Kdy řezat ruční pilou
Přestože je na trhu nepřeberné množství elektrických pil nejrůznějších typů, klasické ruční pily mají v domácí dílně stále svoje místo.
Ruční pila je nenahraditelná především tam, kde je problém s dostupností elektrické energie. Tedy například v zahradě. Použití ručních pil však má své opodstatnění i v domácí tesařské dílně či při nejrůznějších opravách a kutilských pracích. Ruční pily jsou levné, při správném zacházení vydrží celá léta, nespotřebovávají elektrickou energii a určitá námaha, spojená s jejich použitím je v mnoha případech vyvážena snadnější manipulací a naprostou kontrolou přesnosti řezu. Ruční pila totiž například „neujede“ tak snadno, jako například elektrická kotoučová okružní pila (mafl) či přímočará pila (kmitka).
Ruční pily se dělí především na zahradnické a stolařské, ovšem výrobci nabízejí i ruční pily na kov, pórobeton, polystyren či laminát.
Co si vzít na zahradu
Základním typem zahradnické pily, osvědčeným desítky let, je univerzální oblouková pila na řezání suchého a syrového dřeva. Má vyměnitelný list, v případě potřeby umožňuje řezání ve dvojici a ve spojení s klasickým kozlíkem je nenahraditelná například na přípravu palivového dříví všude tam, kde není v dosahu elektrický proud.
Jednoruční oblouková pila je vlastně zmenšenou variantou předchozího typu. Slouží například pro řezání větví střední velikosti či zmlazování stromů. Rozměr ji předurčuje k práci ve stísněném prostoru.
Velmi oblíbenou pomocnicí pro práce na údržbě zahrady je natáčecí zahradnická pila s napínací pákou. Slouží k prořezávání stromů a keřů. List pily v rámu z ploché oceli se napíná pákou a systém pily umožňuje nastavit úhel řezu. Obdobná pila s takzvanou tulejí, neboli nástavcem k nasunutí na tyč, je také určena k prořezávání stromů, což je právě s pomocí tyče možné ze země.
Prořezávací pilka s tenkým listem, uchyceným motýlkovou maticí se používá rovněž k prořezávání tenkých větví. Nejmenší prořezávací pily, které se vyrábějí i ve sklápěcích variantách, jsou vhodné k prořezávání keřů. Svým tvarem se podobají velkému kapesnímu noži a jejich hlavní výhodou je lehkost a snadná manipulace při řezání.
Co k truhlářskému ponku
Mezi základní typy truhlářských ručních pil, které by neměly chybět v domácí dílně, jsou takzvané čepovky. Lze s nimi dosáhnout velmi přesného jemného řezu a jsou vhodné pro vytváření přesných úhlových řezů v pokosnici. Pokosnice je obvykle dřevěná či plastová šablona pro řezání pod úhlem 45 a 90 stupňů. Rovná čepovka je určena pro řezání hladkých přímých řezů napříč vlákny dřeva. Existují i čepovky s vyhnutou či překlápěcí rukojetí, které dovolují řezat v místech s omezeným přístupem a umožňují pravostranné i levostranné řezání.
K velmi oblíbeným pilám patří rovněž nejrůznější typy ocasek. Vyrábějí se s úzkým a širokým listem a s otevřenou či uzavřenou rukojetí, která je buď z plastu, nebo ze dřeva. Lze s ní rychle a snadno řezat dřevo, ale i plast a k přiříznutí hranolků desek či nejrůznějších lišt ji na chalupě nebo v domácnosti využijete ze všech ručních pil pravděpodobně nejčastěji.
Ocasce se podobá děrovka, která má ovšem list velmi úzký. Tato pila s otevřenou rukojetí slouží především na vyřezávání otvorů a kromě dřeva ji lze použít i k prořezávání plastu.
Pila hřebenovka se od ocasky odlišuje zesíleným hřbetem a hustěji uspořádanými zuby. Umožňuje čistý a jemný řez. Je vhodná pro řezání potažených dřevotřískových desek, překližek a truhlářských desek.
Ke klasikám mezi ručními pilami pro domácí truhlařinu patří pila rámová. Umožňuje výměnu pilových listů se šikmým a rovným ozubením a rovněž natočení listu pro volbu příslušného úhlu řezu. Truhláři používají tři základní typy listů, tedy rozsečku, osazovačku a vykružovačku. S rámovou pilou se dá řezat velmi přesně a rychle a poslouží především při výrobě drobného nábytku či opravách v interiérech všude tam, kde je třeba zpracovat řezivo efektivně a s minimem odpadu.
Pro jemnou a přesnou práci pak slouží lupenkové pily, které se upínají do kovového obloukového rámu z ploché oceli.
Čím řezat kov a plasty
Všem důvěrně známá pilka na železo se napíná do rámu z ploché oceli a kromě oceli či barevných kovů jí lze řezat i plasty. Je dobré zásobit se několika druhy pilových listů. Ten základní z legované oceli má jednostranné kalené ozubení a univerzální použití. Pro dělení houževnaté oceli používají zámečníci list z vysoce legované rychlořezné oceli. Obě varianty těchto pilových listů existují i v oboustranném provedení.
Existují i speciální pily na řezání pórobetonových bloků a izolačních desek. Některé z těchto pil mají na zubech listu břitové destičky ze slinutých karbidů, které prodlužují použitelnost pily a její řezný výkon.
www.pilana.cz, www.naradi-obchod.cz, www.maister.cz, www.vseprodrevo.cz, www.garden-shop.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PILANA, SHUTTERSTOCK