U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kaše trochu jinak

Kategorie: Vaříme | Autor: Antonín Tony Linhart

Mnoho chutných variant na jedno téma

Staré ruské přísloví “Kaši sádlem nepokazíš” naznačuje, že obliba kaší v Rusku i v dalších slovanských zemích byla a je veliká. Není divu, vždyť kaše byla (s výjimkou masa) prvním vařeným jídlem v historii vůbec. Přišla na svět s prvními zemědělci, s prvními plodinami a první nádobou. Kaše připravovaly i starověké civilizace. V Sumeru i Egyptě jich znali mnoho druhů. Ve středověku obliba tohoto pokrmu ještě vzrostla. Pochutnávala si na nich šlechta i obyčejný lid.

Kaše se nejčastěji připravovaly z hrachu, krupice, pohanky, jáhel, ovesných vloček i z bobulovitého ovoce. Vařily se na slano i na sladko. Později se používala i čočka a ještě později kukuřice, fazole a brambory. Bramborová kaše je v českých gastronomických pramenech zmiňována až začátkem 19. století.

A teď se můžeme pustit do zajímavého kuchtění. Dnes to tedy zkusíme s kašemi, ale trochu jinak, než jste zvyklí. Vařit budeme pro 4 osoby.

Švýcarská bramborová kaše

4 porce husté bramborové kaše, 4 porce hrubě sekaného dušeného špenátu, 100 g tvrdého sýra, 3 lžíce másla

Zapékací misku vymažeme máslem, dáme vrstvu bramborové kaše, na ni rozprostřeme špenát a přikryjeme další vrstvou kaše. Nahoru rozložíme oříšky másla a ve vyhřáté troubě zapečeme. Až bude povrch kaše mírně zlatavý, posypeme ji strouhaným sýrem a necháme zapékat tak dlouho, až se sýr roztaví. Sýr můžeme případně vynechat. Pokrm podáváme v nádobě, ve které se připravoval.

Výhodné je švýcarskou bramborovou kaši připravovat tehdy, když kaši a špenát máme v chladničce od včerejška. Nesmí ovšem na oběd přijít nikdo z evropské komise. Skladovat vařené potraviny déle než 3 hodiny se nesmí. (Jak by asi evropské komisi chutnal takový rozleželý segedín?)

Maďarská bramborová kaše

4 porce husté bramborové kaše, 4 porce maďarského perkeltu, guláše nebo jiné dušené kousky masa s malým množstvím husté šťávy, 3 lžíce másla

Příprava je stejná jako u Švýcarské bramborové kaše, jen špenát nahradíme masem a vynecháme sýr.

Anglická ovesná kaše s ovocem

120 g ovesných vloček, 1/2 l vody, 1/8 l mléka, 150 g povařených a vypeckovaných sušených švestek, 2 jablka, 100 g sladké smetany, 2 lžíce medu, 75 g oříšků, špetka soli

Vločky dáme do osoleného mléka s vodou a zvolna přivedeme k varu. Za stálého míchání vaříme na mírném ohni asi 10 minut. Pozor, rádo se připaluje! Uvařenou kaši rozdělíme do misek, zalijeme smetanou, ozdobíme švestkami a na hrubo nastrouhanými jablky, pokapeme medem, posypeme sekanými oříšky a můžeme po anglicku s klidem snídat. Jíme s radostí, protože víme, že naše snídaně je připravena podle pravidel zdravé výživy.

Exotická jáhlová kaše

125 g jáhel, 1 lžíce másla, 1/2 l mléka, 1/2 l vody, kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu, 1 lžička mleté vanilky, špetka soli, 2 lžíce moučkového cukru, 125 g smetany ke šlehání, 1 banán, 1 kiwi, 1 malý ananasový kompot, 1 dl 100% pomerančového džusu, 40 g pražených mandlí, 2 lžíce medu

V kastrolu na rozehřátém másle orestujeme jáhly. Pak přidáme mléko, vodu, vanilku, citronovou kůru a sůl. Necháme přejít varem a zvolna vaříme asi 15 minut. Mezitím úhledně pokrájíme ovoce a ušleháme smetanu s cukrem a vanilkou. Vařené jáhly smícháme s džusem a polovinou šlehačky, upravíme na talíře, ozdobíme ovocem a posypeme sekanými mandlemi. Nakonec na porce dáme zbylou šlehačku a pokapeme medem.

Pro informaci: 1 porce má 1690 kJ. Na hubnutí to zrovna není.

Rustikální kaše se slaninou

150 g pohanky, 1/2 l mléka, špetka soli, 150 g anglické slaniny v celku

Pohanku v mléce necháme přejít varem, odstavíme, přiklopíme pokličku, přikryjeme utěrkou a necháme 20 minut stát. Mezitím pokrájíme na kostičky slaninu a rozškvaříme na pánvi. Slaninové škvarečky promícháme s pohankou, mírně osolíme a podáváme. Se salátem to může být i hlavní jídlo.

Rýžová kaše s vůní vanilky

1/2 šálku krátkozrnné rýže, 750 ml mléka, 1 vanilkový lusk, 2 – 3 lžíce moučkového cukru, 150 ml smetany ke šlehání, špetka soli, čerstvé nebo kompotované ovoce

Propranou rýži zalijeme mlékem, přidáme podélně rozkrojený vanilkový lusk, velmi mírně osolíme a přivedeme k varu. Za častého míchání vaříme asi 30 minut. Rýže musí být krémovitá. Pak odstraníme vanilkový lusk, podle chuti přidáme cukr a pod pokličkou necháme kaši vychladnout, aby se nevytvořil škraloup. Ušleháme smetanu a opatrně ji vmícháme do studené kaše. Podáváme jako dezert s ovocem. Nejlepší prý jsou jahody.

Slaná kaše z trhaných krupek pro chlapy

200 g trhaných krupek, 1 l vývaru z kostky, 30 g škvařeného sádla, 2 cibule, sůl, podle chuti škvarky, nakládaná pikantní zelenina, sladkokyselé okurky, 4 moravské klobásy

Krupky uvaříme ve vývaru do měkka, což za častého míchání bude trvat asi 30 minut. Přebytečnou vodu potom slijeme. Mezitím na sádle osmažíme na kolečka nakrájenou cibuli a nakonec prohřejeme i škvarky. Klobásy buď opečeme nebo ohřejeme ve vodě. Jednotlivé porce obložíme okurkami, nakládanou zeleninou (neměla by chybět feferonka) a moravskými klobásami.

Zásady zdravé výživy dostanou trochu na frak, ale vy si pochutnáte. Důležité je “všeho s mírou”. Dětem ale raději uděláme krupicovou kaši s medem a perníkem.

Hodně dalších nápadů a dobrou chuť vám přeje

FOTO ARCHIV AUTORA

Anglická ovesná kaše s ovocem

Rýžová kaše s vůní vanilky

Exotická jáhlová kaše

Kaše trochu jinak