Koroze musí pryč

Odstraňování následků koroze není zrovna jednoduchá práce. Předvedeme vám několik nástrojů, které vám tuto únavnou práci výrazně zjednoduší, a poradíme, jak další oxidaci kovů předcházet.

Oxidace kovů s sebou přináší změnu vzhledu povrchu a v horším případě i narušení jejich struktury. Proto se snažíme atmosférické korozi předcházet. Někdy je ale proces oxidace rychlejší než my a nám pak nezbývá, než její následky odstranit. Tak jako moderní hospodyňky mají k ruce různé prostředky, které je osvobozují od úmorného drhnutí, můžete i při čištění kovových povrchů využít užitečných pomocníků.

Železné a neželezné kovy

Nejběžnější formou koroze je rez, která se vytváří na železných kovech, dnes většinou na běžné konstrukční oceli. Nevýhodou oxidace železa je postupné pokračování chemické reakce až do úplného rozpadu kovového předmětu. Naproti tomu koroze neželezných kovů, jako je hliník, zinek, měď, bronz, mosaz a stříbro, probíhá pouze povrchově, protože vytvořená vrstva kovového oxidu funguje jako bariéra proti další oxidaci. Tyto sloučeniny kovu s kyslíkem mívají některé fyzikální vlastnosti lepší než samotný kov.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nátěry okolo chalupy:

Než se pustíte do natírání

Natírání dřevěného plotu

Lazury

Krycí barvy

Oleje na dřevo

________________________________________________________________________

 
Například oxid hlinitý je velmi tvrdý a používá se jako brusivo (získává se však jinak než atmosférickou korozí). Dobře známá je zelená patina u mědi, kterou tvoří takzvaná měděnka. Sloučenina obsahuje měď, kyslík, síru a další příměsi v závislosti na složení atmosféry. Povrchovou korozi u neželezných kovů odstraňujeme spíš z estetických důvodů, jinak ji můžeme ponechat jako ochrannou vrstvu.

Mechanické odstranění koroze

Zatímco v průmyslu se korozních produktů zbavují mořením kovů v různých kyselinách, v domácích podmínkách je nejdostupnější mechanické odstraňování. Podle stupně koroze volíme vhodné nástroje s odpovídající hrubostí. Rez je relativně měkká, ale jde do hloubky, takže pokud chceme obnovit hladký povrch, musíme vybrousit i část samotné oceli. K tomu jsou vhodné hrubovací a brusné kotouče, přičemž agresivitu nástrojů postupně snižujeme.
Koroze neželezných kovů vytváří stejnoměrnou tenkou vrstvu oxidu, který můžeme odstranit, aniž bychom výrazně narušili relativně měkký podklad. Ideální pro tyto účely jsou nástroje z netkané textilie, nazývané také brusné rouno. Na vláknech je naneseno jemné brusivo, které funguje obdobně jako brusná pasta – šetrně ubírá materiál a současně povrch leští.
Brusné a lešticí produkty z netkané textilie jsou v profesionální sféře známé minimálně půl století, mezi laiky se dostávají ve formě archů pro ruční opracování nebo kotoučů se suchým zipem pro použití s vrtačkou nebo úhlovou bruskou.
Ve specializovaných obchodech s brusivem se dají sehnat také brusné válce, které jsou ideální pro rovnoměrné opracování rovinných povrchů. Malé válečky se stopkou jsou určeny pro vrtačky, velké válce se pomocí speciálního unášeče upevňují k úhlové brusce, respektive leštičce.
Dalším nástrojem pro nedestruktivní opracování povrchu kovů jsou kartáče. Mívají vlákna z plastu nebo kovu, nejznámější jsou drátěné kartáče s ocelovými a mosaznými drátky. I pro ně platí, že efektivnější je strojní odstraňování koroze, takže jsou dostupné ve verzích kotoučů pro vrtačky a úhlové brusky.
Materiál kartáče či kotouče volíme tak, aby nepoškrábaly povrch, nejšetrnější jsou kotouče s plastovými vlákny, nejagresivnější jsou kartáčové kotouče s ocelovými drátky spletenými do copánků. Kartáče obecně dokážou proniknout i do prohlubní a neubírají přitom kovový podklad.

Zakonzervování povrchu

Průmyslové postupy pasivace bránící vzniku a postupu koroze jsou pro kutila těžko dostupné. Přesto existuje spousta metod, kterými můžeme po odstranění koroze vzhled povrchu zachovat.
Speciální nátěrové hmoty, ať už krycí, nebo transparentní, brání rozvoji koroze chemicky (obsahují inhibitory koroze) nebo bariérově (vytvoří vrstvu neproniknutelnou pro vzdušný kyslík), často je to kombinace obou způsobů. Podmínkou správné funkce je dodržení technologického postupu, především dokonalé odmaštění povrchu a nanesení potřebné tloušťky laku.
Stejnou funkci mají také různé prostředky, které na povrchu kovu vytvoří dočasný film odpuzující vlhkost. Tyto látky na bázi olejů a vosků zanechávají povrch kovových předmětů v přirozené podobě, je ale nutné je častěji obnovovat. To je také případ různých lešticích past a roztoků, které na povrchu vytvoří neviditelnou ochrannou vrstvičku, která ale postupem času ztrácí svou funkci.

Text a foto: Tomáš Krásenský

Koroze musí pryč

Uložit

Koroze musí pryč