U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
KALENDÁŘ
Kategorie: Zahrada | Autor: rb
* Pokračujeme v řezu bujně rostoucích jádrovin a rašících peckovin. Proti přezimujícím škůdcům, mšicím a sviluškám ještě ve vajíčkách, a také merám, píďalkám, květopasům, lalokonoscům a roztočům můžeme v tomto období použít 0,06% Rubigan 12, 0,15% Clarinet, 0,3% Novozir MN 80, 0,3% Dithane M 45 nebo 0,2% Topas C 50 WP. Je to zároveň preventivní opatření proti houbovým chorobám.
* Stromy s bohatou násadou květních pupenů přihnojíme před rozkvětem ledkem (10-20 g/m2), což můžeme zopakovat ještě počátkem června.
* Klejotokové rány na kmeni a na větvích peckovin vyčistíme nožem až do zdravého dřeva, vytřeme octem zředěným vodou v poměru 1 : 1 a po oschnutí zatřeme štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.
* Za dobrého počasí sejeme na venkovní záhony kořenovou zeleninu, hrách, cibuli a ředkve a vysazujeme raný salát a kedlubny a také vytrvalé zeleniny (křen, chřest, reveň). Do nevytápěných skleníků a fóliovníků už můžeme umístit tyčková rajčata.
* Je čas sázet také kořeninové a léčivé rostliny – libeček, estragon, tymián, meduňku, mátu, yzop, levanduli a další.
* Vyčistíme jahody a zkypříme je, ovšem jen opatrně, protože zakořeňují mělce a mohli bychom poškodit kořeny. Vysazujeme nové jahody; obojí potřebují přihnojení plným hnojivem a v suchém počasí zálivku.
* Sázíme předklíčené rané brambory. Na ochranu proti nízkým teplotám můžeme použít perforovanou fólii nebo netkanou textilii.
* Kolem růží, definitivně zbavených chvojí, pečlivě vysbíráme staré listy a na nakopčenou zeminu můžeme rozhodit speciální hnojivo pro růže (díky obsahu stopových prvků zabrání chloróze). Pak vystříháme suché a slabé výhony a všechny o něco zkrátíme (v chladnějších oblastech až na 3-5 oček nad zemí. Na keři by neměly zůstat vidlice, tj. dva stejně vysoké výhony. Slabší vždy zakrátíme o něco níže. Sestřihujeme dvousečnými nůžkami vždy těsně nad pupenem.
* Jakmile oschne trávník, vysbíráme kameny a větve se zbytky listů vyhrabeme ostrými hráběmi. Je-li zplstnatělý, prořízneme, zejména v těžších půdách, provzdušňovacími hráběmi; v písčitých postačí trávník propíchat rycími vidlemi. Pokud vás trápí mech, můžete jej právě v dubnu ošetřit antimechem.
* Připravujeme si sadbu letniček (viz článek na předchozí dvoustraně) a vylaďujeme trvalkové záhony; je čas dosazovat nové druhy, eventuálně přesazovat nevhodně umístěné. Do skalky, kterou jsme vyčistili a zbavili příliš bujných jedinců, vysazujeme nové rostliny.