U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
kalendář
Kategorie: Zahrada | Autor: rb
* V měsíci, kterým vstupujeme do jara, pokračujeme v prořezávání stromů; nezapomeňme na základní řez těch, které jsme vysadili na podzim. Větve řežeme ve větevním kroužku a řez ihned ošetříme balzámem.
* Zbytky sněhu se vyplatí nahrnout ke kořenům po obvodu koruny; dřevina bude později rašit a nezasáhnou ji pozdní mrazíky.
* V době, kdy se nalévají pupeny, ochráníme broskvoně postřikem proti kadeřavosti; meruňky ošetříme na začátku a na konci květu proti moniliovému odumírání květů a výhonků.
* Od poloviny března sázíme mladé broskvoně, meruňky, ořešáky, lísky, ostružiny a vinnou révu.
* Jakmile půda rozmrzne, odstraníme krycí vrstvu u růží; nakopčenou hlínu rozhrneme až koncem měsíce. Popínavé růže rozkvétající v létě a posléze i růže záhonové zbavíme pomrzlých a slabých výhonů i starých sukovitých větví.
* Odkrýváme i choulostivé trvalky a pokud jsme tak neučinili na podzim, můžeme je, stejně jako skalničky a traviny, dělit a přesazovat do rozmrzlé půdy.
* V polovině března můžeme vyndat ze sklepa jiřinky a vysadit je do beden s rašelinou smíchanou s kompostem. Ponecháme je ve skleníčku nebo pařeništi narašit a na záhony je vysadíme v polovině května. Odmění se nám bohatším květem.
* Záhony jahodníku očistíme od starých a poškozených listů, mělce je okopeme a poprášíme kyprým kompostem; na nový záhon můžeme sázet jahodové keříky z kontejnerů.
* Na vyhřáté a oschlé zeleninové záhony můžeme již vysévat ředkvičku, cibuli, mrkev, pastinák, kedlubnu, špenát
a čekanku (signálem jsou žlutě kvetoucí jívy – kočičky). Na záhony, které budeme osazovat až koncem května a v červnu, se vyplatí zasít vikev nebo jinou luskovinu na zelené hnojení; jakmile dorostou zhruba 5 cm, porost zaryjeme.
* Trávník provzdušníme železnými hráběmi. Na mezerovitá místa můžeme rozhodit zeminu a osít je vhodnou směsí travních semen. Mohou být pochoutkou pro ptactvo, proto se vyplatí smíchat je s trochou kolence rolního (Spergula arvensis), který rychlým klíčením chrání semenáčky trav.
* Kontrolujeme uskladněné ovoce, zeleninu a květinové hlízy a cibule. Při větších změnách teploty častěji a více větráme.
* Na novou sezonu připravujeme rostliny v nádobách a truhlících – ořezáváme je, přesazujeme a vylepšujeme zeminu.