Koberce a koberečky
Pohlcují zvuky, snižují koncentraci jemného prachu, zvyšují komfort při chůzi a působí elegantně. Koberce z vlny dokonce regulují mikroklima v interiéru, a protože vydrží celé generace, mohou se proměnit v zajímavou investici.
Kusové i celoplošné koberce už tradičně zpříjemňují a zútulňují interiéry. Kromě estetické roviny jsou také praktické. Tlumí kročejový hluk, snadno se udržují, snižují riziko uklouznutí na podlaze a pochopitelně v místnosti udržují teplo. V tomto ohledu jsou praktické kusové koberce sloužící jako předložky před postel nebo pohovku, protože jen málokdo se rád dotýká chodidlem studené a tvrdé podlahy.
V posledních letech se trh s koberci rozrostl, a tak lidé mohou vybírat z nepřeberného množství druhů, barev, vzorů, materiálů nebo rozměrů koberců. Ty se liší nejen designem, ale také výškou vlasu a materiálem. Právě zpracování koberce má vliv na to, jak odolný bude a jakou zátěž unese.
Kusové koberce
V případě kusových koberců patří k levnějším typům takzvaný bouclé, což je tkaný koberec bez vlasu. Je vhodný i do venkovních prostor, například na terasu nebo chodbu, kde je vyšší zátěž. Protože je bez vlasu, jednoduše se udržuje. Může zmoknout a zase bez problémů uschne.
Většina kusových koberců se vyrábí z polypropylenu. Tyto koberce odolávají vysoké zátěži, jsou cenově dostupné a dobře se po nich chodí. Vyšší vlas mají koberce typu frisé, které jsou k dostání s dlouhým i kratším vlasem. Dalším typem jsou koberce z materiálu heatset, jemuž se přezdívá umělá vlna. Struktura vlákna se totiž podobá vlně, koberec je na dotek měkký a jemný, může mít i velmi vysokou hustotu vláken, takže drobečky a nečistoty nepropadají, ale drží se na povrchu. Koberce s dlouhým vlasem jsou známé jako shaggy a hodí se zejména do ložnice nebo před sedačku.
Nepřekonaným materiálem je vlna. Má vlastnosti, které nelze nahradit umělými materiály. Výhodou je vysoká hustota vlasů a kvalita zpracování. Protože je vlna přírodní materiál, umí nasát vlhkost; pokud je v interiéru suchý vzduch, zase vlhkost uvolní, čímž přirozeně reguluje mikroklima.
Celoplošné koberce
Také výběr metrážního koberce se řídí podobnými pravidly. Důležité je vědět, do jaké místnosti koberec přijde a jaké zátěži bude vystavený.
Střižené koberce jsou vyrobeny tak, že vlas se utká jako smyčka, která se posléze ustřihne strojem. Smyčkové koberce tvoří vlákna protkaná na druhou stranu. I proto jsou odolnější a používají se do prostor s vyšší zátěží, zatímco střižené koberce jsou měkčí a vhodnější do ložnic nebo obýváků.
„Co se týká materiálu, tak polypropylen je považovaný za základ, je levnější. Polyamid je měkčí a odolnější, koberce mívají lesklejší efekt,“ vysvětluje Marek Černý, odborník na koberce.
Metrážní koberce se prodávají v rolích, většinou čtyřmetrových, některé jsou ale třímetrové nebo pětimetrové. Při výběru koberce je třeba počítat, aby zůstalo co nejméně zbytkového materiálu.
Služby pro zákazníka
Vzorky koberců zdarma, bezplatné vizualizace, doprava zdarma a další služby nabízí v rámci nového konceptu All Inclusive největší internetová prodejna koberců v České republice www.můjkoberec.cz.
Dobré rady
• Do běžného bytu stačí střední zátěžová třída 22. Minimum je 21 a nejvyšší je 23.
• Před výběrem kusového i metrážního koberce bychom měli vždy znát odpovědi na základní otázky, tedy kam koberec pořizujeme a jak velké zátěži bude vystavený. Zatímco do ložnice jsou příjemné koberce s vyšším vlascem, do kuchyně je vhodnější zvolit kusový koberec nebo běhoun, jenž se snadno udržuje.
Text: Martina Lžičařová
Foto: se souhlasem firem La natura, Ikea, Rugvista, Tchibo, Bella Rose, Můj koberec, Cellbes, Létající koberce