Komín v kondici
Vyčištěte si po zimě komín sami. Zákon to oproti minulosti povoluje a není to žádný zásadní problém. Není od věci komín rovněž lépe ochránit před deštěm a větrem.
Topná sezóna pomalu končí a přibývá dnů, kdy je možné přestat topit. Což je samozřejmě nutným předpokladem k vyčištění komína. Kominické náčiní seženete v každém hobbymarketu a při dodržení základních zásad této vážené profese se vám vcelku snadno podaří dostat komín do kondice a také ho v ní udržet.
Vymetat komín pravidelně je důležité především z bezpečnostních důvodů a rovněž kvůli zlepšení tahu kamen, odstranění případného zápachu z vrstvy sazí a včasnému zjištění škod a opotřebení, které se mohou časem projevit.
Podle zákona je třeba čistit komín k topidlu na pevná paliva se sezonním provozem (nejčastější případ chatařů a chalupářů) dvakrát ročně, v případě celoročně provozovaných topidel pak třikrát za rok. U zdrojů tepla do 50 kW může komín čistit i majitel nemovitosti. Revizi po opravě či stavbě komína však může provádět pouze certifikovaný
odborník. Kominíka s příslušným živnostenským oprávněním je pak třeba podle zákona jednou ročně přizvat ke kontrole komína. Je otázkou, kolik majitelů chalup a chat toto nařízení dodržuje. Jeho neplnění se však může vymstít především při řešení pojistných událostí, zejména požáru.
Ze střechy nebo dvířky
Samotné čištění komína se pak provádí buď ze střechy, nebo komínovými dvířky. Budete potřebovat takzvaný štosákový kartáč s nastavitelnými tyčemi, nebo kominickou štětku na drátěné pletenině, případně takzvané „sluníčko“ s lankem.
Sluníčko je určeno k čištění shora a je-li možné vymetat komín tímto způsobem, dosáhnete dobrých výsledků včetně odstranění vrstev dehtu. Ne každý komín je však možné čistit ze střechy. Při čištění dvířky se tedy používá kartáč nebo štětka.
Je důležité dobře utěsnit kamna, aby do místnosti nevyletěly saze a v případě čištění dvířky vymést nejprve horní a až poté spodní část komína. Odborníci doporučují před čištěním spálit v kamnech chemický čistič, který naruší saze v komíně a umožní jeho snadnější vyčištění. Dobře poslouží například odstraňovač sazí s názvem Kominíček. Důkladné pročištění si vždy zaslouží i kouřovina, tedy kouřovod a kolena, spojující kamna a těleso komína.
Proti větru a dešti
Pro kondici a správnou funkci komína je důležité především to, aby do něj nepršelo. Je rovněž třeba pečovat o samotné komínové těleso, které je vystaveno extrémnímu působení povětrnostních podmínek. Řeč je samozřejmě o původních komínech na starých chalupách. Názory na to, zda komín omítat nebo ne, se sice různí, ale pokud není komínové těleso postaveno z odolných dvakrát pálených „zvonivek“, omítka mu rozhodně prospěje.
Před zatékáním dešťové vody komín nejlépe ochrání různé typy stříšek. Jsou k dostání v hobbymarketech, specializovaných obchodech s komínovým příslušenstvím a střešními krytinami a jejich výrobou se zabývá i mnoho malých klempířských firem.
Na plochou horní část komína se stříšky přišroubují do patek, na kulaté komínové roury se upevňují pomocí prstence.
www.oplechovani.cz, www.kominsos.cz, www.delamekominy.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM A PAVEL VESELÝ