U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KÁMEN HLADKÝ I DRSNÝ MŮŽE BÝT KRÁSNÝ

Kategorie: Dílna | Autor: Martina Lžičařová

ČIŠTĚNÍ, OPRAVY A ÚDRŽBA

Zdánlivá představa, že kámen a předměty z něj vyrobené nevyžadují zvláštní ošetření, je snad ovlivněna tím, že o kámen “zakopneme” skoro všude.

Kámen většinou žádné mimořádné ošetření nepotřebuje, zvolíme-li správný druh a povrchovou úpravu (od leštěné až po hrubou) pro daný účel. Ne vždy při rozhodování převládnou užitné vlastnosti kamene nad estetickými, a to nejen u laické veřejnosti, ale i u profesionálních architektů. Pokud se tak stane, není pokaždé vše zcela ztraceno – jen je potřeba začít s péčí včas a správně.

Čištění povrchu kamene

Čištění je snadnější než opravy, ale bez základních znalostí o kameni, který se rozhodnete čistit nebo ošetřovat, se také neobejdete. Nejjednodušší a často dostačující pro leštěné druhy kamene v interiéru je omýt ošetřovanou plochu vodou a mýdlem na kámen, nečistoty usazené ve spárách vydrhnout rýžovým kartáčem a nechat řádně vyschnout. Neleštěné druhy v interiéru a kámen v exteriéru vyžadují použití intenzivnějších chemických čistidel. Při chemickém čištění je nutné se nejprve obrátit na odborníka a nechat si určit přesně druh a povrchovou úpravu kamene. Podle druhu a způsobu znečištění potom volit přípravek. I ten je dobré kupovat u specializovaných dodavatelů. Na přípravcích běžně dostupných v hypermarketech je totiž obvykle jen obecný návod, který pomíjí druh kamene. Jejich použití je riskantní! Kámen poškozený nevhodným ošetřením nebo použitím špatného čističe se opravuje velice těžko a někdy to nejde vůbec.

Obecně pro použití chemických prostředků platí:

* Alkalické čističe jsou vhodné pro čištění zašlých nečistot, skvrn vznikajících při stavebních pracech, k odstranění vrstev vosků a leštidel, slabých cementových povlaků, sazí, gumových a asfaltových stop, zbytků nenasáklých umělých barviv a omítek. Nanáší se ručně v napěněné vrstvě a nechají se 10 až 20 minut působit. Při silném znečištění je nezbytné mechanické použití kartáče. Nakonec se plocha řádně opláchne vodou.

* Kyseliny zlikvidují zbytky vápna, malty a cementové nánosy. Nanáší se na provlhčenou plochu a prostředek se nechá působit 5 – 20 minut. Při silném znečištění se doporučuje použít rýžový nebo drátěný kartáč. Ošetřený povrch se opět pořádně opláchne.

Povrch kamene se dá také očistit mechanicky. Zvolíte-li přebroušení excentrickou bruskou, můžete volit z několika typů nástavců: vhodné jsou brusné papíry na kámen s připevněním na suchý zip, nebo rychloupínací kotouče buď karborundové (Pozor, běžně prodávané jsou určené na broušení kovů! Je třeba pozorně číst návod a vybrat si typ speciálně na kámen.), nebo diamantové. Právě s nimi dosáhnete nejlepšího výsledku. Brousit se může také ručně s ručními karborundovými brousky, ale práce pochopitelně trvá o něco déle… Pro ruční přebroušení a leštění se hodí diamantová houbička. Jemnější a vhodnější spíš pro čištění na malé ploše je ocelová brusná vata. Snadno se s ní odstraňují např. cementové skvrny. Nejšetrnější pro velké plochy, ať už obklady soklů a stěn nebo podlahy z desek přírodního kamene, je čištění tlakovou vodou nebo párou. K tomu je potřeba vysokotlaký čistič, který nikdo doma běžně nemá, ale bývá v nabídkách půjčoven s průmyslovým zbožím. Tryskající voda vymyje nečistoty opravdu důkladně. (Tato metoda ale není vhodná pro narušený kámen.) Objednáte-li si na očištění velkých ploch specializovanou firmu, ta nejspíš použije tryskání abrazivního materiálu, ať už za sucha (většinou se tak čistí žuly) nebo je abrazivo unášeno proudem vody (např. na pískovec). Další z metod je obnovení původní povrchové úpravy technologicky, tzn. odpovídajícími kamenickými nástroji, jde např. o loupanou povrchovou úpravu, pemrlování, rýhování, špicování, zubování atd. Tato práce vyžaduje odbornou zdatnost a zkušenost. Proto raději necháme náčiní, často připomínající paličku na maso či dláta s nejrůznějšími zuby, profesionálům.

Preventivní ošetření

Nejdůležitější proti zašpinění a působení povětrnostních vlivů neleštěného kamene je preventivní ošetření proti vodě, kdy je nezbytně nutné povrch z přírodního kamene napustit impregnací, po jejíž aplikaci se snižuje nasákavost vodou. Tím se zabrání nežádoucímu působení mrazu a vzniku zelených povlaků nebo dokonce mechů. K tomu existují speciální hydrofobizační prostředky, se kterými se kromě kamene dá ošetřit také povrch cihel, silikátových výrobků a umělého kamene. Obvykle se nanášejí štětcem, pěnovým válečkem nebo s použitím nízkotlakého rozprašovače. Se skvrnami od rzi, vosku, zeleně, mastnoty i s graffiti si obvykle chemie dokáže poradit do půl hodiny. I tady se včasnými opatřeními dá předejít mnoha zbytečným nepříjemnostem. Přitom jde často jen o jednoduché zákroky. Například zabránit vzniku rzi na leštěných žulových náhrobcích, kterou zanechávají dušičkové věnečky omotávané tenkým drátkem, je docela jednoduché. Nejlepší je věnce a další předměty s kovovými částmi podložit aspoň igelitem. Potom nebude zásah chemie zapotřebí. Některé chemické přípravky, jako je impregnace zabraňující vytváření skvrn nebo uzavírač povrchu, jak už jejich názvy napovídají, vytváření skvrn vylučují – jimi ošetřený povrch nenasákne tuky ani tekutiny (káva, víno, cola ad.) a má sníženou přilnavost barev.

Oprava trhlin a otvorů

Rozmanitost přírodního kamene vyžaduje vždy specifický přístup. Pro opravy otevřených hlubokých trhlin, vrypů, případně jinak poškozených nebo uražených kusů jsou určené tmely (obvykle dvousložkové), při jejichž volbě je třeba vzít v úvahu druh kamene, jeho strukturu a barvu, velikost trhliny nebo otvoru, ale i jak bude opravované místo staticky nebo běžným provozem namáháno, kde bude opravovaná plocha umístěna, zda v exteriéru či interiéru. V exteriéru je třeba počítat s další řadou omezení, např. na kterou světovou stranu bude plocha orientována nebo že u více nasákavých kamenů se bude místo opravené pryskyřičným tmelem chovat při dešti jinak než kámen (výrazná barevná odlišnost). Kámen ve venkovním prostředí bude také nutné napustit hydrofobizačním prostředkem. Největším problémem je oprava škrábanců a uzavřených trhlin. S nimi si často neporadí ani kameník. Osvědčenými přípravky na opravy trhlin a nejrůznějších otvorů jsou tmely na bázi polyesterových pryskyřic – od transparentních až po plněné (jsou smíchané s tónovacími plnivy, jejichž široká barevná škála umožňuje dosáhnout všech odstínů podle potřeby). Po rychlém vytvrzení se dají brousit. Lepené spoje zůstávají čisté, neviditelné. Vytmelené vrypy nebo jiné nežádoucí otvory získávají původní hladkost. Pro pružné výplně dilatačních a spojovacích spár kamene a dalších stavebních hmot jsou vhodné silikonové tmely, k dostání v široké škále barevných odstínů. Výrobky určené výhradně na kámen mají tu přednost, že po aplikaci nedochází k zabarvení okrajů kamene při spáře. Ostatní běžné tmely to nezaručují – při jejich použití hrozí nasáknutí a tvorba viditelných neodstranitelných skvrn.

Když se má kámen blýskat

Na leštěné nepórovité a uzavřené plochy z přírodního a umělého kamene v exteriéru se na běžnou údržbu používá poliš, který se přidává do úklidové vody. Větší práci dá ošetření silikonovou politurou na kámen. Ta se nanáší měkkým hadříkem nebo lešticí vatou a po zaschnutí se přeleští buď čistým hadříkem, lešticí vatou nebo silonovým lešticím kotoučem. V interiéru se na přírodní nebo umělý kámen nanáší ošetřovač kamene. Je vhodný i pro keramiku apod. Rovnoměrně se nanáší čistou látkou a po krátkém zaschnutí se lehkým tlakem přeleští. Po aplikaci ošetřovače dochází k prohloubení barevného odstínu a struktury kamene.

Odborná spolupráce Miloš Nádherný a Kamenictví Miroslava Danka

NAŠE RADY

* Při řešení problému s kamenem si nejprve zjistěte, s jakým druhem horniny máte co do činění a čeho potřebujete docílit.

* Dřív než se sami pustíte do oprav a zvlášť, nejste-li si druhem kamene jisti, doporučujeme zajít k odborníkům. Ti poradí, jak postupovat.

* Chemii na kámen nakupujte jen u specializovaných dodavatelů nebo firem či profesionálních kameníků. K přípravkům vyžadujte úplné návody.

* Při použití chemických prostředků je velmi důležité naprosto důsledně dodržet technický návod včetně doporučené teploty při aplikaci.

* Kámen před nanesením chemických produktů musí být dokonale čistý a suchý. Pod pojmem čistý se vedle odstranění povrchových nečistot předpokládá, že nebyl ošetřen jiným chemickým prostředkem.

CO JE VHODNÉ NA BĚŽNÝ ÚKLID?

Žuly a syenity: mýdlo na kámen, voda, tuhý rýžový nebo drátěný kartáč

Mramory a vápence: mýdlo na kámen, omývání ne příliš silným proudem vody

Pískovce a opuky: omývání ne příliš silným proudem vody, možné přidat bělidlo, v interiéru stačí luxovat, na větší špínu použít čistič kamene

Břidlice: mýdlo na kámen Umělý kámen (teraco): mýdlo na kámen, lze použít i běžné čisticí prostředky

Trachyty: omývání tlakovou vodou

Foto – Masivní kamenný parapet je v tomto případě čištěný mechanicky

Foto – Stříkance vápenného nátěru na schodech zmizí po aplikaci kyselin. Nejdřív je ale důležitá porada s odborníkem!

Foto – Na odstranění barvy z povrchu pískovcového ostění bude potřeba postupně vyzkoušet

různá chemická čistidla

Foto – Excentrická bruska se smirkem na kámen, pod ní karborundové kotouče, dole diamantový

Foto – Znečištěný povrch pískovce se údery pemrlicí znovu rozsvítí

Foto – Uzavírač povrchu

Foto – Zvýrazňovač barvy kamene

Foto – Nástroje pro mechanické čištění

Foto – Desky z leštěné žuly, jimiž je krb obložen, vyžadují pro oživení barevného tónu občasné použití ošetřovače kamene

Foto – Případnou prasklinu jde vyspravit speciálním tmelem

Foto – Vlevo znečištěná žula, vpravo po obroušení bruskou se smirkem

Foto – Vlevo očištěná žula, vpravo napuštěná zvýrazňovačem barvy

Foto – Uzavírač povrchu se nanáší štětcem nebo molitanovým válečkem na očištěný povrch

FOTO ZI, ČEŘ A ARCHIV

KÁMEN HLADKÝ I DRSNÝ MŮŽE BÝT KRÁSNÝ