Kotouče na úhlovou brusku

řezání kovu úhlovou bruskou

Dělení kovů řezáním nebo rozbrušováním je jednou z nejčastějších prací, pro něž se úhlová bruska využívá. Foto: Extol

Jak už vyplývá z jejího názvu, patří úhlová bruska mezi ruční nářadí určené k broušení povrchů. To s ní lze dělat velmi efektivně zejména díky různým kotoučům. Využijete ji však i k řezání.

Základním příslušenstvím úhlové brusky (flexy) jsou brusné a řezné kotouče. Řezné jsou obvykle tenké, zatímco brusné silnější a můžete je použít na kov, kámen, keramiku, ale i dřevo, plasty a další materiály. Na odrezování, odstraňování starých nátěrů, řezání dlažby či oceli jsou ideální. Na jemnou práci nejsou příliš pohodlné a úběr materiálu je značný. Na dělení plastů rovněž existují vhodnější nástroje a k řezání dřeva raději používejte pilu, i když se na flexu dají sehnat ozubené nebo řetězové pilové kotouče.

Úhlová bruska je nářadí velmi užitečné a umožňuje všestranné použití, ale zároveň je nutné počítat s tím, že jde o poměrně nebezpečný nástroj s rychle rotujícím kotoučem a bez stabilního uchycení, které poskytují stolní brusky. K flexe proto přistupujte s respektem, používejte ochranné pracovní pomůcky včetně obličejového štítu, držte nářadí oběma rukama a dělejte s ním jen to, k čemu je určeno. Pak se vám flexa odmění rychlým a účinným výkonem.

Úhlová bruska vyžaduje pevný obouruční úchop a ochranné pracovní pomůcky

Rozbrušování kovu úhlovou bruskou

Úhlové brusce se mnohdy říká rozbrušovačka a tento název vystihuje jednu z jejích nejčastěji využívaných schopností, totiž dělení kovu. Základem je tzv. odbrušování, na něž se používají běžně dostupné a levné řezné kotouče, které zvládnou dělit kovy postupným odbrušováním. Nevýhodou tohoto způsobu práce je velké množství jisker, které mohou znamenat riziko požáru. Standardní odbrušování tedy používejte jen tam, kde nehrozí nebezpečí vzplanutí čehokoli od jisker.

Bezpečnější řezání kovů je možné s pomocí kotoučů se zuby ze slinutých karbidů, které skutečně řežou třískovým dělením, jež na rozdíl od obrušování nezatěžuje materiál tak velkým třením a neprodukuje žhavé jiskry. Za tyto kotouče si oproti obyčejným rozbrušovacím připlatíte, ale práce bude jistější.

Řezání dřeva úhlovou bruskou

Upnutí pilových kotoučů na řezání dřeva je další z možností, jak úhlovou brusku využít. Postupujte při tom však velmi opatrně. Kotouče odpovídajícího průměru se upínají k hlavě brusky standardním způsobem, ale k dispozici jsou i redukce, které umožňují sáhnout po kotoučích s větším upínacím otvorem. Výhodou takového řešení je možnost používat sady kotoučů například s upínacím otvorem 30 mm na více typů řezného nářadí. Důležitou hodnotou je u nich maximální doporučený počet otáček, který se musí shodovat s touto maximální hodnotou u používaného typu brusky, aby nebyla obvodová rychlost kotouče příliš velká. Řeší to regulace otáček, jíž jsou některé kvalitnější flexy vybaveny.

Velké a pro mnoho uživatelů dosud neobjevené možnosti nabízí příslušenství umožňující používat brusku jako řezbářský nástroj k opracování dřeva. Nemusíte mít zrovna umělecké ambice, ale možnosti relativně snadného zdobení, drážkování a tvarování dřeva s pomocí nástavců v podobě lamelových kotoučů nebo kulových fréz využijete i při tesařině, při stavbě zahradních přístřešků nebo při odstraňování starých nátěrů.

K čemu využít kotouče

  • K broušení a řezání
  • K frézování, rašplování a hoblování
  • K leštění a kartáčování

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Kotouče na úhlovou brusku