Každá chalupa má kabát

Chalupy mají mnoho podob díky fasádám a jejich materiálovému a barevnému provedení. Kabátek může být z kamene, pálených cihel, hlíny, klasické omítky nebo ze dřeva. Všechny varianty jsou slušivé.

Budeme-li opravovat fasádu na chalupě nebo chceme-li svému stavení vtisknout původní ráz, zachováme historické prvky včetně oken a také materiálové a barevné provedení. Pokud to jde, fasádu ztracenou léty modernizačních stavebních zásahů obnovíme.

Dřevěné fasády

Nejen roubenky a sruby zdobí krásné dřevo. Fasádou z prken můžeme opatřit i zděnou stavbu. Prkna zdobila chalupy v horských oblastech hlavně na návětrné straně a kromě dekorativní funkce měla domek zateplit. Dnes se na fasády nejčastěji používá dřevo smrku, modřínu, ale také borovice.

Prkna a palubky se montují svisle i vodorovně. Využívají se profily se spojem na pero a drážku, speciální fasádní profily se zaoblenou pohledovou částí palubky nebo se oživuje starý způsob – fasády z překládaného dřeva.

Hliněné domy

V Čechách i na Moravě se dříve hojně stavělo z hlíny a dodnes se mnoho hliněných chalup zachovalo. Díky alternativnímu ekologickému stavění se tento materiál opět dostává do obliby, a proto mají majitelé chalup z vepřovic či kotovic, jak se nepáleným cihlám z jílu, písku, vody a pojiva též říká, již poněkud jednodušší cestu k opravám.

Důležité je zachovat tradiční stavební postup, zbavit stavbu materiálů, které k původnímu hliněnému zdivu po dlouhá léta přibývaly, a na opravené zdi použít vhodnou omítku. Pokud si nechceme sami míchat potřebné hlinitopísčité směsi, můžeme si zakoupit hotové produkty a pracovat s nimi podle návodu od výrobce.

Domy z kamene

Kámen se používal nejen jako zdivo, ale také v podobě obkladů. U chalup a venkovských domů se často objevuje žula, travertin nebo andezit v přírodní (dnes i leštěné) podobě, ale také opuka nebo pískovec. Posledně jmenované materiály mají ovšem vyšší nasákavost, tedy i menší odolnost proti povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Kamenem se obkládají celé zdi, tento materiál se hodně využívá na stavbu a obklady soklu.

V současnosti mohou chataři a chalupáři použít i moderní napodobeniny přírodního kamene, které se vyrábějí z betonu nebo ze směsi kameniva a cementu. Využívají se na obklady, ale také dlažby, jako plotové sloupky nebo dekorativní prvky do zahrady.

Cihly a cihlové pásky

Chalupa nebo chata mohou mít i vzhled stavby z neomítnutých pálených cihel. V tomto případě se k vnější zdi přizdívají lícové cihly nebo se použijí levnější ražené nebo tažené lícové obkladové pásky. Ty mohou být hladké nebo se vzhledem pálených cihel či starého zdiva. Vyrábějí se i keramické pásky v mnoha barevných odstínech a také napodobeniny cihlových obkladů z betonu.

Omítky pro moderní i staré domy

Oprava či velká rekonstrukce omítané fasády vyžadují, abychom vycházeli z původních materiálů. Nabídka omítek na trhu se neustále rozšiřuje, a tak si můžeme za pomoci odborníků v prodejnách zvolit typ, který nám práci značně usnadní. Je zapotřebí vybrat si omítku nejen podle struktury, jež ovlivňuje vzhled stavby, ale především podle toho, jak dokáže odolávat vlivu povětrnostních podmínek, zda je prodyšná, otěruvzdorná, voděodolná nebo pružná.

Na trhu objevíme akrylátové, vápenné, silikonové, silikátové, minerální i hliněné omítky, které se nanášejí tradičním natahováním nebo nástřikem. Pro obnovu historických zděných chalup se obvykle hodí vápenné omítky. Pro stavby, které jsou vystaveny extrémním povětrnostním vlivům, odborníci doporučují použít omítky s příměsí silikonu.

 

text: Helena Štětinová
foto: Martina Lžičařová, Martin Mašín, Marie Rubešová, Pavel Veselý a archiv firem

Každá chalupa má kabát

Každá chalupa má kabát