Kam pověsit prádlo
Ačkoliv sušení prádla v interiéru není z mnoha důvodů zrovna ideální možností, často to jinak nejde. S dobrým sušákem si však lze ušetřit spoustu nepříjemností.
Podle využití, prostorových možností a kapacity můžeme volit stojanové sušáky na prádlo s výklopnými postranicemi, s konstrukcí orientovanou do výšky a různé typy nástěnných sušáků. Každý z nich má své přednosti i slabší stránky, a proto bychom správný typ měli vybrat podle vlastních preferovaných kritérií.
Konstrukce a stabilita
Klasické stojanové sušáky mají hned několik výhod. Pojmou opravdu velké množství prádla, lze je snadno přemístit a po složení zaberou zanedbatelný prostor. Volit můžeme z celé škály variant, které se liší rozměry, kapacitou, provedením a pochopitelně také cenou. Délka šňůr, jež lze u těchto sušáků využít, se pohybuje od 10 do 30 metrů. Základ jejich konstrukce bývá kovový, někdy je doplněn plastovými nožkami, kolečky pro snazší manipulaci a dalšími doplňky. V případě potřeby lze takový stojan snadno přemístit ven na čerstvý vzduch. Ohlídat bychom měli hlavně kvalitu provedení, aby se konstrukce nezhroutila pod tíhou mokrého prádla, a jeho stabilitu.
Stojanový sušák s několika rošty nad sebou je vhodný hlavně do domácností, které bojují s prostorem. V případě potřeby jej lze snadno přemístit třeba do sprchového koutu.
Sušák na stěnu
Disponujeme-li prádelnou či jinou místností, kde nebude přimontovaný sušák na obtíž, můžeme pořídit nástěnný. I zde lze volit z několika možností. Obvykle mají menší kapacitu než klasické stojanové rozkládací typy, ale pro sušení menšího objemu prádla jsou optimální a nezaberou žádné místo na podlaze.
Využití každého prostoru
Další interiérové alternativy nabízí závěsné typy sušáků na okna či radiátory nebo k umístění nad vany. Praktickým doplňkem jsou také sušáky s klipy na spodní prádlo či ponožky.
Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem IKEA, XXX Lutz, Dedra, Terve, Bonami, Leifheit