Kdy opravit a kdy měnit

Podzim a zima představují pro okapy zátěž a podzimní deště prověří okapový systém stejně důkladně jako jarní tání sněhu. Je dobré včas se připravit.

Okapy je třeba pravidelně čistit, stejně jako odtokové žlaby. Jinak se dešťová voda dostává do základů domu

Udržovat okapy na chalupě a chatě v pořádku se rozhodně vyplatí. Zvláště v případě, kdy dopad možných škod nevidíte hned, protože ve víkendovém domě netrávíte každý den. Pokud jsou okapy děravé, případně ucpané listím a nánosy nečistot ze střechy, dešťová voda protéká na fasádu a poškozuje zdivo. Jakékoli zatékání je pak jednou z nejčastějších příčin chátrání celé stavby a pokud nežádoucí vliv vody na dům zanedbáme, mohou být následky dalekosáhlé.

Nejlepší je začít důkladnou kontrolou okapů a jejich vyčištěním. I když to možná vypadá jako poněkud naivní rada, dbejte při tom především na bezpečnost a nepouštějte se do balancování na žebříku v případě, že jste na chalupě sami.

Okapové žlaby a roury je třeba důkladně zbavit všech nečistot. Při čištění pak zároveň odhalíte korodující a ztrouchnivělá místa, stejně jako případné netěsnosti ve spojích. Pokud je rozsah poškození malý, je možné opravit netěsnící spoje a malé otvory trvale elastickým tmelem. Elasticita je důležitá, jakýkoli tvrdnoucí tmel by popraskal. K utěsnění okapů lze použít i bitumenovou samolepicí pásku.

Někteří kutilové volí poměrně levný způsob opravy v podobě nátěru gumoasfaltem poté, co se díra ve žlabu či rouře překryje papírem. Po zaschnutí vznikne na poškozeném místě jakási lepenková záplata, která sice udrží vodu, ale je náchylná na mechanické poškození. Takovou opravu lze zvolit jako krátkodobé řešení, pokud se například chystáte k výměně okapu až na jaře.

Plast nebo plech?

K čištění okapů je možné použít proud vody, která zároveň odhalí i případné díry ve žlabech

Jsou-li okapy příliš ve špatném stavu, je vhodné zvážit výměnu celého systému. Můžete samozřejmě svěřit dodávku i montáž specializované firmě, ale pokud chcete ušetřit a nečekat na volný termín dodavatele prací, dá se práce s okapovými systémy zvládnout i svépomocí. Jestliže zvolíte dodávku kompletního systému od jednoho dodavatele, můžete se zpravidla spolehnout na to, že montáž podle přiloženého návodu bude snadná a intuitivní.

Cenově nejdostupnější a na montáž nejjednodušší jsou okapy z plastu. Odolávají UV záření, jsou mrazuvzdorné, nehrozí u nich koroze a není nutné pravidelně obnovovat jejich nátěr. Prodejci často zdůrazňují i fakt, že na rozdíl od kovových nelákají okapy z plastu zloděje, což může mít v případě víkendové a často prázdné chalupy rovněž nezanedbatelný význam.

Plastové okapové stavebnice můžete rovněž vybírat v souladu s odstínem domovní fasády, protože se vyrábějí v poměrně široké barevné škále. K nevýhodám plastových okapů patří nižší životnost a větší náchylnost k poškození.

Patrně nejlepšího poměru mezi kvalitou, cenou a praktickými výhodami docílíte pořízením okapového systému z pozinkované oceli s povrchovou úpravou. Ocelové okapy vykazují vysokou životnost a dají se natírat v souladu s barvou fasády.

Nejdražší, velmi kvalitní a bohužel i nejlákavější pro zloděje jsou kovové okapy nevyžadující povrchovou úpravu, tedy systémy z nerezu, titanzinku a mědi.

Výhody stavebnice

 

Pokud budete měnit okapy svépomocí, ale zároveň nakupujete ucelený systém (Lindab, Bramac, Satjam), lze se zpravidla spolehnout, že dostanete vše, co je třeba. Tedy například odpovídající počet háků k délce žlabů a veškeré doplňkové prvky. Při menším rozsahu prací či nákupu plastových žlabů a rour v hobby marketu je dobré mít předem jasno v délce, počtu háků a odpovídajícím počtu doplňkových prvků, mezi něž patří spojky, kolena, kotlíky či nejrůznější odbočky. Při instalaci je pak třeba dodržet odpovídající spád, který se vytvoří ohnutím háků.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: LINDAB, WIKIPEDIA

Kdy opravit a kdy měnit