Klempířské prvky a opravné pomůcky na střechy
Oplechování a další ochranné prvky jsou velmi důležité součásti střechy a nelze je až tak snadno vyrábět a montovat svépomocí. Můžete však koupit polotovary i opravné pomůcky.
Oplechování komínů, štítů či střešních hran, montáž okapů tradičním způsobem včetně letování a nýtování nebo instalace parapetních plechů na míru či původní falcování plechu, to vše jsou odborné klempířské práce, které mnohdy vyžadují speciální nářadí a nelze je bez patřičné zkušenosti jen tak zvládnout svépomocí. Tradiční klempířské postupy však lze nahradit nákupem již předpřipravených plechových prvků, ale i materiálů, které se snadněji montují či jinak aplikují (nanášejí, natírají, lepí) a po prostudování návodu s nimi lze pracovat svépomocí.
Čím nahradit klempíře?
Chalupa, u niž se i při opravách snažíte dodržet tradiční postupy a přiblížit se původnímu vzhledu, si určitě zaslouží pracné oplechování komína i další osvědčené prvky z ručně ohýbaného plechu. Nechceme vám tedy radit, že se máte odborné klempířské práci vyloženě vyhnout. Někdy však není čas čekat na volný termín řemeslníka, protože do střechy či kolem komína zatéká. Jindy lze s využitím moderních opravných pomůcek ušetřit kromě času i peníze a s některými typy krytin si navíc různé opravné pásy „rozumí“ lépe než tradiční plech. Platí to třeba pro vlnité krytiny, kolem jejichž okrajů lze samolepicí pásy natvarovat snadněji a víc natěsno než plechy.
Původní postup se zpravidla odehrával tak, že si klempíř při stavbě nebo opravě střechy vyměřil všechno potřebné oplechování včetně komínových plechů, doma v dílně jednotlivé prvky nastříhal a naohýbal a na střeše je pak ještě tvarově a rozměrově přizpůsobil tak, aby přesně odpovídaly požadovanému účelu. Za cenu poměrně zdlouhavé a odborné práce pak plechy sloužily celá desetiletí, přičemž jejich trvanlivost bylo možné prodlužovat i obnovou nátěru.
Plechy i pásy
Dnes lze jednodušší plechové prvky (úžlabí, štítové plechy, okapnice, parapetní plechy) koupit už naohýbané. Pomocí nůžek pak přizpůsobíte jen jejich délku a upevníte je pomocí šroubů nebo hřebíků.
Složitější lemy kolem komínů či místa spojení střech s obvodovými zdmi lze ve většině případů nahradit různými typy samolepicích bitumenových pásů s povrchem z hliníkové fólie, pásů s olověnou vložkou nebo hliníkových lepicích pásek. Oproti plechu jde o řešení spíše dočasné a zranitelnější, ale při správné instalaci mohou pásy dobře sloužit. Nahřívejte je při lepení horkovzdušnou pistolí, posilujte přilnutí samolepicí vrstvy tlakem válečku a pro lepší upevnění zafixujte okraje pásů plastovými nebo plechovými lištami, které se pomocí hmoždinek a vrutů přichytí do zdi nebo do komína.
Na opravy střech
Střešní oplechování koupíte v hobbymarketech či ve stavebninách v podobě různě tvarovaných plechů. V univerzálních délkách 1 a 2 m jsou k dostání například žlabové plechy pro oplechování úžlabí, okapové či krajové plechy na oplechování hran střech či štítů nebo různé krycí plechové lišty, vše s vodní drážkou či bez. K dělení na potřebnou délku se používají ruční nebo elektrické nůžky na plech. Mezi oplechování lze zahrnout i běžně prodávané parapetní plechy.
Nátěry se prodávají zejména na opravy či k prodloužení životnosti plochých střech pokrytých asfaltovými pásy, ale i speciální barvy na betonové tašky či na vláknocementové krytiny nebo eternit, jimiž lze povrch těchto krytin chránit, zvýšit jejich trvanlivost a zamezit jejich porůstání mechy. Nátěry na bázi gumoasfaltu zacelí praskliny v asfaltových pásech. Nátěry s příměsí hliníku vytvoří ochranný filtr proti UV záření.
Samolepicí pásy s povrchem z hliníkové fólie, ale i s olověnými vložkami mohou posloužit k opravám, ale zejména jako náhrada náročných plechových lemů komínů a míst, kde se krytina napojuje na svislé stavební konstrukce. Samolepicí povrch by měl přijít na suchý čistý podklad, pásy je vhodné při práci nahřívat horkovzdušnou pistoli a použít pro jejich fixaci nějaký přítlačný váleček (koupíte v hobbymarketech i v některých papírnictvích).
Opravné tmely či lepidla na některé typy krytin (asfaltové šindele a vlnovky, plastové tašky) lze použít k lepení odchlipujících se rohů lepenky či k montáži záplat, ale i k utěsnění spár kolem komínových plechů či krytin. Výtlačný bitumenový tmel vyžaduje k dokonalému přilnutí dodržení montážní teploty i suchý povrch. Snadněji se bude nanášet pomocí úzké špachtle a jeho konzistence umožní i vtlačení hmoty do spár a prasklin.
Text: Richard Guryča
Foto: