U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
KAM NA hrady a zámky?
Kategorie: Volný čas | Autor: rab
Letošní návštěvní sezonu na památkových objektech přístupných veřejnosti obohatí, tak jako každý rok, několik nově otevřených památek a expozic.
Zámecká překvapení většinou na Moravě
Nově zpřístupněné jsou Nové Zámky v Nesovicích ležící východně od Brna, stavba u nás neobvyklého typu renesančního zámku pevnostního charakteru, připomínajícího městské hrady severní Itálie. Návštěvníci mohou kromě zajímavé architektury exteriéru zhlédnout také náznakovou zámeckou instalaci s historickým mobiliářem v interiérech a expozici dobových fotografií a pohlednic. Poprvé otevřena bude i část monumentálního tzv. Vysokého zámku v Plumlově na Prostějovsku. Morava nabízí ještě jeden nově otevřený objekt, zámek Kunín poblíž Nového Jičína. V jeho dobových interiérech zařízených navrácenými historickými sbírkami jsou mimo jiné instalovány učebny zámecké školy z počátku 19. století a zcela neobvykle je zde možnost navštívit i zámeckou půdu s barokními komínovými systémy. Poměrně známý letohrádek Janův hrad, romantická umělá zřícenina v Lednicko-valtickém areálu, se po převzetí Národním památkovým ústavem v Brně od Národního zemědělského muzea pochlubí zcela novou dobovou interiérovou instalací ve stylu loveckého zámečku. Za návštěvu stojí i nedávno zpřístupněný rozsáhlý komplex hradu a zámku Kolštejn v městečku Branná na Šumpersku, které je unikátním souborem architektury pozdní renesance severského typu. Areál je sice ve fázi postupných stavebních oprav, ale tím více působí svou neobyčejnou atmosférou. Na opačné straně republiky nedaleko Chebu je nově zpřístupněna část původně barokního zámku Mostov s muzeem slavkovského porcelánu od roku 1792 po současnost.
Nové expozice a trasy
Mnoho objektů připravilo nové expozice a návštěvní trasy. Tak například hrad a zámek Bítov otevřel zámeckou zbrojnici, zámek Lysice zve k návštěvě jediného zpřístupněného zámeckého zahradnictví s oranžerií. Citlivě rekonstruovaným zámeckým parkem se může pochlubit zámek Chyše na Karlovarsku, spjatý se jménem Karla Čapka. Ve zdejších prostorách je umožněna i prohlídka zámeckého sklepení prezentujícího pozdně gotickou fázi bývalého hradu. Na zámku v Náchodě se otevírají zámecké interiéry druhého patra s malovanými trámovými stropy ze 17. a 18. století. Hrad Pernštejn přichází se speciálními trasami pro fajnšmekry – trasa C nás zavede do sklepů i na půdy a podrobněji seznámí se stavebně historickým vývojem hradu, na trase E si můžeme prohlédnout za odborného výkladu exteriér hradu, hradní příkopy a obrannou baštu. Nové komnaty jsou přístupné v tzv. Vídeňském křídle zámku v Tovačově, například dětský salonek, pokoje vychovatelky a služebné či dobová koupelna.
Pro milovníky hradních zřícenin
Milovníci romantiky hradních zřícenin ocení nově zpřístupněnou hlavní věž hradu Frýdštejn na Turnovsku s pěkným rozhledem po okolí, nedaleký hrad Valdštejn otevřel nově objevenou hradní hladomornu a horní patro klasicistního zámečku s historickým sálem, hrad Krakovec na Rakovnicku nabídne neobvyklou podívanou na probíhající dobovou rekonstrukci dřevěného přístupového mostu.
I ve skanzenech se buduje
Pozadu nezůstávají ani památky lidové architektury – skanzen v Chanovicích otevře návštěvníkům interiér rekonstruované obytné chalupy, skanzen ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku představí kromě již zpřístupněných objektů znovuobnovené roubené špýchary. Netradiční muzeum v přírodě vzniká při zámečku Pohansko u Břeclavi v areálu bývalého velkomoravského hradiště. Od loňského roku se tu buduje archeologický skanzen. Návštěvnicky zajímavý může být pokus o rekonstrukci kultovního areálu starých Slovanů, pohanské svatyně v podobě dřevěných soch slovanských božstev v nadživotní velikosti.
INFORMACE DO KAPSY
Přehledně uspořádané informace o veřejnosti zpřístupněných hradech a zámcích, tvrzích, klášterech, skanzenech, technických památkách a dalších turisticky zajímavých památkových objektech obdobného charakteru s organizovaným návštěvnickým provozem vám poskytne již sedmé vydání publikace Kamenný klíč, v níž jsou každoročně vždy na začátku turistické sezony aktualizovány všechny potřebné údaje.
Několik rad před návštěvou
Ujistěte se o návštěvních dnech, na většině památek je zavřeno v pondělí; pokud na pondělí připadá státní svátek, je otevřeno jako v neděli a zavírací den se přesouvá na úterý.
Počítejte s polední přestávkou, obvykle bývá mezi 12 a 13 hodinou.
Poslední prohlídka často začíná i více než jednu hodinu před oficiálním koncem návštěvní doby.
Parkování vozidel většinou není zdarma, někde je parkovné dokonce stejně vysoké jako vstupné; vzhledem k větší vzdálenosti mnohých památek od parkoviště mějte odpovídající časovou rezervu.
Informujte se o možnostech prohlídky, využívejte volby z několika prohlídkových okruhů.
Některé návštěvní trasy trvají poměrně dlouhou dobu, někdy i více než jednu hodinu, nezapomeňte si proto předtím “odskočit” a na takto dlouhé prohlídky neberte malé děti, které neudrží svou pozornost a ruší ostatní návštěvníky.
Poprvé bude otevřena část monumentálního tzv. Vysokého zámku v Plumlově na Prostějovsku
FOTO AUTOR
Milovníci romantiky hradních zřícenin ocení nově zpřístupněnou hlavní věž hradu Frýdštejn na Turnovsku s pěkným rozhledem po okol
FOTO AUTOR