Úspora energií v domácnosti aneb Kdo šetří, má za tři

Rubrika: Hospodaření

Přemýšlíte, na čem a jak by se dalo v domácnosti uspořit a snížit především měsíční výdaje za elektřinu, plyn, vodu, topení a podobně? Potom vám možná přijde vhod pár tipů a rad.

Šetřit energiemi neznamená začít svítit svíčkou, šidit hygienu a klepat se doma zimou. Jde o to nenechávat zbytečně zapnuté spotřebiče, když je nepotřebujeme, vyměnit některé žrouty energie za úspornější, netopit pánubohu do oken, vybrat si výhodnější tarify a podobně. Se stále stoupajícími cenami energií se vyplatí chovat se hospodárně. Například na elektřině se dá šetřit mnoha způsoby. Od úkonů, které nás nic nestojí, jako je zhasínání v místnostech, kde nikdo není, a vypínání zařízení, která zrovna nepotřebujeme (televizor, počítač, klimatizace), až po výměnu starších elektrospotřebičů za ty s nižší spotřebou energie.

Začíná to výměnou žárovky

Žárovka je „spotřebič“ sice s malou spotřebou energie, ale při jejím počtu v domácnosti a každodenní délce provozu není výsledná částka za prosvícenou energii zanedbatelná. Odborníci spočítali, že pokud svítí v bytě šest obyčejných 100wattových žárovek jednu hodinu, přijdou nás ročně na 1 000 Kč. Pokud tedy klasické žárovky nahradíme úspornými žárovkami se spotřebou kolem 20 či 40 W, náklady se nám sníží o 80, respektive 60 procent. Ušetříme tedy šest set až osm set korun. Ještě výhodnější jsou LED žárovky, které spotřebují přibližně desetkrát méně energie než úsporné.

Ale pozor, na toaletách, chodbách a v dalších místnostech, kde netrávíte delší čas, případně často rozsvěcujete a zhasínáte, raději ponechte klasické žárovky. Časté zapínání a vypínání úsporným žárovkám ani LEDkám příliš nesvědčí.

Investujte do nových spotřebičů

Na trhu najdete celou řadu inteligentních spotřebičů, které šetří vodu, energii i váš čas. Kupujete-li si nového pomocníka, zajímejte se, v jaké energetické třídě je. Dokonce už ani třída A nepatří mezi nejúspornější, existují kategorie A+ až A+++. Je jasné, že si budete muset připlatit, ale v ročním součtu financí za energie se vám to vrátí.

Na druhou stranu nepodléhejte bezhlavě reklamě, není vždy nutné vyměňovat ještě fungující pračku nebo chladničku jen proto, že má o trochu horší parametry než ta nová. Nejprve porovnejte náklady na nový spotřebič a úsporu, které s ním dosáhnete.

Chovejte se hospodárně

Ušetřit se dá i při vaření. Mezi nejúspornější varné plochy patří indukční deska, na které ohřejete vodu stejně rychle jako v rychlovarné konvici, přitom neplýtváte teplem. Malé množství pokrmu je také výhodnější připravovat v remosce než ve velké troubě. Při vaření používejte na hrnec pokličku, ušetříte třetinu energie.

Pračku plňte ve chvíli, kdy máte dostatek špinavého prádla. Pokud potřebujete vyprat jen malé množství, zvolte poloviční dávku vody. Zapínejte šetrné programy, dnešní prací prášky zvládají špínu i při nízkých teplotách.

Chladnička, myčka, pračka i další spotřebiče by svou kapacitou měly odpovídat skutečným potřebám uživatelů. Obrovská poloprázdná chladnička je pro jednoho člověka opravdu zbytečným plýtváním.

Ušetřit se dá i tím, že nebudeme nechávat spotřebiče ve standby režimu, kdy sice neběží, ale jsou připojeny do zásuvky, svítí displej a přístroje spotřebovávají sice malé, ale přece jen určité množství energie.

Koupel jednou týdně, jinak sprcha!

O zařízeních s menší spotřebou vody už byla řeč – týká se to pračky a myčky. Myčka šetří vodu také ve srovnání s ručním mytím nádobí, zvláště při mytí pod tekoucí vodou.

Hodně vody se dá ušetřit při správné hygieně. Není novinkou, že sprcha je levnější variantou než vana plná horké vody. Při použití stop ventilu a úsporné sprchové baterie ušetříte až 30 % teplé vody, což se rovná množství energie na její ohřev! Snad všeobecně známý je fakt, že velkou úsporu vody znamenají termostatické a pákové umyvadlové a dřezové baterie, na rozdíl od kohoutkových.

Velkou úsporou je, když má někdo možnost využívat odpadní vodu z pračky, vany a umyvadla na splachování toalety. Zařízení, která to umožňují, jsou však zatím poměrně nákladná.

Úsporné topení

Mít dobře vytopený dům je umění, které ani v dnešní době moderních kotlů nezvládá každý. Pokud topíte správně, nemělo by se vám stát, že když jdete spát, je vedro k zalknutí, zatímco přes den se třesete zimou. Každý stupeň teploty hraje velkou roli a ovlivňuje stav naší peněženky.

Vyplatí se proto starý kotel vyměnit za nový a k němu si pořídit kvalitní regulaci či termostaty. Tak můžete nastavovat teplotu v jednotlivých částech domu či bytu individuálně, na noc teplotu snižovat a naopak. Když pojedete na delší dovolenou, měli byste mít možnost teplotu snížit na minimum a dům pouze tzv. temperovat.

Důležité je umět správně větrat: otevřít okna dokořán, ale pouze jen na krátkou chvíli. Vzduch se vymění, ale stěny nestačí vychladnout.

Vyberte si vhodný tarif

Poskytovatelů elektrické energie, plynu, mobilních operátorů atd. je dnes celá řada. Protože se všichni snaží získat co nejvíce klientů a přebrat je konkurenci, přicházejí se stále výhodnějšími nabídkami. Sledujte proto průběžně výšky tarifů za jednotlivé služby u různých poskytovatelů a vyberte si pro sebe ty nejvýhodnější. Především u mobilních operátorů je možné diskutovat o ceně. Někdy se vyplatí trochu tlačit svého operátora do kouta a pohrozit odchodem ke konkurenci. Je téměř jisté, že výhodnější tarif nakonec dostanete.

text: RENÉ FLÁŠAR A IVA TVRZOVÁ
foto: SHUTTERSTOCK

Úspora energií v domácnosti aneb Kdo šetří, má za tři

Úspora energií v domácnosti aneb Kdo šetří, má za tři