U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOMPAKTNÍ ELEKTRICKÉ SPONKOVAČKY

Kategorie: Dílna | Autor: Ing. Jan Tůma

Všude tam, kde je potřeba přitloukat spousty hřebíků – zejména při čalounickém potahování kostry nábytku, při pokrývání stěn a stropů izolačními pásy, při upevňování asfaltovaných šablon „kanadské“ krytiny – si šetříte otlučené prsty, když kladivo nahradíte mnohem rychleji a spolehlivěji pracující sponkovačkou.

Až 30 spon za minutu dokážou zatlouci do stěn, podlahy či do stropu s rychlostí vstřelení spony kolem 40 km.h-1! Práce se sponkovačkou jde opravdu takhle rychle od ruky, také díky nízké hmotnosti přístroje – jen 1 až 2 kg, a obloukovému držadlu, které dobře „sedí“ v dlani i levákům.

   Sponkovačky obvykle nejsou specializovány jen na určitý druh a velikost spon, mohou pracovat s řadou tvarů a rozměrů spon, dodávaných výrobcem jako systémové příslušenství. V několika stupních lze nastavit sílu úderu.

   Ke spuštění dochází buď jednotlivě stisknutím spínacího tlačítka, nebo přitisknutím nosu sponkovačky k materiálu určitou silou. V každém případě se však z bezpečnostních důvodů (možnost vystřelení spony či hřebíku někomu do oka) razník uvede do pohybu jen tehdy, když je nos vodítka přitisknut na místo spoje.

Vybírejte kvalitu!

Na trhu najdeme tři elektrické a jednu akumulátorovu sponkovačku – vše z nabídky společnosti Bosch. Nejvšestrannější sponkovačka Bosch PTK 19 E (3490 Kč) přitlouká silnější svorky s šířkou 11,4 mm s délkou nožek od 8 do 18 mm i užší svorky s šířkou 6 mm s nožkami až do 23 mm, dále i hřebíky a jehly v délkách od 16 do 19 mm. Je vybavena ukazatelem množství svorek či hřebíků a nasazením násuvné botky usnadňuje jejich přesnější nastřelování v řadě za sebou.

   Silnější sponkovačka Bosch PTK 23 E (4490 Kč) zvládne i šetrné upevňování panelů a tvrdých dřevovláknitých desek svorkami i hřebíky s délkou nožek do 23 mm. Síla úderu se dá plynule regulovat otočným knoflíkem.

   Nejlevnější kutilská sponkovačka PTK 14 E DuoTac (2990 Kč) má hmotnost jen 1,1 kg, zvládne však jen běžné širší sponky a jen nejmenší typ hřebíků s nožkami 14 mm dlouhými. Je ideální pro čalounění a připevňování fólií, textilií a pryže na dřevěné konstrukce. Umožňuje totiž nastavit na posuvném spínači přiklepnutí dvěma sponami současně. Ty pak lépe zabraňují vytrhávání choulostivějších látek nebo fólií. Energii rázů lze regulovat elektronikou natáčením knoflíku její předvolby.

Novinka: akumulátorová sponkovačka

Až stovka spon nebo 50 hřebíků se vejde do 1,2 kg těžké akumulátorové sponkovačky PTK 3,6 V (2290 Kč). Její hlavní předností je, že se obejde bez věčně překážejícího elektrického kabelu. Náboj výměnného NiCd akumulátoru s napětím 3,6 V postačuje k nastřelení 300 spon či hřebíků i do tvrdého dřeva, nové nabití trvá asi 5 hodin. Intenzita úderů se nastavuje jednoduše otáčením červeného kolečka nad razníkem. Skvěle se drží za měkce obloženou a ergonomicky tvarovanou rukojeť. V ceně je i praktický kufřík na přenášení.

Ze zkušeností:

* Při nastavení plného rázu může docházet k trhání látky, protože v měkčím dřevu jsou zejména úzké spony zaráženy až 2 mm pod povrch dřeva. Proto je nutné před zahájením práce zvolený stupeň rázu vyzkoušet a korigovat!

* Pustíme-li se do obkládání stěn a stropů chat nebo domácností tímto moderním postupem, je dobré si ještě přiobjednat sadu drobných pomůcek: pákový vytahovač svorek (v případě chybného upevnění nebo nastřelení sponky), tzv. hlídač roztečí, podpůrnou podložku a sešívací látku.

* Spony s úzkým hřbetem, které pronikají hluboko do podkladu, poskytují pevnější spojení a méně ovlivňují jeho vzhled. Nabízejí se i v provedení s povrchem pokrytým tence pryskyřicí, která svým lepivým účinkem posiluje odolnost spoje i při dlouhodobém zatěžování.

* Sponky stejně dlouhé jako hřebíky dávají pevnější spojení, avšak na spojovaném materiálu mohou působit neesteticky. Proto například k upevňování podlahových lišt používejte raději hřebíky!

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO BOSCH

KOMPAKTNÍ ELEKTRICKÉ SPONKOVAČKY