U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KALENDÁŘ

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

* V srpnu můžeme naposledy přihnojit mladé stromky a keříky drobného ovoce draselnými hnojivy, která podpoří dozrávání pletiv, a za přísušku zaléváme.

* Ovoce není vhodné sklízet za prudkého slunce; pokud nelze jinak, dejte je v jedné vrstvě vychladit do kůlny nebo chladné místnosti. Pak teprve rovnejte na přepravky či lísky a dejte do sklepa.

* Plody spadané pod stromy pravidelně sbírejte – předejdete šíření chorob a škůdců.

* Ještě je vhodné období pro letní řez višní, broskvoní, slivoní a švestek. Korunu můžete prosvětlit již ze žebříku při sklizni.

* Právě teď se dobře množí stálezelené keře – kalina Davidova z polovyzrálých řízků, bobkovišeň vrcholovými a osními řízky, bylinnými vrcholovými řízky zimolez. Stejným způsobem lze teď množit také levanduli.

* Trávník podle možností zaléváme a nekosíme příliš nízko. Můžeme jej přihnojit dusíkem.

* Trvalky, například kopretiny, kamzičník, kuklík, plamenky a pivoňky, množíme dělením trsu ostrým rýčem na několik částí.

* Ohebné dlouhé boční výhony pnoucích růží volají po vyvázání do stran. Právě na nich se bude v příštích letech tvořit květonosný obrost.

* Pozor na plíseň bramborovou na rajčatech. Jejich vitalitu posílí postřik výluhem kopřiv, ale vyplatí se i preventivní postřik měďnatými přípravky v kombinaci například se systemickými fungicidy.

* Ve sklenících s vysokou vzdušnou vlhkostí se možná na okurkách objevily drobné plodnice padlí. Prevencí je zálivka přímo ke kořenům, větrání, eventuálně postřik ekologicky vhodnými přípravky (např. Biotin nebo Bioan).

* Na zeleninové záhony vyséváme pekingské zelí a černý kořen k přezimování. Přihrneme pór a řapíkatý celer.

KALENDÁŘ