Kdy se vaše sekačka neobejde bez povinného ručení?

Rubrika: Auto, Ostatní

Povinné ruční se od dubna 2024 dost změnilo. Vedle toho, že už v ČR nepotřebujete papírovou zelenou kartu, se okruh povinnosti mít pojištění rozšířil na nová vozidla. Patří k nim i některé koloběžky, sekačky, traktůrky a jiná elektrická vozidla. Jestliže váháte, zda se povinnost pojištění nevztahuje i na vaše vozidlo, projděte si tento text. Zjistíte tu, kdy se vaše sekačka neobejde bez povinného ručení.

Která vozidla podléhají povinnému ručení?

Povinné ručení musí být od dubna 2024 sjednáno pro:

    • elektrická vozidla bez řídítek – hoverboardy, jednokolky a další elektrovozítka, která splňují podmínky konstrukční rychlosti nebo hmotnosti a konstrukční rychlosti

      • jednostopá elektrická vozidla s řídítky – elektrokoloběžky, segwaye a další elektrovozítka, která splňují podmínky konstrukční rychlosti nebo hmotnosti a konstrukční rychlosti

        • dvojstopá elektrická vozidla – čtyřkolová a tříkolová vozítka, která nepodléhají registraci, jako jsou vozítka pro seniory (kromě invalidních vozíků), golfové vozíky a vyhlídková elektrická vozítka

          • dvojstopá elektrická vozidla, která musí být registrována – například elektrické choppery, elektrické tříkolky s vyšším výkonem, skútry či sněžné skútry

            • zahradní traktory nebo ridery – pokud opouští pozemek nebo se používají na veřejných prostranstvích

            Jak je to se zahradními traktůrky a povinným ručením

            Zahradní traktory nebo ridery nově podléhají povinnosti sjednat povinné ručení, pokud s nimi opouštíte svůj pozemek, a zároveň jsou konstruovány na vyšší rychlost než 14 km/h.

            Máte-li rychlejší sekačku/zahradní traktůrek (nad 14 km/h), a přejíždíte s ním přes veřejnou komunikaci na další část svého pozemku, jezdíte s ním přes obec na sběrné místo vyvézt posekanou trávu nebo sekáte u příbuzných, budete potřebovat povinné ručení.

            Jak vybrat správné povinné ručení pro nové druhy vozidel?

            Pro výběr povinného ručení pro váš zahradní traktůrek, elektrokoloběžku, či jiné vozidlo, na které se letos začala vztahovat povinnost sjednat pojištění odpovědnosti, doporučujeme následující dva velmi důležité kroky:

              1. použití online srovnávačů – v online srovnávačích pojištění, jako je například tento, můžete snadno porovnat různé nabídky, podmínky pojištění, pojistné krytí a ceny. To vám umožní snadno a rychle zvolit tu nejvýhodnější variantu

                1. pravidelnou aktualizaci – i když povinné ručení (nebo i havarijní pojištěné) patří ke smlouvám s automatickým prodloužením, doporučujeme po roce znovu porovnat nabídky na trhu. Může se stát, že se podmínky změnily, a vy můžete získat lepší pojištění za nižší cenu.

                Co se s novelou zákona o povinném ručení nezměnilo?

                Stále platí povinnost sjednání povinného ručení pro osobní auta, motocykly, vozíky, přívěsy, nákladní auta, autobusy a traktory. Nově je však povinnost přenesena na provozovatele vozidla, namísto majitele, jak jsme byli doposud zvyklí.

                Dodejme, že provozovatel je osoba, která vozidlo skutečně používá a je za něj zodpovědná. Ale například u leasingů se smluvně může jako provozovatel stále udržet leasingová společnost (nikoliv nájemce vozu).

                 

                Ujasněme si současné výjimky z povinného ručení

                Některá vozidla zůstávají bez nutnosti sjednání povinného ručení. Která to jsou? Lze samozřejmě říci, že všechna, co se nevešla do přehledu v první kapitolce. Ale definujme je konkrétně:

                  • vozidla s konstrukční rychlostí do 14 km/h

                    • vozidla s konstrukční rychlostí do 25 km/h, jestliže je jejich hmotnost nižší než 25 kg

                      • invalidní vozíky a elektrokola, bez ohledu na jejich rychlost a hmotnost.

                      Výrobci se snad co nevidět přizpůsobí poptávce po dalším parametru, který je vhodné v e-shopech uvádět, a tím je konstrukční rychlost. Názvy jako „turbotraktůrek“ časem mohou být spíš na překážku.

                      Kdy se vaše sekačka neobejde bez povinného ručení?