Kam s oblečením

Otázku, „kam s textilem“, tedy s veškerým oblečením, ložním a stolním prádlem, ručníky a osuškami, je třeba řešit v každé domácnosti, na chatě i na chalupě.

Záleží samozřejmě na množství věcí a prostoru, který na ně máme. Uložit skrovnou výbavu do velké šatny problémem není, horší to je obráceně – uklidit spoustu oblečení a dalšího textilu do jedné dvou skříní. S přílišným množstvím věcí se dá vypořádat tak, že čas od času vše probereme a to, co opravdu nepotřebujeme, vyřadíme. Na chalupě totiž dost často končí odložené oblečení z domova. Pak zbývá druhá otázka – jaký nábytek zvolit.

Ideální řešení – šatna

Ideální je samostatná šatna. Obejdeme se tu bez skříní, postačí upevnit šatní tyče nebo postavit stojan na šaty (štendr), nainstalovat police. To ovšem vyžaduje mít k dispozici samostatnou místnost nebo místnůstku, stačí i podkrovní prostor se šikmým stropem, kde nemusí přijít nazmar ani kousek volného místa.

Vestavné skříně

Velký úložný prostor se dá získat instalováním vestavné skříně, která bude sahat od podlahy až ke stropu a zabere třeba celou šířku stěny. Její velkou výhodou je, že dokáže využít i nepravidelný prostor, větší výklenky i místo pod zkoseným stropem. Takovou skříň je potřeba vybudovat na míru, ale poskytne tolik místa, kolik bychom v běžné skříni těžko našli. Prostor před skříní šetří posuvné dveře. Při „správných“ rozměrech stěny a hotového nábytku lze někdy vytvořit kompaktní úložný prostor i z běžně koupených skříní.

Vnitřní uspořádání

Podle druhu textilu volíme vnitřní uspořádání vestavné skříně. Většinou se kombinují šatní tyče a police nebo zásuvky. Umístění tyčí volíme podle délky šatů. Jestliže vedle několika dlouhých oděvů máme většinu krátkých, můžeme pod ně umístit box s policemi nebo se zásuvkami na prádlo. Svetry, trička, ložní a stolní prádlo, ručníky a osušky ukládáme do polic, na prádlo a drobné oděvní součásti jsou praktické zásuvky, v nichž se dostaneme pohodlně i do jejich zadní části.

Samostatné skříně

Jestliže nepotřebujeme úzkostlivě využít každý centimetr čtvereční, vystačíme si s běžnými skříněmi, které máme nebo které si koupíme v obchodě. A výběr je opravdu široký. Jak v materiálu, barevnosti, tak stylu. Na chatu se většinou hodí světlý nábytek z měkkého smrkového nebo borovicového dřeva, v přírodní barevnosti nebo v bílé či světlých odstínech barev, s rámovou konstrukcí dveří, žaluziovými dveřmi i jiným jednodušším řešením. V chalupě vypadá pěkně malovaný lidový nábytek i zdobnější tmavší nábytek měšťanského stylu.

Skříně mohou mít ve spodní části jednu nebo dvě zásuvky na prádlo a nahoře šatní tyč, někdy je vnitřní prostor skříně podélně rozdělen a v jedné části je šatní tyč, ve druhé police nebo police a zásuvky.

Prádelníky a komody

Pro složené oblečení a prádlo se hodí polovysoký a nižší nábytek, v němž na vše pohodlně dosáhneme. Jako prádelníky poslouží různě řešené skříňky vybavené policemi nebo částečně i zásuvkami. Komody mají několik většinou vyšších zásuvek, které se hodí především na ložní prádlo, ručníky, osušky.

Truhly, koše, krabice

Pro textil se dají dobře použít staré i nové truhly či velké proutěné koše s víkem. Jejich velký nedělený prostor je jako dělaný pro objemnější věci – teplé přikrývky, plédy a hřejivé domácí svetry.

Drobné oblečení a prádlo můžeme ukrýt do papírových a textilních krabic (nabízejí se v mnoha podobách, barvách, dekorech), které postavíme do skříně pod ramínka nebo do otevřených polic.

 

text: Iva TVRZOVÁ
foto: Petr Vurma a archiv firem

Kam s oblečením

Uložit

Kam s oblečením