Kanafas pro chalupu jako stvořený

Rubrika: Interiér

Různě barevné kostičky nebo proužky na bílém podkladu, to je oblíbená tkanina nazývaná kanafas. A chalupě tak sluší…

Na stolní soupravě se objevuje vedle klasické drobné kostičky také káro a doplňující kytičkový vzor stejné barevnosti (Textil Zítka)

Ve větru povlávají červenobíle kostičkované záclonky, s nimiž v barevnosti soupeří kvetoucí muškáty v oknech. Povlaky peřin na posteli zdobí modré a bílé proužky, u kamen visí chňapky a zástěra, střídající menší a větší kostičku v hnědobílých tónech.

V poslední době jsou v oblibě i vícebarevné kanafasy. Pruhy vytvářejí řadu barevných odstínů (Kanfas.cz)

A na verandě upoutají pozornost proutěná křesílka s pestře kostkovanými sedáky a stejným ubrusem na stolku… A tak by se dalo pokračovat. Do kanafasu bychom mohli „obléknout“ celou chalupu.

Co je kanafas

Kanafas je bavlnářská tkanina střední hmotnosti, ze středně hrubých přízí, tkaná hlavně v plátnové, keprové a atlasové vazbě. Tradiční kanafas má v osnově nit ze dvou vláken a v útku z jednoho, aby byla tkanina hodně pevná. Někdy výrobci používají i do útku přízi ze dvou vláken. Protože se tká z barvených přízí, je dezén oboustranný.

Chalupářské záclonky z klasické kostičky zdobí bílé štykování. Kanafas je i na prostírce a textilní hračce (Textil Zítka)

Vzory kanafasu jsou buď různě široké proužky, nebo podélné a příčné pruhy spolu tvoří kostky a kára. Nejznámějším a velmi oblíbeným vzorem jsou drobné kostičky o velikosti asi 1 cm. Ale možnosti vzorů tvořených pruhy jsou daleko širší.

Barevnost se rozšiřuje

K tradiční barevnosti českých kanafasů v indigově modré a turecké červené na bílém nebo režném základu přibyla později žlutá, černá a dokonce zelená a fialová. V současnosti je barevná škála ještě mnohem bohatší, v jednom vzoru se také může objevovat i více barev.

Doplňkové vzory

Kvůli větší variabilitě při kombinování vzorů – například v sadě velkého amalého ubrusu, napronu a prostírek – doplňují někteří výrobci kanafas ještě dalšími vzory v totožné barevnosti.

Kanafas může být i vícebarevný, povlečení navíc kombinuje kostku a jednobarevnou bavlnu (Kanafas.cz)

Za kanafas ale nelze považovat nekvalitní řídké látky s tištěným vzorem jen proto, že mají „kanafasový“ dezén.

Od polštářů po kroj

Kanafas se používá především na ložní a stolní prádlo, na záclonky, sedáky židlí, na různé další bytové doplňky i třeba na dětské zavinovačky a hračky. Některé vzory se uplatňují i na oblečení, ale také na chodských krojích – vždyť také tkalcovna tradičního kanafasu je v Postřekově na Domažlicku.

Kombinace kanafasu s dalšími vzory vypadá na stole velmi pěkně (Textil Zítka)

Kvalitní pevný a oboustranný kanafas vydrží mnoho let používání i časté praní, barvy neblednou, naopak praním se zjasňují. Proto je tento materiál stále oblíbený, především na chalupách a v chatách dobře ladí se stylovým venkovským zařízením. Dá se použít téměř na cokoliv, vedle již zmíněného využití třeba i na romantická stínidla lamp, na pytlíky pro sušené bylinky apod. Vedle čistě bavlněného kanafasu je na trhu i česká produkce s příměsí 15 % lnu. Vedle metráže mají firmy v nabídce i nejrůznější hotové výrobky.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Kanafas pro chalupu jako stvořený