Když zamrzne zámek
Řešit tuto náhlou patálii muselo už mnoho z nás. Při rozmrazování je důležité především neztrácet nervy a postupovat tak, aby nedošlo k poškození zámku a tím ztrátě jeho funkčnosti.
Je mrazivé ráno nebo večer a vy se nemůžete dostat z pozemku ven či za sebou zamknout vchodové dveře a branku. Velice nemilá a stresující situace navíc přichází ve chvíli, kdy spěcháte do práce nebo třeba na vlak, který vás má z víkendového pobytu odvézt domů. Jak situaci co nejrychleji vyřešit, ale nezadělat si na další problém? Hlavně s chladnou hlavou a opatrně!
Pozor na šok
Rozhodně nezkoušejte horkou vodu nebo agresivní chemikálie. K prověřeným metodám patří použití vysoušeče vlasů neboli fénu. Pokud je zámek ve větší vzdálenosti od zásuvky, budete potřebovat ještě prodlužovací kabel. Fén zapněte nejprve na nižší stupeň a proud vzduchu zaměřte na zámek. Ve chvíli, kdy pozorujete, že se led uvolňuje, můžete stupeň zvýšit. Právě pozvolné rozmrazení je doslova klíčem k úspěchu. Pamatujte, že každý teplotní šok mechanismu škodí. Vyplatí se mít pro tyto případy po ruce i speciální maziva, například taková, která fungují na bázi etanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy. Pro auta existují chemické a bateriové elektronické rozmrazovače zámků, druhé jmenované vypadají jako klíč. Kovová planžeta se vsune do zámku, kam až námraza dovolí, a spínačem se zapne její ohřívání.
Až se zima zeptá
Na tuto pomyslnou otázku nečekejte. Zamrzlý zámek je totiž nejčastěji důsledkem opomenutí pravidelné údržby. Druhým důvodem pak bývá použití nevhodného typu. Volte zámky a cylindrické vložky s vnitřními stavítky bez pružinek. Jsou přímo vyvíjené k tomu, aby zvládly výkyvy počasí, a to jak vlhkost, mráz, tak letní horka a prudké výkyvy teplot. Oproti klasickým pružinovým vložkám jsou i bezpečnější a se správnou péčí déle vydrží.
Zamrznutí zámků včetně visacích, ale i petlic nejlépe předejdete poctivou údržbou, což platí i pro ty, jež jsou určeny do extrémních podmínek. Údržbu stačí udělat párkrát do roka, ale kompletně, od zámků uvnitř domu po ty na zahradě, včetně těch, které zabezpečují kůlny, dřevníky a další užitkové stavby. Používejte mazadla, která jsou přímo určená na péči o zámky. Klasická olejová nadělají jen neplechu. Olej se snadno spojí s nečistotami v zámku, čímž dojde k ještě většímu zanesení.
Výměna nutná
- Máte ve dveřích či v bráně zámek, který se i po údržbě zasekává? Jediným řešením je výměna.
- Nový zámek si dobře vyzkoušejte, bude-li jakkoli drhnout, reklamujte ho.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením Tokoz