Kombinujeme vzory
Kombinováním více vzorů lze v interiéru dosáhnout zajímavého efektu, ale při špatné volbě může být výsledkem nesourodá změť. Jaká tedy pro míchání dezénů platí pravidla?
Měli bychom dodržet stejnou nebo podobnou barevnost (případně pestrou a černobílou), u bytového textilu někdy i typ a strukturu látky a u nádobí tvar, aby spolu vše ladilo.
Koordinované vzory
Výběr nám mohou ulehčit tak zvané koordinované vzory, které výrobci nabízejí v rámci jedné kolekce. Mají stejnou barevnost, většinou i kvalitu a strukturu látky a obsahují jednoduché dezény, které se dají dobře míchat: různě široké proužky, kostky a kára, drobné kytičky nebo puntíky. Jinou možností je totožný motiv, ale v odlišných velikostech nebo v jiné hustotě na ploše. Zjemnění celkového dojmu lze dosáhnout přidáním jednobarevné plochy.
Květy i abstrakce
Sladit lze i zdánlivě nesourodé vzory, jen je třeba zachovat barevné odstíny a ideálně i typ materiálu. Pak může být dekorativní květinový dezén vedle střízlivého geometrického. Dva odlišné, složitější motivy (například květinový a figurální) by měly mít podobný styl kresby. Různorodé tisky na prostírkách nebo polštářích se dají sjednotit výrazným lemováním.
Ovšem žádná pravidla neplatí absolutně a lze je porušovat. Proto zkoušejte a zkoušejte, až najdete to pravé. Více napoví obrázky.
Inspirací může být patchwork
Dobrým příkladem pro kombinování vzorů může být patchwork, což je sešívání menších kousků látek do jednodušších i složitějších vzorů – nejčastěji se tak tvoří vrchní vrstvy prošívaných dek. Lze na ně použít třeba až dvacet různých dezénů. Spojují je většinou podobné motivy, styl kresby, sladěná barevnost.
Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a archiv firem