Když klouby protestují
Řekne-li se revma, mnoho lidí si vybaví bolesti kloubů a ztížený pohyb. Tento všeobecný pojem však v sobě podle odborníků skrývá až několik desítek různých kloubních onemocnění.
Nad případnými potížemi tohoto charakteru vůbec není rozumné mávnout rukou s tím, že to přejde, nebo že to tak zvaně rozchodíte. Samo od sebe vás revma neopustí.
Revmatická onemocnění mají nejrůznější podoby. Někdy udeří náhle a s nečekanou razancí, jindy se téměř bez příznaků a nenápadně vyvíjejí mnoho let. Někteří pacienti mají štěstí, že je trápí jen občasné amírné bolesti kloubů, jiní trpí velkými bolestmi, otoky či nevratnými deformitami. Lékaři odhadují, že nějaký typ revmatického onemocnění sužuje až polovinu obyvatel naší země. První příznaky se přitom mohou začít objevovat už okolo 20. roku věku, ale většina lidí si toho zpočátku ani nevšimne. Může trvat i několik let, než se onemocnění plně rozvine, přičemž diagnóza jakékoli revmatické choroby je především v časném stádiu dosti obtížná.
Netrpíte revmatoidní artritidou?
Bolí vás hlavně po ránu kloub nebo klouby, máte je ztuhlé a zduřelé? Pak vás možná trápí zánětlivá choroba zvaná revmatoidní artritida. K jejím dalším příznakům patří ještě teploty, i když nevysoké, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. Klouby mohou být citlivé a zarudlé, objevit lze také tzv. kožní uzlíky především v okolí loktů. Postiženo bývá více kloubů najednou, obvykle symetricky na obou stranách těla. Nejčastěji se jedná o drobné klouby rukou, zápěstí, na nohou a v ramenou. Revmatoidní artritidou trpí více ženy, většina pacientů pak pociťuje sníženou kvalitu života a bohužel se obvykle musí smířit i s úplnou pracovní neschopností.
Revmatoidní artritida se může projevit kdykoli, především se tak stává ve středním věku, a stav se postupně zhoršuje. Lékař vám vysvětlí, že tato choroba je způsobena poruchou imunitního systému a následně zánětem probíhajícím ve výstelce kloubního pouzdra. Při této nemoci vlastní imunitní systém omylem napadá zdravou tkáň, způsobí zánět, a tím poškozuje klouby. Výsledkem může být i definitivní zatuhnutí, které je pak možné napravit jen chirurgickým zákrokem.
Již při prvních potížích rozhodně navštivte revmatologa. Vyšetří vás a určí vhodné léky. Navíc doporučí speciální cvičení na posilování kloubů. Na postižená místa je možné mimo jiné dávat i gely a masti obsahující antirevmatické látky.
Pozor na osteoartrózu!
Osteoartróza je revmatickým onemocněním, vyskytujícím se ve vyšším věku. Tato degenerativní choroba se projevuje bolestmi kloubů, které se zhoršují při pohybu. Zmenšuje se rozsah jejich pohybu a mohou být deformovány. Tím vším se vlastně projevuje poškození hladkého povrchu chrupavky, která pokrývá kloub. Vinou změn na chrupavce navíc dochází i k dráždění okolních tkání. Nemoc znamená zkrátka opotřebení a poškození kloubů.
První nenápadné potíže vás mohou „navštívit“ po čtyřicátém roce věku či po nějakém úrazu. Osteoartróza se zhoršuje během dne a postihuje hlavně velké klouby, jako jsou kolena a kyčle, u žen pak klouby rukou.
Pokud se bojíte osteoartrózy, nebo cítíte její první příznaky, začněte s preventivními opatřeními. Udržujte si správnou váhu, nepřetěžujte své klouby přespříliš a omezte riziko úrazů. Co bohužel ovlivnit nemůžete, jsou dědičné predispozice – i ty se totiž částečně na vzniku osteoartrózy podílejí.
Velmi účinný je i správný pohyb, který klouby procvičuje a rozhýbává. Vhodnými sporty pro pacienty s artrózou je plavání, chůze, jízda na kole či jóga. Na ztuhlost kloubů pomáhá i ranní teplá koupel, užívat lze též různé kombinované dietetické přípravky obsahující některé složky chrupavky.
Postižení kolenních a kyčelních kloubů však může i přes veškerou snahu značně omezit funkční schopnost nemocného. Trvalým řešením je pak chirurgický zákrok, tedy náhrada postiženého kloubu kloubem umělým, takzvaná totální endoprotéza.
Dna, civilizační onemocnění
Další z poměrně častých potíží revmatického typu je dna. Jde o metabolické postižení kloubů, které se projevuje náhlou silnou bolestí nejčastěji kloubů palců nohou, dále nártu, zápěstí nebo kolena. Problém je způsoben vysokou hladinou kyseliny močové v krvi a poruchou jejího zpracování – kyselina tvoří krystalky usazující se v kloubech a imunitní systém se brání, což se projeví zánětem a bolestí.
Pomáhají léky na snížení hladiny kyseliny močové v krvi, udržování správné váhy a dostatečný příjem vody. U dny je třeba se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem purinů, jako jsou vnitřnosti, silné masové vývary, rybí konzervy, zvěřina, kakao, luštěniny. Omylem je omezování příjmu masa – zde platí obecná dietetická doporučení o zdravé výživě. Nepříznivý vliv má požívání alkoholu, zejména koncentrátů, ale malé množství vína a piva neškodí.
Psoriatická artritida
Dalším onemocněním, při němž jsou zasaženy i klouby, je psoriáza neboli lupénka. U takto nemocných se asi v 6 – 11 procentech případů objevuje kloubní zánět zvaný psoriatická artritida. Má jisté charakteristické rysy, například postižení koncových kloubů prstů ruky, destrukci článků prstů, postižení páteře zvláštními kalcifikacemi a zánět křížových a bederních obratlů. Léčí se některými cytostatiky a v poslední době se též doporučuje biologická léčba.
TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK