Kdy se vyplatí vytápění peletami
Preferujeme-li šetrný přístup k přírodě, jsou pelety dobrou volbou. Aby bylo topení s nimi efektivní, musíme věnovat pozornost výběru kamen, jejich regulaci a kvalitě pelet.
Co se týče ekonomické stránky instalace vytápěcího systému na pelety a jeho provozu, je třeba vzít v potaz, že nový kvalitní kotel stojí dvojnásobek než kotel na uhlí či plyn. Návratnost investice u běžných rodinných domů udávají prodejci v horizontu 3 až 5 let. Zda se vytápění peletami vyplatí právě pro vaši nemovitost, určuje míra tepelné ztráty budovy, objem vytápěného prostoru a také četnost používání topidla. Dosáhnete-li na kotlíkovou dotaci, může pokrýt až 85 % pořizovacích nákladů a to včetně stavebních úprav.
Kamna jsou základ
Většina peletových kotlů je konstruována v nejlepší 5. emisní třídě a má garantovanou 90% účinnost, což představuje až 30% úsporu paliva oproti kotlům na uhlí. Pro nezateplené objekty, jako jsou chalupy a chaty, musíte vybírat topidlo s výkonem na horní hranici nabídky, tzn. pro lokální vytápění od 10 kW, pro centrální systém okolo 25 kW. Nejlépe je nadimenzuje kvalifikovaný topenář, případně projektant.
Zkušenosti uživatelů ukazují, že ke skutečně úspornému vytápění je obvykle třeba doplnit základní řídicí jednotku peletového topidla přídavnou ekvitermní regulací, jež si díky čidlům vyhodnocuje venkovní a vnitřní teplotu vzduchu a následně účinně koriguje výkon topidla.
Výběr paliva
Kvalitní dřevní pelety obsahují méně než 10 % vody a mají konstantní hmotnost a hustotu, což zaručuje výhřevnost kolem 18 MJ/kg. To splňují produkty s certifikací ENplus. Má je naprostá většina českých pelet na rozdíl od levnějších pelet z východních dovozů (Polsko, Ukrajina apod.), jichž ve výsledku spotřebujete více.
Pelety jsou druhým nejlevnějším palivem a jejich cena je v porovnání s fosilními palivy stabilní. Výrazně můžete ušetřit v rámci posezónních slev, kdy jsou pelety až o 20 % levnější.
Pokud průběžně produkujete na zahradě větší množství dřevního odpadu nebo bioodpadu, můžete si pelety lisovat sami.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem