U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kdo by se internetu bál

Kategorie: Aktuálně | Autor: Tomáš Střída

Článek o šanci chatařů a chalupářů neodjíždět na konci víkendu v koloně aut směrem ku městu, ale zařídit si práci “doma”, tedy na venku, je inspirativní. Proto jsme ještě o pár informací požádali Vladana Crhu, tiskového mluvčího Českého Telecomu.

* Co musí právě teď udělat člověk, který se rozhodl po prázdninách začít pracovat na dálku, tedy ze svého sídla dosud víkendového?

Pokud je k takové změně zapotřebí nějakých stavebních úprav, popřípadě o tom ještě neví zaměstnavatel dotyčného, možná to do září už nestihne. Pokud by šlo jen o vybavení příslušnou technikou, je času dost. Podmínkou ovšem je, že má na chatě nebo chalupě zřízenou pevnou telefonní linku. Pak stačí v jakékoli prodejně s počítačovým vybavením koupit počítač (možná stačí přivézt si ten z města) a modem. Nemusí to být vnější modem, tedy “krabička” fungující vně počítače, ale modemová karta.

* Jaké jsou ceny počítačů a modemů vhodných pro venkovský “homeworking”?

Slušný počítač lze pořídit již za zhruba 30 tisíc korun. Mnoho firem nabízí též splátkový prodej. Ceny modemů se pohybují v závislosti na kvalitě zhruba od 2 tisíc. Důležitým krokem je také volba poskytovatele připojení – providera. Můžete si vybrat mezi připojením za poplatek a free internetem, který je zdarma.

* Je-li na výběr, volí klienti zřejmě raději free variantu. Anebo jsou někde úskalí?

Free internet je pochopitelně zajímavý tím, že člověk může využívat služeb internetu a zaplatí jen poplatky za skutečně provolaný čas. Rozdíl proti placenému je zejména v rychlosti spojení, která je u placeného garantována, uživatelé free internetu nemají bezplatnou linku technické podpory. Ale pro použití, o němž dnes mluvíme, může být ona bezplatná varianta dostačující. Záleží samozřejmě na tom, v jaké oblasti se rozhodnou chalupáři podnikat.

* Které společnosti u nás nabízejí free internet?

Tento druh připojení nabízejí u nás zatím čtyři firmy – pochopitelně Český Telecom ve své divizi Internet on line, dále Contactel, Volny.cz a World on line. Nedovolím si jejich služby srovnávat, mohu dát ruku do ohně jen za kvalitu našeho připojení.

* Popište, prosím, pro názornost, jak si má počínat váš budoucí klient?

Naše firma nabízí free internet pod značkou Quick.cz. Pro první připojení k síti internet je potřeba konfigurovat modem na pulsní vytáčení a volbu “nečekat na oznamovací tón”, dále ve Windows (tento počítač – telefonické připojení) vytvořit “nové připojení”. Zde nastavíte jednotlivé parametry připojení, uživatelské jméno (login name – v našem případě freequick), heslo (password – u nás také freequick) a jednotné, celonárodní telefonní číslo poskytovatele připojení: 0971103333. Po stisknutí tlačítka “připojit” se připojíte k serveru poskytovatele a na ploše se objeví nová ikonka s názvem “nové připojení”. Nyní již zbývá prostřednictvím internetového prohlížeče vyhledat stránky a zaregistrovat se jako uživatel.

* Jak drahé je placené připojení?

Za druhou variantu připojení, kterou nabízí spousta firem, klient zaplatí měsíční paušál pohybující se zhruba mezi 200 a 500 korunami.

* Kterou variantu byste našim čtenářům doporučil?

Samozřejmě to záleží na nich, ale já myslím, že pro běžné domácí použití je dostačující bezplatný internet. Optimální by bylo užít si přes den přírody a ráno a v podvečer, kdy jsou telefonní poplatky nižší, usednout k práci. Eventuálně si mohou nechat zřídit telefonní ISDN linku. Je to “superlinka” umožňující větší rychlost i kvalitu připojení. Český Telecom nabízí několik cenových balíčků. Můžete si vybrat cenový program zvýhodňující připojování během celého dne, program, který výrazně zvýhodňuje odpolední a víkendové hodiny, a další.

* Je zřízení takové superlinky drahé?

Pokud máte běžnou telefonní linku, přijde vás na 990 korun. Navíc Český Telecom nabízí v rámci některých podpůrných akcí zřízení telefonní linky a zároveň ISDN modemu nebo třeba videotelefonu za značně zvýhodněnou cenu. Za komplet je mírně zvýšená, ale kdybyste si zařízení kupovali zvlášť, zaplatíte podstatně víc.

* Vraťme se však ještě k internetu. Od roku 1997 na něm lze listovat i Zlatými stránkami On line (www.zlatestranky.cz), které ve fyzické podobě vyšly letos už podesáté. Český Telecom s firmou Mediatel, jež zabezpečuje jejich edici a aktualizaci, úzce spolupracuje. Jsou v tomto jubilejním roce nějaké novinky, které by mohly zajímat naše čtenáře?

Od letošního června mají Zlaté stránky na internetu novou podobu, širší informace o nabídce firem a praktičtější způsob vyhledávání – podle skupin výrobků i podle kategorií služeb. Přímé otevření nejčastěji užívaných rubrik umožňuje TOP 30. K dalším zajímavým službám patří reklamní bannery s aktivními odkazy na domovské stránky a nabídka zvýhodněného nákupu zboží a služeb v sekci Kupony a slevy. Důležité je i to, že v Informačních stránkách se mohou Pražané, kteří právě dostali jubilejní seznamy, a postupně i obyvatelé dalších krajů, seznámit s připravovaným všeobecným přečíslováním telefonní sítě v celé ČR od 22. září 2002. Jsou v nich i nová směrová čísla volání do Slovenské republiky, platná od 1. července.

___________________

Vedle “velkých” Zlatých stránek jednotlivých krajů ČR dostanou i chataři a chalupáři, kteří mají pevnou telefonní linku (a zatím ne internet), i Místní zlaté stránky pro 42 okresů, v nichž lze nejjednodušším způsobem nalézt firmu, kterou by mohli potřebovat. Protože však o úpravy a rekonstrukce svých stavení mají zájem i ti, kteří vlastní pouze mobilní telefony, připomínáme, že všechny soubory Zlatých stránek, a navíc zdravotnický seznam MEDI stránky a Vládní listy, lze osobně zakoupit nebo písemně objednat na adrese: MEDIATEL, spol. s r.o., Thámova 16, 186 00 Praha 8. Tel.: 02/21 80 73 50.

Kdo by se internetu bál