Kdy pomáhají doplňky stravy?
Vitaminy, minerály a další látky s nutričním nebo fyziologickým účinkem jsou nezbytné pro naše zdraví. Jejich nedostatek lze snadno vyřešit tabletami z lékárny. Užívání těchto přípravků však může mít i svá úskalí.
Každý, kdo dbá o svoje zdraví a přemýšlí nad tím, zda tělu dodává všechny důležité látky, zaslouží pochvalu. Ne vždy se ale daří dopřát organismu vše, co potřebuje, přirozenou formou. Pak přicházejí na řadu například doplňky stravy. Jenže co když zároveň užíváme nějaké léky? V takovém případě bychom měli automaticky zpozornět a myslet na to, že souběžné užívání doplňků stravy a léků může mít různá omezení. Pokud tedy chceme dopřát tělu jen to nejlepší, měli bychom myslet nejen na přínosy, ale také na možná rizika této kombinace.
Rozdíl je zásadní!
Doplňky stravy jsou u nás k dispozici ve velkém množství a pro mnoho lidí jsou nedílnou součástí jejich každodenního života. Abychom si ujasnili, co od nich můžeme očekávat, stojí za to si vysvětlit, co mezi ně patří a čím se liší od léků.
Doplňky stravy dodávají tělu živiny (například vitaminy, minerální látky či stopové prvky), a jak název napovídá, sáhneme po nich většinou v situacích, kdy potřebujeme doplnit běžnou každodenní stravu o nějaké konkrétní látky. Na rozdíl od léků se dají koupit nejen v lékárnách, ale i v drogeriích nebo prodejnách se zdravou výživou. Doplňky ovšem nesmějí být označovány jako přípravky k léčbě jakýchkoliv onemocnění. Pokud se s takovým tvrzením někde setkáte, ať už na samotném doplňku, nebo v prodejně, buďte ostražití – něco zde nehraje. Doplňky stravy totiž nejsou totéž jako volně prodejné léky, ale posilují a podporují zdraví a pomáhají, aby tělo fungovalo po všech stránkách správně.
Příbalový leták nepatří do koše
Přestože se k nim můžeme dostat téměř kdekoliv, neznamená to, že bychom se do jejich užívání měli pouštět úplně bezhlavě. Jejich přínos by se mohl snadno zvrtnout v nepříjemnosti, zvlášť pokud někdo užívá dlouhodobě léky – a nejen ty na předpis. Doplňky stravy a léky se totiž mohou navzájem ovlivňovat, třeba tím, že zesilují nebo naopak zeslabují svoje účinky.
Jak tedy začít s bezpečným užíváním doplňků zároveň s léky? Základem je znát všechny léky, které pravidelně užíváte, mít k dispozici jejich příbalový leták a číst všechny údaje na doplňcích stravy. Kromě jejich přesného složení se můžete ujistit, jestli doplněk neobsahuje například nějaký alergen, jaký je v něm obsah cukru (což je zásadní informace pro diabetiky) a zda se jeho užívání nevylučuje s některými konkrétními nemocemi. Příbalový leták od vašich léků naopak napoví, jestli se při jejich užívání nemáte vyhýbat některým látkám nebo složkám, které se dávají do doplňků stravy. A pokud máte pocit, že informace na obalu doplňku nebo v příbalovém letáku nejsou dostatečné, případně se chcete ujistit, že jste vybrali vhodně, určitě se poraďte s lékařem nebo zamiřte do lékárny a zeptejte se lékárníka. I v tomto případě by se dalo použít klasické přísloví „dvakrát měř, jednou řež“.
Na co si dát pozor
Mnoho doplňků stravy je založeno na látkách rostlinného původu. A právě byliny zaslouží speciální pozornost. V kombinaci s některými léky totiž mohou být příčinou různých potíží, v horších případech dokonce uškodit. Jak k takové situaci může dojít? V dobré víře, že pomůžete tělu při boji s nějakou infekcí, sáhnete třeba po výtažku nebo čaji z bylin, které působí antimikrobiálně. Pokud ovšem zároveň užíváte antibiotika, bylinky mohou ovlivnit sílu jejich účinku jak ve smyslu snížení, tak zvýšení účinnosti. Existují také byliny, které ovlivňují metabolismus cukrů, což může ohrozit diabetiky, kteří užívají inzulin.
Dalších příkladů, kdy si doplňky stravy a léky nemusí úplně rozumět, by se našly desítky. Za pozornost ale stojí jednoznačně přípravky s třezalkou tečkovanou. Tato žlutokvětá bylina se využívá v doplňcích stravy podporujících spánek a psychickou kondici. Mnoho lidí na ni ve vypjatějších životních etapách nedá dopustit, ale pozor – pokud užíváte léky například na ředění krve či na astma, měli byste si ověřit, jestli pro vás vybraný doplněk vůbec připadá v úvahu. Na pozoru by se měly mít i ženy užívající antikoncepční pilulky, protože třezalka může snížit jejich účinek.
Správná dávka je základ úspěchu
Příkladem doplňků stravy, které mohou při nevhodném dávkování ovlivnit nejen vstřebávání léků, ale i například vápníku, železa nebo hořčíku, jsou doplňky s vlákninou. Pokud ji užíváte v rozumné míře, nespoléháte na ni dlouhodobě a dodržujete přibližně dvouhodinový interval mezi konzumací doplňků s vlákninou a užitím léku, nemusíte mít obavy. Respektování doporučeného dávkování by mělo být samozřejmostí u všech doplňků stravy, nežádoucí účinky by na sebe v opačném případě nemusely nechat dlouho čekat.
Nebylo vám po doplňku stravy dobře?
Věděli jste, že pokud vás postihnou nějaké nežádoucí zdravotní reakce, přestože jste užili doplněk přesně podle doporučení, můžete svoji zkušenost úředně ohlásit? To, že nežádoucí účinky léků může každý pacient sám hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, je poměrně známá informace. Ovšem pokud jste měli nějaké nežádoucí zdravotní reakce i po doplňcích stravy, můžete o tom přes internet informovat Státní zdravotní ústav. Ten potom hlášení analyzuje a v případě potřeby může podniknout kroky nutné k prevenci dalších obtíží. Z lékáren a drogerií sami víte, že doplňků stravy je v dnešní době na trhu opravdu mnoho, proto jsou informace od uživatelů důležité.
Další kombinace, před kterými se mějte na pozoru
Pokud si chodíte vyzvedávat léky předepsané na vysoký krevní tlak, na snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi nebo léky ovlivňující srážlivost krve, měli byste pokaždé od lékárníka slyšet varování, že pro vás není vhodná grapefruitová šťáva. Stejnou informaci jste možná dostali i při vyzvedávání některých antibiotik. Víte ale, že stejné riziko jako samotné ovoce mohou představovat doplňky stravy s extraktem z grapefruitu? Tyto citrusy obsahují produkty, které blokují odbourávání některých léků, a kvůli tomu se vstřebá do těla větší množství účinné látky, než je potřeba. Pro tělo to znamená mnohé – zvyšuje se riziko nežádoucích účinků, a pokud například při užívání léků na snížení krevního tlaku klesne tlak příliš nízko, mohou pacienti reagovat nevolnostmi a motáním hlavy.
Přesné složení doplňků stravy si zaslouží vaši pozornost za všech okolností, ale čas na porovnání informací o doplňku a příbalových letáků užívaných léků byste si rozhodně měli udělat, pokud jste zvolili doplňky s česnekem či tolik oblíbeným zázvorem. Doplňky stravy s česnekem (Allium sativum) a jinanem dvoulaločným (Ginkgo biloba) mohou zesilovat účinek některých léků na ředění krve a vést tak ke zvýšenému riziku krvácení. Přípravky se zázvorem (Zingiber officinale) zase mohou blokovat odbourávání některých léků z těla pacienta. Proto je dobré se při nákupu doplňků stravy vždy poradit s lékárníkem.
Multivitaminy pro každého?
Samostatnou kapitolou mezi doplňky stravy jsou multivitaminy. Mohou být dobrou volbou, pokud máte potvrzený nedostatek více vitaminů zároveň. Dlouhodobé užívání ale zvyšuje zátěž pro játra a ledviny. Obezřetnost se týká hlavně nastávajících maminek. Měly by se soustředit na takové, které jsou určeny právě pro těhotné. Běžně dostupné multivitaminy by mohly například kvůli vysokému obsahu vitaminu A nenarozenému miminku uškodit.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock