U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KONEV VYŠLA Z MÓDY

Kategorie: Voda v zahradě – speciál | Autor: jt

Ruční zalévání s hadicí

Pryžovým hadicím, které na slunci rychle stárnou a praskají, je odzvoněno. Zahradní programy Gardeny, Hazelocku, Varioluxu či Clabera nabízejí nejširší výběr kordem ztužených plastových hadic nejužívanějšího průměru 1/2″ (13 mm) i “silnějších” hadic 3/4″ (19 mm) pro rozlehlé zahrady. Tyto hadice jsou součástí stavebnic hadicového rozvodu, v kterých najdeme až stovku praktických prvků na jejich spojování a k nim vhodné postřikovače a zavlažovače. Jde hlavně o přípojky na vodovodní ventil nebo čerpadlo, rychlospojky na “zacvaknutí”, rozdělovací přípojky, stop-spojky (po rozpojení hadice vodu automaticky zastaví) i tzv. rychloopravky. Životnost hadic prodlužuje jejich uložení na nástěnné držáky a navijáky u vodovodní přípojky nebo hadicové vozíky, jejichž pořízení se vyplatí, když délka hadice přesahuje 20 metrů.Nástěnné držáky mají být umístěny přímo vedle zahradního kohoutku, ke kterému se připojují, pokud možno na stinném místě. Hadici ukládáme v jednom směru volně visícími závity tak, aby z ní mohla voda volně vytéci. Hadicové vozíky jsou vyzbrojeny širšími pojezdovými koly, aby nepoškozovaly trávník a jejich buben pojme obvykle až 60 m půlpalcové hadice. Kdo se s nimi naučí zacházet, dokáže hadici položit při tažení vozíku za sebou a při tlačení ji zase dokáže navíjet. Komfortní vozíky mají výškově nastavitelné madlo (aby uživatele nebolela záda zbytečným shýbáním), pojistku proti odkapávání a také držáky pro kropicí tyče a úložná místa pro drobné zahradní nářadí, postřikovací pistoli apod.

Ruční postřikovače s volitelným proudem

Postřikovače pistolového typu a sprchovací hlavice na-hrazují prst, který jsme po staru drželi na konci hadice, abychom při zalévání dosáhli rozptýlení vodního proudu. Současné plastové postřikovače se napojují rychlospojkou na konec hadice a obvykle pootočením objímky umožňují zvolit plný proud, plochý proud, sprchový paprsek nebo perlátorový paprsek se vzduchovými bublinami. Nastavení trysky pro vodní mlhu dovoluje šetrně zavlažit mladé sazenice, záhonové květiny zaleje vydatnějším sprchovým proudem, kdežto jemný paprsek se nastaví pro květiny v kořenáčích. Perlátorový proud je zase šetrnější vůči choulostivějším samostatně pěstovaným rostlinám. K cílenému a šetrnému postřiku vzácných a choulostivých rostlin slouží zalévací tyče s programovatelnou hlavicí, díky jejichž délce nemusíme vstupovat mezi keře a květiny. Méně známé jsou hnojící zalévací sprchy, které při spuštění dávkují do vodního proudu minerální hnojiva v tabletách a různé výživy, specializované podle druhu rostliny.

Popisy k obrázkům

Postřikovací a zavlažovací multifunkční tyč Gardena umožňuje nastavení čtyř různých paprsků vody. (770 Kč)

Až do vzdálenosti 20 m vytáhneme půlpalcovou hadici z nástěnného boxu Gardena-roll up, uvolněním se sama navíjí na buben uvnitř. (4050 Kč)

Hadicové rychlospojky umožňují napojování na zahradní ventil, čerpadlo, postřikovače i zavlažovače

Autor fotografií: FOTO GARDENA

KONEV VYŠLA Z MÓDY