Kam s vínem
Míváme-li doma více než jednu dvě lahve vína, měli bychom pro ně zajistit vhodné místo na uložení, abychom uchovali jeho kvalitu.
Pro větší množství opravdu kvalitního vína se vyplatí pořídit si elektrickou vinotéku, u níž lze nastavit pro nápoj ideální teplotu. Na chatě a na chalupě, kde je chladný sklep, mohou najít lahve s vínem místo v něm. Nemáme-li k dispozici elektrickou vinotéku ani sklep nebo chceme-li mít menší či větší výběr vín po ruce, můžeme pro ně využít vinotéku v podobě dřevěného nebo kovového regálu, stojanu, police či skříňky. Ty někdy bývají i součástí kuchyňské linky nebo stojí samostatně. Pokud mají zajímavý design, ať minimalistický, retro, či jinak originální, budou v interiéru i hezkým kouskem nábytku.
Při skladování vína bychom měli dodržet několik zásad – lahve s vínem, s výjimkou těch s bublinkami, ukládáme na ležato, ideálně ve tmě nebo šeru a v místě se stabilní, spíše nižší teplotou. Vinotéky mají poličky či držáky k takovému uložení uzpůsobené, a mají-li také dvířka, splňují i podmínku tmy. Otevřené regály raději postavíme tam, kam nedopadá tolik světla. Vhodnější než obytné místnosti se proto jeví například nepříliš osvětlená chodba či hala. Tady je většinou také nižší a stabilnější teplota než v kuchyni nebo pokoji.
Vinotéky nabízejí buď samostatná místa pro každou lahev, nebo police s výřezy na tělo a hrdlo lahví, odkud se nikam neskutálejí, případně větší čtvercovou polici úhlopříčně rozdělenou na čtyři menší části vždy pro několik lahví. Součástí bývají i další úložné prostory v podobě otevřených polic nebo zásuvek na skleničky, otvíráky lahví a další potřebné příslušenství.
Vhodná teplota pro víno
Podle odborníků nevadí tolik teplota o něco nižší nebo vyšší, než je ta doporučená, horší je střídání různých teplot v místnosti.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Lucie Dvořáková-Liberdová, Vladimír Hájek, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Petr Živný, Shutterstock a se svolením firem VidaXL a Malva Rosa