Kořenová čistírna: Ekologické řešení pro recyklaci vody na zahradě
Kam s odpadní vodou? To je otázka, kterou řeší nejen řada chatařů a chalupářů, ale také obyvatelé menších obcí, které nemají připojení na kanalizaci. Přírodní variantou jsou kořenové čistírny, jež dokážou spolehlivě vyčistit vodu a vypadají na první pohled jako záhon rostlin.
Historie a vývoj kořenových čistíren: Od Německa po Česko
Už odnepaměti slouží mokřadní rostliny jako přirozený způsob čištění vody. Mikroorganismy usazené na kořenech rostlin a drobných kamínkách dokážou biologicky odbourat nečistoty. Tento princip využívají také kořenové čistírny, které se v Německu začaly budovat už v 60. letech minulého století a o tři dekády později se dostaly i do České republiky.
„V 90. letech se u nás stavěly kořenové čistírny s horizontálními filtry, které byly náročnější na plochu a jejichž účinnost byla nižší ve srovnání s dnešními moderními vertikálními filtry, kde voda skrze kačírek a kořeny pomalu protéká směrem dolů,“ uvádí Michal Šperling, zakladatel sdružení Kořenovky.cz. „Třeba v organických látkách je účinnost 10krát až 20krát lepší, u amoniaku dokonce až 1 000krát,“ dodává Šperling.
Výhody kořenových čistíren: Ideální pro chaty a rekreační objekty
Kořenové čistírny mají celou řadu výhod. Mezi ty hlavní patří spolehlivé čištění odpadní vody bez nutnosti větší údržby a starostí. Zvládají i nárazový provoz či výkyvy v zatížení, proto jsou častou volbou pro rekreační objekty, ať už jsou to chaty nebo penziony, kde bývá více lidí zejména v letních měsících či o víkendech, zatímco v jiném období nejsou obývané. To byl také důvod, proč se pro tento typ čištění odpadní vody rozhodla i Zuzana Klímová, majitelka chalupy na Vysočině. „Pro tento typ provozu je kořenová čistírna vhodnější než klasická mechanicko-biologická čistírna, která, když objekt není dlouho využíván, nepracuje, jak má,“ vysvětluje Zuzana. Na rozdíl od klasických čistíren si kořenovka velmi dobře poradí i s běžnou chemií používanou v domácnostech při úklidu či praní.
Jak funguje kořenová čistírna: Záhon, který filtruje vodu
Pro spolehlivý účinek čištění je důležitá dostatečná velikost kořenového filtru, který si můžete představit jako jámu vyloženou nepropustnou fólií a naplněnou štěrkem různé frakce, jež bývá na povrchu porostlá mokřadními rostlinami. Zatímco u dřívějších horizontálních čistíren se doporučoval prostor 5 m² na osobu, moderní vertikální typy si vyžadují jen 2 m² na člena domácnosti, čistírna pro čtyři osoby tedy mívá velikost zhruba 3 × 3 metry. „I my máme velikost 2 m² na osobu. Mocnost našeho filtru je zhruba 1 metr,“ doplňuje Zuzana Klímová. Nemusíte se ale bát pozvat si na chatu návštěvu. „Odebírala jsem vzorek přečištěné vody, když nás bylo na chalupě osm, tedy dvakrát více, než na kolik byla čistírna dimenzovaná. Přesto zvládla vodu krásně vyčistit. Voda nezapáchala a splňovala s přehledem zákonem dané limity,“ uvádí majitelka chalupy a dodává, že jejich kořenovka bez problému čistí vodu i v zimě.
Kořenové čistírny bez elektřiny: Jak fungují pouze s gravitací
Další výhodou pro chalupáře je, že celý systém může fungovat i bez elektřiny jen za pomoci gravitace. „Proto je ideální, když se čistírna vybuduje ve svahu směrem od domu. Realizátoři si ale dokážou poradit i s rovinatým pozemkem,“ říká Michal Šperling, který se výstavbou kořenových čistíren zabývá již více než patnáct let. Vybudování kořenové čistírny trvá přibližně týden a fungovat začíná prakticky ihned po uvedení do provozu. Od chvíle, kdy voda opustí WC, dřez, pračku nebo vanu, do momentu, kdy se z ní stane opět průsvitná tekutina bez zápachu, uplyne okolo 10 dnů.
Předčištění vody: Vícekomorový septik a jeho význam pro efektivní čištění
Ke správnému fungování kořenové čistírny je klíčová nejen dostatečná plocha vertikálního kořenového filtru, ale také speciální vícekomorový septik, takzvaný anaerobní separátor, kde dochází k mechanickému předčištění znečištěné vody. „Je speciálně navržen pro kořenové čistírny tak, aby doba zdržení byla minimálně 5× delší než v klasických septicích, vydrží tu asi 4–5 dní. Díky tomu se dokonale oddělí pevné nečistoty od zbytků vody. Velikost septiku je přibližně 1 m³ na obyvatele, vždy podle individuálního návrhu,“ vysvětluje Kristýna Adámková, která má ve sdružení Kořenovky.cz na starosti realizaci staveb.
Proces čištění vody: Pulzní šachta a distribuce vody
Poté, co je voda ve vícekomorovém septiku zbavena pevných nečistot, dostává se do pulzní šachty. Tato nádrž se pomalu plní přitékající odpadní vodou, a když je naplněna, spustí se mechanický plovák a vypustí celý obsah pulzní šachty na kořenové pole. „Je zde systém trubek napájený odpadní vodou z pulzní šachty. Když se pulzní šachta vypustí, odpadní voda se rovnoměrně rozdělí po celé ploše kořenového filtru a vertikálním směrem protéká dolů. Přitom dochází k samotnému čištění,“ popisuje proces Kristýna Adámková.
Vyčištěná voda pro zalévání zahrady: Ušetřete až 50 % pitné vody
Aby byla voda ještě čistější, je možné přidat také recirkulaci, díky které se pročištěná voda vrací zpět do pulzní šachty a následně znovu protéká kořenovým filtrem. Tato možnost má výhodu také v tom, že mokřadní rostliny na kořenovém poli mají dostatek vláhy i v sušším období. Vyčištěná voda může odtékat do blízké vodoteče, do zásaku anebo lze vybudovat akumulační jímku a nasbíranou vodu dále využít, například na splachování toalety v domě nebo na zálivku zahrady. Díky recyklaci prostřednictvím kořenovky se dá ušetřit až 50 % pitné vody. Jedná se o efektivní způsob, jak na chalupě řešit zalévání i v období sucha a jak si přitom neničit zásoby podzemní vody čerpáním vody ze studny.
Jaké rostliny vysadit na kořenovku?
Čistírně se sice říká „kořenová“, ale ve skutečnosti hlavní čisticí efekt mají na svědomí mikroorganismy, kterými je obalen štěrk ve vertikálním filtru. Proto může kořenovka bez problému fungovat i bez rostlin. Pokud ovšem kořenové pole vhodně osázíte, získáte nádherný kout zahrady, kde to může hrát zelení i různými barvami. Složení vegetace nemá na funkci vliv, proto je na vás, jaké rostliny zvolíte.
Dařit se zde bude například trávám ostřicím, sítině rozkladité, skřípinci jezernímu, kypreji vrbici, kosatci žlutému, tužebníku jilmovému, šmelu okoličnatému, zevaru vzpřímenému, pomněnce bahenní, blatouchu bahennímu, pryskyřníku velkému, vrbině penízkové a mnohým dalším.
Vysazením rostlin se také zvyšuje diverzita bakterií a tím se zlepšuje i samotný čisticí efekt. Vlhkomilné rostliny zlepšují klima v okolí, proto bude i v letních dnech na zahrádce příjemněji. Navíc květiny na jaře a v létě lákají hmyz včetně včel a motýlů. Naopak se nemusíte bát komárů, protože voda je v kořenovém poli hluboko pod povrchem a není tedy viditelná.
Jak se o kořenovku starat?
Údržba kořenovky není náročná. Stačí jednou za rok zkontrolovat pulzní mechanismus a buď vyvézt septik fekálním vozem, anebo vynést tuhé kaly na kompost. Na podzim nebo v předjaří posekejte suché části rostlin, aby se na jaře mohly znovu zazelenat.
Kořenovka v číslech
- Nároky na prostor: Vertikální kořenový filtr by měl mít velikost 2 m² na osobu. Dále je třeba počítat s prostorem asi 1 m na okraje kořenového pole, pro čtyřčlennou domácnost přibližně 5 m² pro septik a zhruba 3 m² pro regulační šachtu a zásak.
- Cena: Celková cena kořenové čistírny pro 4 lidi k rodinnému domu vychází na přibližně 330 000 korun. Počáteční investice se ale rychle vrací, protože provozní náklady jsou oproti klasické čistírně přibližně třetinové.
- Životnost: Při dobré údržbě vydrží náplň kořenové čistírny 30–40 let. Po této době je možné kořenovou čistírnu revitalizovat a tím opět její životnost prodloužit.
Text: Kořenovky.cz
Foto: Kořenovky.cz a Shutterstock