Když i myslet bolí

Rubrika: Zdraví

Někdy se připlíží tiše a pomalu, jindy zaútočí náhle a bez sebemenší výstrahy –  bolest hlavy. Liší se jak důvody, tak příznaky. Pro každého z nás je ale asi nejdůležitější délka trvání obtíží…

Hlava jako střep, to není pouze ona nechvalně proslulá migréna. I když také spadá do takzvaných primárních bolestí hlavy, které nás trápí nejčastěji. Kromě migrény sem ještě odborníci řadí tenzní bolesti hlavy, tedy z napětí, a také tzv. cluster headache. Ve všech případech jde o potíže, jež vznikly samy o sobě, které nevyvolalo žádné jiné onemocnění. Druhou skupinu tvoří sekundární bolesti hlavy, kdy naši hlavu trápí bolest související s jinou nemocí.

Nemůžeme si za to sami?

Ale ano, občas jako bychom si svým chováním o bolest hlavy přímo koledovali. Řeči o správné životosprávě bychom měli brát vážně všichni, ale lidé trpící bolestmi hlavy ještě vážněji než ostatní. Abychom migréně a jí podobným nedávali šanci, je důležitý kvalitní spánek – hlava často třeští z nevyspání či špatného odpočinku.

Nevhodné je též hladovění či neustálé a velké pracovní vypětí. Bolest se dostavuje i při nedostatku tekutin, při kocovině či ze stresu. Na vině bývá také konzumace tzv. „spouštěcích“ potravin, jako jsou čokoláda, kakao, některé sýry, nápoje s kofeinem a alkohol. U někoho může migrénu vyvolat též sójová omáčka, příliš silný parfém, kouření, změny tlaku a počasí nebo příliš pevně stažené vlasy gumičkou.

Zastavte bolest v rozjezdu

Ačkoli každý z nás vnímá bolest jinak, při potížích s hlavou máme většinou dojem, že nám někdo drtí vnitřek lebky. Ono se ale jedná o více či méně podrážděné nervy provázející cévy dovnitř naší mozkovny. Takže jednoduše řečeno – příčina bolesti může být jak uvnitř naší hlavy, tak jinde v organismu, odkud ji nervy mohou přenášet až do naší hlavy.

Pokud cítíte, že se na vás v tomto směru chystá atak, neváhejte a použijte alespoň některý z běžných léků proti bolesti. Někdy pomůže i lehká masáž čela a spánků – položte dva prsty na střed čela k vlasové linii a jemným tlakem přejíždějte od středu čela ke spánkům a zpět. Procvičte si krční svaly nebo masírujte šíji táhlými pohyby od lebeční spodiny k ramenům a zpět. Bolest mohou zmírnit i studené obklady či sáčky s ledem přikládané na čelo.

Je nejhorší migréna?

Lidé, kteří byť i jednou zažili bolesti hlavy zvané „cluster headache“ tvrdí, že je proti nim migréna jen slabý odvar. Každopádně umí také pěkně potrápit. Její přesné příčiny však zůstávají doposud neznámé. Se vznikem migrény ale zřejmě souvisí změny v průtoku krve mozkem, svoji roli hraje též dědičnost, stres, určité potraviny, léky, počasí, množství spánku či hormonální změny.

Někteří lidé jsou před blížící se migrénou varováni různými příznaky. Tyto signály se objevují pár dnů, hodin i desítek minut před nástupem záchvatu. Prvním náporům bolesti předchází i tzv. aura – lze vidět pár minut zrakový vjem v některé části zorného pole, který se pohybuje v závislosti na pohybu vašich očí a může se i zvětšovat. Při auře se viděná oblast leskne, bliká, vlní a třpytí – jde o výpadek zorného pole, po kterém se objevuje v několika minutách bolest. Tu může doprovázet přecitlivělost na okolní podněty, neklid, podráždění, deprese, někdo má též poruchy řeči, špatné sny, ztuhlý krk a velmi časté poruchy vidění. Objevuje se průjem či naopak zácpa, někdo zase pociťuje euforii, ospalost, úzkost, chuť na určitý druh potravin, či mu nechutná vůbec.

Průběh záchvatu může být pokaždé jiný, trvá bez léčby několik hodin ale i tři dny. Silná až pulzující bolest je často pouze na jedné straně hlavy, nejvíce v oblasti čela, oka či na jednom nebo druhém spánku. Záchvat migrény může ještě „zpestřit“ nevolnost či zvracení. Některým lidem navíc nesnesitelně vadí světlo i zvuky. Po odeznění migrény následuje tzv. konečná fáze, kdy cítíme celkovou únavu, bolí nás svaly a velmi pomalu se nám vrací normální nálada.

Dejte mi prášek!

Pokud patříte k těm „šťastnějším“ a před blížící se migrénou vás varuje například aura, co nejrychleji si vezměte antimigrenika. Pokud se bolesti dostavily nečekaně, použijte některý z běžných léků proti bolesti – když nezaberou do 40 minut, zkuste jiný lék.
Při záchvatu zůstaňte v klidu v temné místnosti, pomoci může též přikládání sáčků s ledem na hlavu. Pro příště si nechte od lékaře předepsat silnější lék speciálně určený pro léčbu migrén – tyto léky mají co nejrychleji utlumit záchvat a potlačit všechny doprovodné příznaky. Nejúčinnější skupinu léků na migrénu tvoří nový typ léčiva, tzv. triptany (jsou k dispozici jako tablety, podkožní injekce či nosní sprej).

Cluster headache

Je to prudká a nečekaná salva bolestí, která umí doslova srazit do kolen. Odborníci to popisují jako záchvaty sériových neboli kumulovaných bolestí hlavy. Jde vždy o jednostrannou, trhavou a intenzivní bolest, která se z oblasti okolo oka šíří do celé poloviny hlavy. Trvá od 15 minut do tří hodin a doprovázet ji může slzení a podlité oči s překrvenými spojivkami. Běžné je i pocení na celém obličeji, pokles nebo otok očního víčka či ucpaný nos.
Cluster headache propuká náhle a dostavuje se v sériích trvajících týdny nebo měsíce. Příčiny vzniku těchto bolestí nejsou dosud známé, ale trpí jimi více muži než ženy. Zmírnit cluster headeche lze odpočinkem v temné místnosti, ale ne v leže, to stav postiženého ještě zhoršuje.

Bolest hlavy z napětí

V tomto případě nás čeká trápení dlouhé půl hodiny, ale i několik dnů. Příčiny jsou známé – za bolesti z napětí může nejčastěji stres, deprese, zhoršené mezilidské vztahy doma i v práci, sedavé zaměstnání, únava a špatné držení těla. To vše může vyvolat změna napětí a prokrvení šíjových, obličejových a krčních svalů, což utiskuje a dráždí nervy a cévy směřující k mozku. Následkem je pak tupá, vytrvalá a silná bolest hlavy, která se soustřeďuje do temene, spánků a týla. Přidat se může též strnulost a ztuhlost šíje a ramen, občas také světloplachost či nesnášenlivost světla.

Když za to může nemoc

Co se sekundárních bolestí týká, patří k nim nejčastěji potíže spojené s nachlazením, například při zánětu dutin. Hlava může bolet také v důsledku dehydratace. Někdy je to ale i signál, že se tělo potýká se závažnější nemocí, například zeleným očním zákalem, nádorem na mozku, meningitidou či mozkovou mrtvicí.

TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Když i myslet bolí