U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
KOUPIT nebo PRONAJMOUT?
Kategorie: | Autor: Lubomír Hladiš
Pronajmout chatu či chalupu, natož ji prodat, bylo počátkem devadesátých let téměř husarským kouskem. Poptávka po rekreačním bydlení byla minimální a ceny rekreačních objektů sotva kopírovaly inflaci. Po otevření hranic začalo mnoho Čechů cestovat do zahraničí a zdálo se, že rčení „co Čech, to chalupář“ vejde v zapomnění.
Nyní se rekreační chalupy a chaty stávají opět velmi žádaným obchodním artiklem, a to zejména v letních a zimních částech roku. Nejvíce lidí hledá klidná a hezká místa s možností koupání, lyžování či jinou náplní volného času ve vzdálenosti obvykle do 50 km od místa trvalého bydliště. Lidé si chaty a chalupy kupují nejen kvůli vlastní touze po klidu a rekreaci, ale i s vidinou vítaného finančního přilepšení (nabídka objektu k pronájmu jiným osobám).
Rozmanitá nabídka i ceny
Nabídka chat a chalup na realitním trhu je více než rozmanitá. Obdobně to je však i s cenami za tento specifický druh nemovitostí. Realitní makléři se shodují, že například na rozdíl od některých bytů se pokles cen rekreačních objektů čekat nedá, spíše naopak. Kdo chce nemovitost koupit, neměl by příliš otálet. Důvod je prozaický – přibývá zájemců, kteří by si rádi pořídili chatu či chalupu. Navíc na ceny v pohraničních regionech tlačí i poptávka osob ze zahraničí. Vždyť za poslední roky tržní ceny chat a chalup v žádaných lokalitách, jako jsou Šumava, Krkonoše, Jizerské hory, Lipno a okolí Českého Krumlova, vzrostly přibližně o 50 procent.
Zájemce o rekreační objekt by měl mít před výběrem chaty představu, co od svého nákupu očekává a jaký komfort požaduje. Mezi prioritními požadavky se objevuje dostupnost objektu a atraktivnost lokality. Většina současných kupujících čím dál tím více požaduje lepší kvalitu provedení a vybavení nemovitosti. To se samozřejmě následně odráží i ve vyšších nabízených cenách. Podstatný vliv na cenu chat a chalup má i vybudovaná infrastruktura. Na vysoké cenové hladině se drží nemovitosti v bezprostřední blízkosti Prahy či jiných velkých měst, které často lidé kupují za účelem jejich přestavby k trvalému užívání.
Není proto divu, že dřevěný srub nebo chatičku v zahrádkářských lokalitách v méně atraktivních místech a bez infrastruktury pořídíte zhruba za 40 000 Kč. Obdobný objekt umístěný v blízkosti většího města se nabízí již za 200 000 Kč i více. Každý zájemce o koupi chaty musí počítat s tím, že každý nabízený objekt nebude v perfektním stavu a bude potřebovat poměrně velké investice. Obecně to platí pro většinu chat a chalup, které se prodávají za ceny kolem půl milionu korun.
Koupit, nebo pronajmout?
Ten, kdo se rozhodne koupit rekreační nemovitost, investuje peníze nejen pro svou radost a pohodu. S péčí o chatu a chalupu jsou pevně spojeny i poměrně velké výdaje: náklady na energie, daň z nemovitosti, finance na opravy a údržbu objektu, náklady na cestování apod. A pokud pro vás není domácí kutilství nejlepší zábavou, připravte se na to, že provoz a údržba rekreačního objektu také něco stojí.
Pro mnoho lidí je proto schůdnou alternativou ke koupi chaty pronájem rekreačního objektu. Nemusíte se o nic starat a navíc cena za pronájem může být přijatelná. Argumentem pro pronajímání chat a chalup je rovněž skutečnost, že poznáte různé rekreační oblasti po celé naší domovině. Čistě ekonomické porovnání vyznívá ve prospěch pronájmu proti nákupu nemovitosti. Pokud si rodina pronajme po dobu dvaceti let každý rok na dva týdny chatu (týden o letních prázdninách a týden o zimních) za 4 000 Kč, stačilo by jí při neměnných cenách celkem 160 000 Kč, za které alespoň standardní vlastní rekreační nemovitost nikdy nepořídí.
Chata jako investice
Vlastnictví chaty či chalupy v určitém místě bývá ve většině případů rodinnou tradicí, srdeční záležitostí a v neposlední řadě i dobrou investicí. Navíc dobrý nákup nemovitosti v atraktivní lokalitě znamená i růst její hodnoty oproti uložení stejné částky peněz v bance. Z dlouhodobého hlediska si nemovitosti určené k rekreaci získaly postavení výhodné investice a bezpečného uložení financí. Majitelé mohou chatu v době, kdy ji sami nevyužívají, pronajímat. Ze získaných peněz pak financují další zvelebení objektu a zázemí chaty.
***
NA CO SI DÁT POZOR PŘI NÁKUPU REALIT
1. Požadujte předložení výpisu z katastru nemovitostí společně se snímkem z katastrální mapy.
2. Pečlivě pročtěte znění kupní smlouvy, nezapomeňte na úřední ověření podpisů na smlouvě a ustanovení, kdo bude podávat návrh na vklad do katastru nemovitostí.
3. Prověřte existenci věcných břemen, předkupních práv a zástavního práva.
4. Prověřte zajištění přístupu do objektu po veřejné komunikaci.
5. Zaplacení kupní ceny važte až ke dni zápisu vlastnického práva na katastru nemovitostí (doporučuje se úschova peněz u notáře, nebo vázaného účtu v bance).
Národ chatařů a chalupářů
Statistiky říkají, že na našem území je okolo půl milionu chat a chalup.
Zhruba každá 8. až 9. rodina v České republice má nějaký druh rekreačního objektu.
Chatu užívá nejen vlastník, ale i širší rodina a známí.
Kolem jedné pětiny chatařů a chalupářů nabízí svou rekreační nemovitost k pronájmu.
Nejvíc chat a chalup mají lidé žijící v našich velkých městech (Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice).
CHATY A CHALUPY NAPŘÍČ ČESKEM
Krkonoše
Poptávka po rekreačních objektech v našich nejvyšších horách několikanásobně převyšuje aktuální nabídku. V posledních letech ceny nemovitostí v lokalitě stále rostou, prodeje za nejvyšší ceny se odehrávají v těsné blízkosti velkých lyžařských středisek (Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Malá a Velká Úpa).
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 500 000 – 600 000 Kč
zděná chalupa: od 1 500 000 Kč
roubená chalupa: od 3 000 000 Kč
Jizerské hory
Podobná situace jako v Krkonoších. V cenách se odráží zájem cizinců a blízkost velkých lyžařských středisek. K nejatraktivnějším lokalitám patří okolí Bedřichova a Hrabětic. Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 600 000 Kč
zděná chalupa: min. od 1 500 000 Kč
roubená chalupa: od 3 až 4 mil. Kč
Šumava
Pro Šumavu jsou typické zděné chaty a chalupy a selské usedlosti. V nabídce naleznete jen omezené množství dřevěných chat. Lidé mají zájem o chaty a chalupy k celoroční rekreaci poblíž lyžařských středisek, řek, rybníků a přehrad. Poměrně malá je poptávka po starších zemědělských usedlostech z důvodu špatného technického stavu.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 450 000 Kč
zděná chalupa: zhruba od 650 000 Kč
dobře vybavené a luxusní chalupy: zhruba od 2 500 000 Kč
Krušné hory
Vysoká poptávka po rekreačních objektech je ve známých střediscích Klínovec, Boží Dar nebo Cínovec. Na rostoucí ceny má vliv zájem cizinců o tyto objekty z důvodu příznivé pojížděcí vzdálenosti. V nabídce převažují zděné chaty a chalupy, ale najdou se i chaty.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 500 000 Kč
zděná chalupa: od 1 500 000 Kč
roubená chalupa: 3 až 4 mil. Kč
Jeseníky
V současnosti lze pozorovat rostoucí zájem o rekreační nemovitosti v Jeseníkách. Důvody lze spatřovat v relativní netknutosti přírody, v nižších prodejních cenách nemovitostí a lepšící se dopravní infrastruktuře a nabídce služeb. Mezi nejvyhledávanější lokality patří okolí Šumerka, Karlov, Ramzová, Malá Morávka a Klepáčov.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 300 000 do 600 000 Kč
zděná chalupa: od 450 000 do 800 000 Kč
luxusnější chalupa: od 1 300 000 Kč
Broumov
Jedná se rovněž o oblast s velkou poptávkou po nemovitostech rekreačního charakteru s napojením na vodu a elektřinu. Zájemci dále upřednostňují klidné prostředí s možnostmi podnikání výletů do okolní přírody.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 600 000 do 850 000 Kč
zděná chalupa: od 900 000 Kč
Okolí Prahy
Rekreační objekty v okolí Prahy jsou žádaným obchodním artiklem a jejich ceny rok od roku rapidně rostou. V současnosti je trendem tyto nemovitosti přebudovávat k trvalému bydlení. Proto je vyžadováno napojení na vodu, elektřinu a kanalizaci a bezproblémový přístup k nemovitosti po celý rok.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 750 000 Kč
zděná chalupa: min. od 900 000 Kč
chaty s kompletní infrastrukturou od 1 500 000 Kč
Posázaví
Pro tuto rekreační oblast jsou typické dřevěné chaty, jejichž cena se odvíjí od vybavenosti a vzdálenosti od Prahy.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení dřevěná chata: 600 000 až 800 000 Kč zděná chalupa: od 1 200 000 Kč
Orlík a Slapy
V nabídce převažují chaty a chatky, které nejsou v bezprostřední blízkosti vody, a tak jim nehrozí riziko zatopení. Rekreační nemovitosti v zátopových oblastech se v nabídce příliš neobjevují. Majitelé neakceptují nízké nabídky kupujících, snad vyčkávají, až opadnou vzpomínky na povodně v roce 2002.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 600 000 až do 800 000 Kč
zděná chalupa: min. od 800 000 Kč
Nové Mlýny a Vranovská přehrada
Novomlýnské nádrže společně s okolím Pasohlávek a CHKO Pálava patří v posledních letech k oblíbeným rekreačním lokalitám. Široká nabídka cyklostezek, tradiční vinařské oblasti a zachovalý folklor mají stále mnoho příznivců. Převažují klasické zděné chalupy.
Aktuální orientační ceny podle stavu a vybavení
dřevěná chata: od 450 000 Kč
zděná chalupa: od 800 000 Kč
Nejžádanější rekreační lokality v ČR
oblast žádané lokality
Plzeňsko přehrada Hracholusky, Špičák, Železná Ruda
Děčínsko oblast Národního parku České Švýcarsko
Brněnsko okolí Nových Mlýnů, Pálava, Pasohlávky
Zlínsko oblast Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat
Budějovicko Šumava, Lipno, Třeboňsko, Novohradské hory
Příbramsko Orlík
Olomoucko Jeseníky, Šumpersko
Pardubicko přehrada Seč, Orlické hory
Berounsko kolem Berounky, okolí Karlštejna, Kokořínsko
Nymbursko Kersko
Liberecko Jizerské hory, Krkonoše
Popisy k obrázkům
Připravte si balík peněz! Máte-li přesně vysněné místo, kde má vaše chalupa stát, a jde o některou z nějžádanějších lokalit, obrňte se trpělivostí a mějte připravenou tučnou sumu!
Vybírejte pečlivě! V nabídkách realitních kanceláří se objevují chaty a chalupy postavené z různých materiálů (zděné, kamenné, dřevěné či z kombinovaného stavebního materiálu) a v různém stavebně-technickém stavu. Proto před koupí objektu zhodnoťte s odborníkem nejen právní stav nemovitosti, ale i jeho statiku a náklady na opravy.
Autor fotografií: FOTO J. JUŠTA, M. LŽIČAŘOVÁ