Klíčové doplňky pro funkčnost a ochranu
Zastřešení nedělá jen krytina, ale i spousta doplňků a příslušenství. Některé jsou pro správnou funkci střechy nezbytné, další usnadní její údržbu a ochrání konstrukci krovů.
Základní výbava pro střechu
V příslušenství krytin vždy najdete produkty, které jsou kompatibilní. Jsou to zejména prosvětlovací tašky, ale i různé dekorativní prvky. I na starou střechu můžete nainstalovat světlíky, výlezová okna, komínové lávky, schůdky nebo protisněhové háky a další výbavu, která se vyplatí zejména v horských oblastech s množstvím sněhových srážek. Existuje i široká nabídka výrobků, které zlepší odolnost střechy proti srážkové vlhkosti. Nejdůležitější viditelné střešní doplňky jsou klempířské prvky vyrobené z plechu, jenž může být opatřen povrchovým ochranným nástřikem.
Střešní fólie: Nezbytná ochrana před vlhkostí
Patří mezi důležité příslušenství, které lze instalovat i na starou střechu a vylepšit ji tak. Mezi střešní fólie řadíme parozábrany a pojistné hydroizolace. Zatímco pojistná hydroizolace se používá pod krytinu, takže ji pokládáme zvenku, parozábrana se uplatňuje v interiéru, pod podhledy nebo pod vnější tepelnou izolaci. V zateplené střešní skladbě je izolace shora (zvenku) chráněna hydroizolační fólií a zdola (zevnitř) parotěsnou zábranou.
Hydroizolační fólie: Ochrana proti zatékání
Hydroizolační fólie slouží jako pojistka pod krytinou, kdyby došlo k porušení celistvosti střechy, tedy pokud by se posunula taška nebo hřebenáč, proděravěl plech nebo se uvolnila vláknocementová šablona. Její funkcí je zamezit tečení vody dovnitř, ochránit tepelnou izolaci i celou stavbu před zatékáním. Zároveň je schopna propustit případnou vlhkost z izolační vaty ven.
Parotěsné fólie: Prevence proti kondenzaci
Parotěsná fólie chrání izolaci před pronikáním par z místností do podstřešní izolace. A to tak těsně, že jí neprojde ani voda, ani pára, protože i obyčejná vzdušná vlhkost může pronikat do izolační vaty, v níž se dokáže vysrážet a způsobit škody spočívající zejména v narušení zateplovacích vlastností vaty. Pokud však při její instalaci dodržíme zásady správné pokládky, především utěsnění spojů přelepením speciální páskou, ochráníme tepelnou izolaci. A existují i parotěsné fólie s reflexní vrstvou, která má schopnost odrážet teplo zpět do místnosti.
Okapový systém a střešní okna
Pominout samozřejmě nelze ani okapový systém, který však tvoří samostatnou kategorii zboží, stejně jako sortiment střešních oken.
Nejdůležitější střešní doplňky
- Podkladní plech se používá pro zpevnění převislých částí konstrukcí, jako jsou například atiky či okapní plechy. Kotví se přímo na konstrukci a může být zároveň prvkem nosným. Pohledový klempířský prvek se na něj nasunuje a v případě dobrého kotvení již nemusí být pohledový prvek kotvený. Díky použití podkladního plechu dochází jak ke zpevnění převislé části, tak k lepšímu zajištění dilatace tohoto prvku.
- Okapní plech pracuje na odvedení vody a používá se zejména pro bezpečné nasměrování vody z krytiny do žlabu, odtékání kondenzátu z difúzní fólie mimo konstrukci střechy a jako součást konstrukce nástřešních žlabů. Snadno se pracuje s výrobky ohýbanými po dvou najednou, kdy je každý druhý o něco menší, takže lze okapnice zasunout do sebe.
- Boční lemování je určeno zejména k oplechování zdí vystupujících nad konstrukci střechy. Mohou to být vikýře, komíny, požární zdi nebo světlíky. Ideální je lemování s vodní drážkou pro bezpečnější odvod vody. Výška vytažení oplechování na konstrukci je závislá zejména na sněhových podmínkách v místě montáže. Platí, že čím více v oblasti pravidelně hodně sněží, tím vyšší lemování by mělo na střeše být. Boční lemování je dobré překrýt dilatační lištou, která zvyšuje bezpečnost proti zatečení v případě stékání vody po konstrukci.
- Přední lemování slouží k přechodu mezi svislou stěnovou konstrukcí a spádnicí střechy, například k oplechování komína. Výška vytažení na konstrukci se rovněž řídí klimatickými podmínkami v oblasti. Napojení na střešní krytinu se dělá podle druhu a profilu použité krytiny, což znamená, že čím je profil krytiny vyšší, tím vyšší je i přední ukončovací ohyb lemování.
- Závětrná lišta se používá k zakončení střech ve štítu u krytin, které nemají vlastní systémové krajové ukončovací prvky. To jsou například vláknocementové nebo plastové střešní šablony typu eternit, cembrit, plechové krytiny, asfaltové pásy a šindele. Využití najde i tam, kde krajové tašky nelze použít, i když se k dané krytině vyrábějí, tedy například u šikmých štítů. Závětrná lišta chrání také štítovou konstrukci před povětrnostními vlivy. Bezpečnější je používat lištu s vodní drážkou. Na ochranu štítové konstrukce slouží i speciální horní závětrná lišta.
- Fotovoltaika je přeměna slunečního záření na elektrickou energii pomocí střešních kolektorů. Vlastní elektrárna zajistí energii jak na vytápění, tak na provoz spotřebičů i na ohřev vody. Možných řešení je mnoho. S ohřevem užitkové vody v celé domácnosti pak máte několik možností, jak získat teplejší vodu za přispění slunce.
Mezi důležité doplňky patří i úžlabí, které slouží k odvádění srážkové vody z protínajících se ploch střech.
Význam parapetního plechu
Velmi důležitý je i parapetní plech, který se sice nemontuje na střechu, ale chrání stavbu před vnějšími vlivy a zajišťuje odkapávání dešťových srážek nebo tajícího sněhu ze střechy mimo konstrukci domu.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock