Kotvy místo hmoždinek
S blížící se zimou přichází čas oprav v interiérech. Některé produkty stavební chemie mohou práci výrazně usnadnit.
Za doslova revoluční způsob upevňování těžkých předmětů na zeď lze označit stále oblíbenější chemické kotvy. Klasické hmoždinky s vruty lze chemickými kotvami velmi účinně nahradit například při instalování závěsné toalety, nástěnných polic, zábradlí, či patra na spaní.
Mají samozřejmě širokou škálu využití i při pracích kolem domu, například při kotvení pergol, markýz či plotů. Silné spojení pro extrémní zátěž, to je podstata chemické kotvy.
Dvousložková malta
O co jde? Chemická kotva je vlastně dvousložková chemická malta na bázi polyesterové pryskyřice. Pod názvem chemické malty, případně tekuté kotvy lze tyto výrobky najít v nabídce některých firem rovněž. Po smíchání obou složek vytvrdne, spojí se s podkladovým materiálem a drží extrémně pevně.
Produkt stavební chemie, původně určený pro použití v profesionálních podmínkách, našel oblibu mezi kutily díky tomu, že se začal prodávat ve výtlačných tubách. S nimi dokáže snadno pracovat i laik bez předchozích zkušeností s tímto materiálem. Balení obsahuje lepicí maltu, dva směšovače, dvě sítka určená do dutých materiálů a dvě závitové tyče, které se zasouvají do otvoru, vyplněného chemickou maltou. Při aplikaci lze využít běžnou aplikační pistoli používanou u montážních lepidel, silikonů či tmelů. Kotva drží v kameni, betonu i běžném zdivu, je odolná vodě a nerozpíná se.
Jak s kotvou pracovat
Postup práce je snadný. Vyvrtaný otvor se vyčistí, vyplní chemickou kotvou a do té se pak krouživým pohybem zasune závitová tyč. Materiál tvrdne zhruba čtyřicet minut a pak se může k závitové tyči přišroubovat kotvený předmět. Pokud je materiál dutý nebo porézní, vkládá se do otvoru nejdříve sítko, které je součástí příslušenství. Teprve poté se do otvoru vytlačí chemická kotva.
Stará dobrá ocel
Označení chemická kotva vzniklo pro snadnější orientaci řemeslníků, kteří byli zvyklí pracovat s kotvami ocelovými. Ty se používají k uchycení nejrůznějších předmětů a stavebních prvků tam, kde by klasický vrut s hmoždinkou nemusel stačit. Například při instalaci zábradlí, stříšek či schodišť. Je dobré zmínit je jako alternativu ke kotvám chemickým.
Systém ocelových kotev lze přirovnat k šroubování do hmoždinek, ale šroub se v tomto případě šroubuje do ocelového pláště, který se zatlouká do vyvrtané díry ve zdi. Kuželovitý nástavec na kotvě pak zajistí její pevné usazení ve zdi. Je vhodné vrtat díru pro kotvu hlubší než je délka kotvy a je třeba myslet na to, že kotvu je na rozdíl od hmoždinky velmi obtížné ze zdi odstranit.
Čím zatmelit spáry
Zimní práce v interiéru mohou zahrnovat i opravy a tmelení nejrůznějších spár a prasklin ve zdech a čas od času se nutnost podobné opravy vyskytne i v souvislosti s přípravou děr například právě pro chemické či mechanické kotvy. Pomineme-li osvědčené, ale ne vždy nejvhodnější materiály typu sádry či štuku, existuje mezi výrobky stavební chemie i řada akrylátových tmelů, vhodných pro tento účel. Pracuje se s nimi snadno pomocí aplikační pistole, kterou se vytlačují z tuby. Povrch spáry musí být suchý a pokud se do něj aplikuje tmel, je dobré udělat to s mírným přebytkem. Tmel se totiž stahuje zaoblenou stěrkou, kterou se zároveň vtlačuje dovnitř tak, aby nevznikaly uvnitř spáry dutiny. Povrch pak lze upravit štětcem namočeným ve vodě. Vyzrálý tmel je pak možné natřít barvou.
www.pattex.cz, www.ceskykutil.cz, www.sauber.cz, http://kotvy.jhsystems.cz, www.fischer-cz.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ČESKÝ KUTIL.CZ, CEYS A HENKEL