U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KDO JE KAMNÁŘ A KDO NE?

Kategorie: | Autor:

Stejně jako si nekupujeme televizi v pekárně a auto v optice, neměli bychom se v případě nákupu kamen či krbu spolehnout na železářství a stavební firmy bez kamnářské kvalifikace. Je to logické. Kamnář je v tomto případě tou povolanou osobou, která poskytne plný servis nejen při výběru a dodávce, ale také v následném servisu.

Asistence při výběru a kvalitní poradenství je to, co kamnář poskytne vždy v plné míře. Není totiž zdaleka v jeho zájmu, aby se zákazník vracel nespokojen s reklamacemi a šířil negativní reklamu. Naopak, dobrá reference přináší kamnářům většinu jejich práce a je pro ně tedy cílem vždy splnit očekávání pokud možno na 100 %.

Kamnář je řemeslník v porovnání s většinou ostatních vskutku víceúčelový – musí nutně plně zvládat nejen své řemeslo, mimochodem v současnosti velmi dynamicky se rozvíjející, ale také základy řemesla kominického, zednického, obkladačského, zámečnického a dalších. Navíc je i tím, který topidlo navrhuje i jako estetický doplněk interiéru místností, ve kterých trávíme většinu svého času doma. Musí tedy mít představu o architektuře, o jejích historických stylech a souvislostech, musí mít rozvinutou estetiku. Materiálů použitelných pro individuální stavby kamen, kachlových sporáků a krbů je dnes velká spousta, kamnář se v nich tedy musí velmi dobře orientovat a volit ty vhodné, aby nijak neohrozil funkci a bezpečnost topidla.

V případě individuální stavby kachlových kamen, kuchyňského sporáku či krbu je v domě nakládáno s otevřeným ohněm, který v případě spalování dřeva dosahuje teplot i přes 1000 °C. Otázka zdraví a bezpečí je tedy jednou z prvních myšlenek kamnáře při návrhu topidla. Pro trvale obývané objekty zcela jistě nenavrhne primárně teplovzdušné topidlo, aniž by investora neupozornil na jeho nepříjemné vlastnosti (prašnost, rozdíly teplot u stropu a podlahy, přesoušení vzduchu, hlučnost, nečistitelnost…), naopak vyzdvihne pozitiva sálavých systémů, pokud možno s akumulací.

Při hledání toho pravého kamnáře tedy lze jen doporučit obrátit se na řemeslníka, který má odpovídající vzdělání (výuční list v oboru „kamnář“) a samozřejmě i ten správný živnostenský list. V tuzemsku funguje oborová organizace s názvem Cech kamnářů ČR, která si klade za cíl sdružovat ty kamnáře, kteří jsou vzděláváni, mají dostatek informací i ten správný hlad po dalších, nových, aktuálních.

V současné době je na našem trhu mnoho tzv. krbařů. Tento termín není ale ničím jiným, než označením více či méně úspěšně (většinou praxí) přeškoleného stavebního dělníka. V klasifikaci řemesel a oborů podnikání není slovo „krbař“ nikde uvedeno a ani nikdy nebylo. Za toto slovo se tak snadno schová kdokoli, kdo zjistil, že po krbech a podobných zařízeních je v posledních letech poptávka. Aniž by se v oboru vzdělal a měl jakékoli výše zmíněné znalosti a zkušenosti, s klidným svědomím postaví cokoli se slovy „už jsem jich pár postavil paninko, nebojte“. Výsledek je téměř vždy žalostný a dostane-li se před oči skutečného kamnáře nebo nedej bože v případě sporu soudního znalce, zbývají zákazníkovi oči pro pláč.

Kategorie| 1,PR článek

Popisy k obrázkům

KDO JE KAMNÁŘ A KDO NE?