Kam s elektroodpadem

V každé domácnosti je čas od času potřeba zbavit se nějakého odpadu. Modré, zelené a žluté kontejnery na papír, sklo a plasty většina lidí už zná a používá, stejně tak menší oranžové na kartonové krabice od nápojů. Ale víte, kam s elektrozařízením, jako jsou například varné konvice, vysloužilý telefon, fén, žehlička, elektronické hračky, baterie a podobně? Ty do kontejnerů na směsný odpad v žádném případě nepatří.

 

 

Červené kontejnery
Pro odložení starých elektropřístrojů slouží speciální červené kontejnery. Že je ještě neznáte? Po celé republice je jich rozmístěno už 2 877. V loňském roce do nich Češi odevzdali téměř 20 000 tun vysloužilých elektrozařízení. Přesně 19 818 tun starých mikrovlnek, mobilů, rychlovarných konvic, přímotopů, meteostanic, set-top boxů a dalších zařízení. Své (elektro)kostlivce mají však stále v šuplíku 2/3 populace!
Jak vyplývá z průzkumu neziskové společnosti ASEKOL, 81 % Čechů existenci červených kontejnerů a jejich snadné použití oceňuje a vysloužilou elektroniku aktivně třídí. V tomto roce Čechům pomůže rozmístění dalších 700 „chytrých“ červených kontejnerů. Zabudované čidlo bude monitorovat míru naplněnosti a přivolá případný svoz.

 

 

Kde byli nejpilnější
Nejvíce vysloužilých elektrozařízení odevzdali v uplynulém roce obyvatelé Středočeského kraje, a to 2 636 tun. Pomyslné prvenství v rámci e-recyklace při přepočtu na obyvatele získal Pardubický kraj – připadlo na něj 2,34 kg. Nejaktivnějšími třídiči, a tedy „skokany roku“ ve sběru elektrozařízení, jsou obyvatelé Karlovarského kraje. Zatímco v roce 2015 každý z nich do červeného kontejneru vhodil 1,5 kg elektrozařízení, v roce 2016 to byly již téměř 2 kilogramy.

 

Co patří do červeného kontejneru
Za vysloužilou drobnou elektroniku určenou do červených kontejnerů se považují zařízení do velikosti 40 × 50 cm. Naopak velké spotřebiče a žárovky je vhodné dovézt do sběrného dvora, protože vyžadují speciální zacházení.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV ASEKOL

Kam s elektroodpadem