Kde ušetřit na provozu víkendového bydlení
Chaty a chalupy poskytují útočiště před hektickou civilizací. Za to platíme jak reálnou daň, tak i vše co s druhou domácností souvisí. Není od věci zamyslet se nad jejím hospodárnějším provozem.
Mnozí „lufťáci“ si dnes zařizují rekreační nemovitosti prakticky totožně jako své městské domovy. Tento přístup má hned několik negativ, nejenže představuje vyšší finanční zátěž, není šetrný k přírodě a v neposlední řadě anuluje relaxační efekt, pro nějž pobyt v přírodě vyhledáváme. Člověk se v takové další moderní domácnosti „neodstřihne“ od shonu, elektrosmogu, špatných zpráv z médií, nezpomalí, nenaladí se na přírodní rytmus. Jediným pozitivem je pak pobývání venku. Není to ale málo?
Výhodné energie
Elektřina, případně plyn, jsou nepřehlédnutelnou položkou ve výdajích za provoz rekreační nemovitosti. I když nejezdíme do svých „haciend“ pravidelně a využíváme je především přes léto, můžeme slušně ušetřit při volbě vhodného tarifu nebo sjednání výhodnější smlouvy s dodavatelem. Například při „rekreační“ sazbě za dodávku elektrické energie označené kódem D61d. Při celosezónním nebo celoročním bydlení na chatě, které provozují zejména lidé v důchodu, je třeba volit jiný produkt. Může jím být třeba dvoutarifní sazba D25d, kdy je nízký tarif poskytován 8 hodin denně během celého roku. K jeho získání je třeba splnit určité požadavky, zejména musíme vykázat instalaci spotřebiče s vysokým příkonem. Výhodnější tarify lze získat také využitím stále populárnějších aukcí energií v rámci chatové osady nebo vesnice, v níž se naše nemovitost nachází.
Ceny energií jsou jen jednou stranou mince, druhá souvisí s nepřetápěním, používáním topidel s termostatem či možností přepínání mezi vyšším a nižším příkonem, ohřívačů s nastavitelnou teplotou vody atd.
Návrat k tradici
Volbou vytápění a ohřevu vody dřevem, stejně jako vařením na klasickém sporáku, se přiblížíme k tradičnímu pojetí chataření a chalupaření a ušetříme. Zejména, když si koupíme dřevo „nastojato“, tedy stromy v lese, které si sami pokácíme, rozřežeme a rozštípeme, nebo si alespoň necháme dovézt metrové neodkorněné dříví. Při menší spotřebě můžeme topit sesbíranými spadanými větvemi, které nám poskytne většinou zdarma i soukromý vlastník lesa, protože mu ho tak vyčistíme. Chceme-li jít co nejekologičtější cestou, vsadíme na alternativní zdroje, tzn. malou větrnou nebo vodní elektrárnu či lokální solární systém.
Voda na dva způsoby
K provozu domácnosti potřebujeme v první řadě pitnou vodu, tu nelze ničím nahradit v případě pití, vaření, mytí nádobí a ústní hygieny. Kohoutková voda je nejpohodlnějším řešením, ale musíme za ni platit. Pokud je na zahradě studna nebo možnost jejího vybudování, bylo by škoda toho nevyužít. Po odborném vyčištění může poskytovat dobrou pitnou vodu, což napoví laboratorní rozbor, který si necháme udělat. Rovněž chození ke studánce nabídne v určitých lokalitách kvalitní vodu, kterou si můžeme vozit i domů. Netřeba připomínat, že je opět zadarmo.
Pro všechny ostatní činnosti lze používat vodu buď ze studny, v níž sice voda nedosahuje parametrů odpovídajících pitné vodě, ale na základě výsledků rozboru ji můžeme použít k mytí, sprchování, praní, zálivce atd. Obdobně využijeme i dešťovku, nestéká-li do sudů ze zdravotně závadné střechy (eternitová nebo asfaltová krytina).
Pokud preferujeme pohodlí, můžeme si v objektu instalovat dvojí rozvod vody, tedy pitné a užitkové. Šetrný provoz rekreační domácnosti počítá i s tzv. šedou vodou, jde o odpadní vodu vznikající zejména při mytí a praní prádla. Aby bez užitku neputovala rovnou do septiku nebo kanalizace, využijeme ji ještě ke splachování WC.
Můžeme jít také cestou nižší spotřeby vody, jíž docílíme úspornými vodovodními bateriemi a splachovacími nádržkami, ale také přepráním drobného prádla v umyvadle namísto pračky, která spotřebuje nejvíce litrů vody při opakovaném máchání. Obdobně je tomu s nádobím mytým v napuštěném dřezu.
Úspory vody souvisejí také s exteriérem, při větší ploše zahrady se vyplatí instalace automatického zavlažování. To dokáže snížit její spotřebu až o 70 %.
Změna životního stylu
Úsporná řešení provozu rekreační domácnosti mohou mít ještě doprovodný efekt, velmi přínosný pro naši kondici. Stojí za ním úprava denního režimu. Za hezkých dní můžeme většinu činností včetně přípravy večeře přesunout ven. Nemusíme brzy svítit, můžeme připravovat pokrmy na ohni nebo grilu, a šetřit tak energie.
Zapojením vlastní síly při řezání a štípání dřeva a sekání trávy opět ušetříme elektřinu nebo benzín, navíc jde o ideální cvičení pro spálení kalorií, získání fyzičky a vyrýsovaných svalů. A kvůli menším nákupům nemusíme hned sedat do auta, ale vyrazit do obchodu pěšky nebo šlápnout do pedálů kola.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem