Kontrasty v interiéru: Jak kombinovat původní prvky s moderními

rustikální interiér

Rustikální zeď vynikne v kombinaci s hladkou příčkou a moderní podlahou. Foto: Shutterstock

Říká se, že některé vlastnosti věcí nejlépe vyniknou v porovnání se svým opakem. Funguje to v architektuře, interiérech i mnoha dalších oblastech.

Jak skloubit historii s moderní technologií

Když se pustíte do poctivé rekonstrukce historického objektu, časem narazíte na problém, jak do něj začlenit současné technologie, bez nichž si už lze pohodlné bydlení stěží představit, ale v době, kdy se dům stavěl, jednoduše neexistovaly. Pak se můžete vydat dvěma směry. Buď budete hledat současné prvky v retro designu, abyste je co nejvíce přizpůsobili tradičnímu vzhledu, anebo vsadíte na kontrast a novodobé zařízení bez okolků přiznáte. Když budete postupovat citlivě, interiéru to nijak neuškodí, ale naopak díky tomu získá novou dynamiku.

kontrast v interiéru

Kontrastu lze dosáhnout i pomocí nábytku či doplňků. Foto: Shutterstock

Moderní prvky v historickém prostředí

Elektrické vedení, moderní zásuvky, vypínače, osvětlení, ale v podstatě také celé vybavení koupelny. To vše jsou výdobytky dvacátého století, s nimiž se v historických budovách nikterak nepočítalo. Částečně je možné je skrýt nebo alespoň minimalizovat počet viditelných prvků, i když to zpravidla (typicky u rozvodů elektřiny) bývá na úkor funkčnosti.

industriální strop

Někdy stačí jeden výrazný architektonický prvek. Foto: Shutterstock

rustikální interiér

Poměr starého a nového je otázkou osobního vkusu (foto: Westwing)

Zachovejte charakter starých materiálů

Když kontrast, tak ostrý. Kde jen to je možné, snažte se zachovat patinu. Nechte vyniknout omšelost a nedokonalost některých složek a pokuste se ji vhodnými prostředky zakonzervovat. Skvělé se zdají být ručně tesané trámy, které jsou jen očištěné a natřené lněnou fermeží nebo olejem, staré dveře, zašlé mosazné kování, ochozená podlahová prkna, cihelné zdivo či klenby, omítky kopírující nerovnosti zdi, kamenné elementy či torza barevné výmalby, ale i zajímavé architektonické prvky.

přiznané trámy na omítnutém stropě

S čistým prostorem lze dále pracovat, aby odpovídal vašim představám. Foto: Shutterstock

Vyvarujte se nepřirozených napodobenin

Je snadné se nechat strhnout snadnou dostupností a při výběru materiálů sáhnout po současných napodobeninách (které jsou navíc oproti těm původním často o moc praktičtější), třeba laminátové podlaze se vzhledem prošlapaných prken nebo dlažbě s digitálním potiskem starých cihelných dlaždic. I když v jiném kontextu tyto látky mohou vypadat dobře, kýženého efektu s nimi nedosáhneme, protože je to na nich zkrátka poznat. Totéž platí pro nábytek s uměle vytvořenou patinou.

Vyvážení historického a současného stylu

Výběr současných komponentů nemusí být úplně snadný. Obecně by to měly být předměty s jednoduchým čistým designem. Významná je volba materiálu, aby působil stejně sebevědomě jako historická část interiéru. Skvěle vypadá nerez, černý kov, dřevo a sklo.

Nalezení správného poměru starého a nového je otázkou citu a osobního vkusu. Důležité je postupovat s respektem k místu a zároveň vytvořit prostor, kde se bude dobře a pohodlně žít.

přiznaný dřevěný strop

Přiznaný dřevěný strop v tmavém odstínu odlehčuje světlá podlaha a hladce omítnuté zdivo. Foto: Shutterstock

Nenápadné technologie v historickém interiéru

Začlenění dnešních technologií, jako jsou inteligentní domácí systémy, skryté reproduktory nebo LED osvětlení, do historického interiéru může zlepšit funkčnost prostoru, přitom mohou vypadat velmi nenápadně.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Westwing

Kontrasty v interiéru: Jak kombinovat původní prvky s moderními