U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Korálek ke korálku

Kategorie: Volný čas | Autor: Iva Tvrzová

Korálky nemusí být navlečené jen na šňůře, jak je známe z prodejen bižuterie. Mohou se proměnit ve zvířátka, rozkvést jako květiny… Nevěříte? Záliba paní Hany Beránkové z Prahy, která věnuje ,korálkování’ spoustu svého volného času, vás o tom přesvědčí.

Někdo si vystačí s jediným koníčkem na celý život, jinému to je málo a s jedním se nespokojí. K těm patří i paní Beránková. Loutkoherečka, později, když zdraví už nedovolilo vodit těžké marionety, garderobiérka v karlínském hudebním a pak Národním divadle, má opravdu šikovné ruce. “Ve škole mi ale jako dítěti ruční práce moc nešly. Chytlo mě to až někdy ve dvaceti letech, když jsem pobývala delší dobu v sanatoriu – tam jsem začala plést.” Po pletení následovalo háčkování, v karlínském divadle se seznámila s paní, která učila drhání – tomu se potom paní Hana věnovala několik let. “Pak se mi začalo líbit paličkování. Tři roky mě to učila paní Marie Fialová. Přihlásila jsem se do Školského ústavu uměleckých řemesel, tam jsem chodila dva roky. Pak jsem se zhlédla ve frivolitce (krajka vytvářená pomocí člunků – pozn. red.), zašovské krajce, pleteném tkaní,” vypočítává paní Beránková, jaké ruční techniky postupně zvládla. Dva roky chodila do kurzů drátování, ovládá háčkovanou techniku zvanou tenerifa (připomíná paličkování), výšivku na papíře, vyzkoušela malbu na textil a podmalbu na skle. Na-vštěvuje také Vzdělávací spolek uměleckých řemesel a Klub lidové tvorby.

Může za to krabice od bot

Korálkům se věnuje od roku 1999. A jak to začalo? “Tehdy jsem si řekla: ,Mám krabici od bot plnou korálků, musím je zpracovat. Pak toho zas nechám.’ Jenže všechno je jinak,” svěřuje se štíhlá blondýnka a rozkládá po stole výsledky svého několikaletého ,korálkování’. ,Jak můžou z korálků všechny ty věci vzniknout?’ diví se laik. S korálky se dá pracovat několika způsoby, podle toho, co chceme vytvořit – zda věci plošné, prostorové, zda mají korálky vytvářet vzor nebo plnou plochu. “Nejdřív jsem se naučila čtyři základní techniky,” vysvětluje paní Beránková, “tříperlový, čtyřperlový, podložkový a mozaikový návlek.” Pak přidala další: tkané korálky na stávku, výšivku z korálků na kanavě a trojrozměrné věci, tvořené navlékáním na drátky. Při práci s korálky využívá i své znalosti ostatních ručních technik – kombinuje například korálky s drátováním, s paličkovanou krajkou nebo s háčkováním.

Od bižuterie k bonsajím

“Snažím se dělat originální věci, ne to, čeho jsou všude kvanta. Něco si sama vymýšlím, některé složitější věci dělám podle předlohy, kterou si třeba trochu pozměním,” svěřuje se paní Hana. Prvními výtvory z barevných korálků byla – jak jinak – bižuterie. Ale ne obyčejné ,korále’. Obdivuji náhrdelníky a přívěsky, kde jsou drobné korálky navlékané do tvaru dutinky, tkané do plochého “obojku”, navléknuté na háčkovaném drátě. Nejvíc se mi asi líbí malý přívěsek-krokodýl z drobných perliček, oboustranně navlékaných na drátku. Po bižuterii přišly na řadu figurky – zvířátka. Na nich se dají dobře využít jak malé kulaté korálky – perličky, tak trubičky – čipy, drobné sekané korálky – rokail i větší korále. Zvířátky dělá radost především na návštěvách, kde mají děti. Z korálků vznikají i další dílka: svícínky, přívěsky ke klíčům, vánoční ozdoby na stromeček, peněženky, obrázky, prostírání, podložky na stůl. “Vymyslela jsem si našívání korálků na kanavu. Dají se pro to využít vzory pro křížkovou výšivku. Ty mohou být předlohou i pro mozaikový návlek, ale to si nejdřív musím vzor převést na mozaikovou výšivku. Ta je totiž proti křížkové o půl čtverečku posunutá,” vysvětluje paní Beránková. Nejobtížnější jsou ale trojrozměrné práce. Asi před rokem a půl ji nadchly květiny a bonsaje z korálků na drátku. Ukazuje knížky se spoustou překrásných předloh. “U nás vycházejí publikace spíš s jednoduchými náměty, tyhle knihy mi vozí známí ze zahraničí. Ty korálkové bonsaje jsou prostě nádherné, už jsem jich několik zkusila udělat.”

Co je potřeba ke korálkování

Základem jsou drobné korálky-perličky, které se dají koupit v textilní galanterii. Pak potřebujete velmi slabou ,korálkovou’ jehlu, která projde dírkou i malého korálku. Na navlékání se dá někdy použít silonový vlasec, ale lepší jsou silonové nitě. Nejlepší je prý značka Gütermann. Na zvířátka a květiny je třeba slabý drátek, například včelařský, kleště štípačky a pinzeta. A samozřejmě spoustu trpělivosti. Inspiraci najdete v časopisech, knížkách, na výstavách – nás přivedla za paní Beránkovou vánoční výstava Bonsai servisu Praha, kde jsme viděli její korálkové vánoční ozdoby. Můžete také navštívit některé předváděcí akce nebo se přihlásit do kurzů, kde se zvolenou techniku naučíte. Paní Beránková například chodí v rámci Klubu lidové tvorby předvádět ,korálkování’ do Toulcova dvora nebo do Muzea dětské knihy v domě U zelené žáby v Praze.

Vánoce jsou za dveřmi

V době vzniku tohoto našeho povídání byla venku sice třicetistupňová vedra, ale paní Hana už se chystala na další vánoční výstavu. Chce pro ni utkat z korálků betlém, vytvořit obrázky technikou podmalby na skle a ozdoby z frivolitek. A na herduli (vycpávaném válci pro paličkování) už má rozpracovanou překrásnou paličkovanou ozdobu šatů. “Moc by mě ještě lákalo naučit se ubrouskovou techniku, ale toho už by bylo opravdu moc, tak asi zůstanu u toho, co už umím,” dodává na závěr našeho povídání paní Beránková. Moc bychom ale za to nedali, že ke svým dovednostem přidá časem ještě další.

Foto – Korálkové bonsaje – fialový rododendron a růžový tamaryšek

Foto – Originální šperky vznikly různými technikami

Foto – Krásná i praktická – peněženka na drobné

Foto – Paní Beránková s rozpracovaným obrázkem na korálkovém stávku

Foto – Vánoční ozdoby, vytvořené mozaikovým návlekem

Foto – Betlém z našívaných korálků na kanavě

Foto – Motýl upevněný na černém kameni slouží jako těžítko

FOTO PAVEL VESELÝ

Korálek ke korálku