Když bolí záda
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Často jsou způsobeny nedostatkem pohybu, špatným držením těla nebo jednostrannou námahou, mohou ale signalizovat i další závažnější onemocnění.
Odborníci tvrdí, že jen jeden člověk ze sta má opravdu zdravou páteř. Neprospívá jí totiž mnoho věcí. Pro naše záda je stejně tak špatné dlouhé vysedávání u počítače ve špatné poloze jako dlouhé stání. Vadí jim jednostranná zátěž při sportu či při zvedání těžkých věcí. Trpět mohou i vinou silné klimatizace či následkem průvanu.
Nepodceňujte bolesti
Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může bolet. Už právě proto byste s návštěvou lékaře nikdy neměli váhat. Rychlost uzdravení je totiž přímo závislá na tom, jak dlouho jste s bolestmi zad nic nedělali. Pokud váháte, za kterým lékařem se vydat, klidně začněte u svého praktického lékaře. On by vás měl ke správnému lékaři, bude-li to třeba, doporučit. Příčiny totiž mohou být ortopedického, revmatologického či třeba neurologického původu.
Správné držení těla
Velmi často může za bolesti jen to, že se hrbíme většinu pracovní doby na kancelářských židlích a poté opět doma na křeslech. Kulatěním zad v bederní oblasti totiž tlačíme na meziobratlovou ploténku. Přestože je její obal pevný a chrupavčitý, jádro je rosolovité. Při sedu s kulatými zády je vytlačováno dozadu směrem k míše a kořenovým nervům – výsledkem mohou být chronické bolesti zad, výhřez ploténky a nutnost léčby (klid, tlumení bolesti, obstřiky, fyzioterapie či akupunktura) či dokonce operace. Kulatění zad nás také nutí ke zvýšenému prohnutí krční páteře a k nepřirozenému předsunutí hlavy. Odpovědí jsou bolesti hlavy, zátylku a zad v okolí lopatek. Organismus se snaží zcela přirozeně bolestivá místa znehybnit. Na páteři se pak tvoří výrůstky, které lze v případě, že utlačují nervy, odstranit pouze s lékařskou pomocí. Ovšem kulatá záda se podílejí i na dalších zdravotních potížích – například mohou přispět k bronchitidě a různým zažívacím problémům.
Další příčiny
Uvědomit bychom si také měli, že příčinou bolestí zad může být i stres. Jeho vinou jsou totiž napínány svaly, a to především v oblasti šíje (tzv. stresové svaly). Hromadí se v nich kyselina mléčná, což pociťujeme jako bolest.
Nelze zapomenout ani na ústřel, lumbago neboli houser – většinou se za ním skrývá blokáda v meziobratlových kloubech. Ischias s bolestí vyzařující do nohy má na svědomí často uskřinutí nervu zaviněné vyhřeznutím ploténky. Existuje však i akutní lumbago způsobené nachlazením nebo námahou na podkladě svalových křečí.
Základem jsou svaly
Pro zdravá záda je důležitý svalový obal kolem páteře. U lidí v produktivním věku jsou proto za bolesti často zodpovědné změny v napětí, délce a funkcích svalů. Důležité jsou hlavně tzv. rotátory – svaly uložené nejhlouběji u páteře, které zabezpečují stabilitu samotných obratlů. Jenže to, v jakém stavu naše svalstvo je, se nedá moc dobře zjistit zobrazovacími a laboratorními metodami. Lékař se tedy musí víceméně spolehnout na své smysly, především hmat a zkušenosti. Pokud vyšetření vyloučí vážné příčiny, například nádory v okolí páteře, a jestliže důsledkem onemocnění není ochrnutí, je namístě začít s konzervativní léčbou.
U krátkodobých bolestí, tj. u těch, které netrvají déle než týden, zpravidla stačí klid na lůžku, aplikace suchých teplých obkladů na postižené místo a popřípadě i léků proti bolesti. Použít lze i lokální nesteroidní antirevmatika ve formě mastí a gelů. Rychle pronikají kůží do postiženého místa a dosahují vysoké koncentrace účinné látky. Jakmile bolesti pominou, mělo by přijít na řadu cvičení zaměřené na posílení svalového korzetu a protažení spasmů.
Při dlouhodobých bolestech je vždy dobře nechat léčbu na lékaři. Může jít o jednoduché cviky, ale také o použití podpůrných protetických pomůcek či neurochirurgický výkon.
Co bolest způsobuje?
Většina bolestí zad je způsobena špatným životním režimem – hlavně nedostatkem fyzické aktivity, nevhodnou zátěží páteře při práci, používáním nevhodných židlí a lůžek nebo také neúměrnou a nevyváženou zátěží při sportu. I přesto, že se bolest zad vyskytuje velmi často, je mnohdy nedostatečně léčena.
Málokterý lékař vyšetří celou páteř, podívá se na klenbu nohou, zjistí pohyblivost páteře, nechá si ukázat, jak se pacient zvedá, sedí na židli apod. Místo toho nabídne pacientovi lék proti bolesti nebo obstřik a napíše neschopenku. Ještě horší je, že ho často pošle ihned na drahé vyšetření, např. na magnetickou rezonanci. Ta je však v drtivých případech před zavedením takzvané optimální konzervativní terapie, do které patří například dieta, mobilizace páteře, rehabilitace, modifikace životního stylu a preventivní cvičení, zbytečná. Právě proto jsou možná bolesti zad nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti. Příčiny se odkládají, pacienti putují ordinacemi a nikdo si s nimi neví pořádně rady. Jako optimální se ukazují poskytovatelé zdravotní péče, u nichž odborníci, jako jsou neurolog a rehabilitační specialista, případně i neurochirurg jsou nejen pod jednou střechou, ale skutečně spolupracují.
Jak zádům ulevit
Nedílnou součástí života každého z nás, i když máme práce a dalších povinností až nad hlavu, by měl být pohyb. Bolest zad je totiž často způsobena jen tím, že nám ochably svaly. A tak využijme každé možnosti k procházkám a dalším druhům aerobního sportu. I u sportu však platí pravidlo všeho s mírou. Myslete při něm na své tělo, resp. myslete na ně ještě před tím, než se sportováním začnete. Než půjdete běhat, protáhněte svalstvo a totéž udělejte, až se sportem ten den skončíte.
Neméně důležité je držení těla. Správným sezením ulevíme svým kloubům, svalům i šlachám. Na trhu existuje řada pomůcek, které k rovnému sezení dopomohou, ať už se jedná o ortopedické pomůcky, na první pohled nepohodlné židle, sedací balanční polštářky nebo něco jiného. Při chůzi pak proti bolesti zad můžeme bojovat vhodnou obuví. Ženy by měly raději volit boty s nižším podpatkem. Vysoké podpatky dělají sice nohy atraktivnějšími, jenže podpatky zatěžují pohybový aparát a dlouhodobě mohou způsobovat vážnější problémy. Pokud si i tak bez nich život představit nechceme, ideální variantou jsou potom tří- až čtyřcentimetrové.
Pryč se stresem
Příčinou bolestí zad, krční páteře, ale i ostatních částí pohybového aparátu může být dlouhodobý stres. Dokáže zablokovat i celá záda, proto je lepší ho nepodceňovat. V boji se stresem pomáhají bylinky, jako je například heřmánek nebo meduňka, a i vitamin C má své pozitivní účinky.
Masáž pomůže, ale nestačí
Hluboká masáž svalů zad a šíje snižuje napětí svalů samých, a tím i zmírňuje bolest. Zlepšuje rovněž prokrvení. Bohužel mnoho pacientů se spokojí s příjemným pocitem uvolnění, který masáž poskytuje, a jiné metody rehabilitace odmítá. Masáž však ke konečnému odstranění příčiny bolestí zad nestačí.
Vhodným způsobem, jak zmírnit bolesti zad, je také koupel nebo obklady. Zatímco teplá lázeň nebo obklad pomáhají svalové relaxaci, studené obklady naopak zmírňují otok a stažení svalstva. Pro tlumení bolesti jsou tedy užitečnější. Voda navíc tělo nadlehčuje a pomáhá tak snazšímu pohybu postižených partií. Relaxujete-li ve vodě doma, můžete si pro zvýšení účinku přidat do koupele aromatické oleje. Dobré jsou heřmánek, jalovec, levandule nebo eukalyptus.
Na co si dávat skutečně pozor
Bolesti zad jsou vždy nepříjemné, většinou nás však nijak zásadně neohrožují. Ovšem mohou také informovat o dalších onemocněních. Mezi varovné příznaky zejména patří:
- Bolesti zad v klidu a v noci, které mohou být známkou zánětlivého nebo nádorového postižení.
- Bolesti zad spojené s poruchami hybnosti a citlivosti končetin nebo s poruchou vyprazdňování, kterou mohou být projevem poškození nervů.
- Bolesti zad spojené s bolestmi břicha.
- Bolesti zad spojené se zvýšenou teplotou, které mohou odrážet celkové nebo místní zánětlivé postižení.
Dobrá rada
Při bolesti krční páteře, která může být způsobena dlouhodobým sezením u počítače, nevhodným držením hlavy nebo špatnou technikou plavání, stiskněte místo pod nejvíce vystupujícím krčním obratlem a poté body napravo a nalevo vzdálené tři prsty od tohoto místa.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock