U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
KALENDÁŘ
Kategorie: Zahrada | Autor:
* Po řezu jádrovin s malými přírůstky na konci větví prořezáváme i ty bujně rostoucí a po oteplení i peckoviny. Nezapomeneme na základní řez stromků vysázených na podzim. Dokončíme též prosvětlovací prořez okrasných dřevin a přihnojíme je kompostem a plným hnojivem.
* V drsnějších polohách ochráníme choulostivé druhy a odrůdy ovocných stromů tak, že přihodíme ke kořenům po obvodu koruny vyšší vrstvu sněhu. Dřevina bude později rašit a nezasáhnou ji pozdní mrazíky.
* Od poloviny března do půli dubna vysazujeme broskvoně, meruňky, ořešáky, lísky, ostružiny a révu vinnou. Pro ovocné stromy alespoň týden před výsadbou vykopeme dostatečně hluboké jámy a necháme je provětrat. Zkušení zahrádkáři začínají s roubováním stromů, zejména peckovin.
* Nezapomeňme na postřik broskvoní proti kadeřavosti v době, kdy se nalévají pupeny; meruňky ošetříme na konci květu proti moniliovému odumírání květů a výhonků.
* Připravujeme záhony na setí a výsadbu; pro zeleniny vyžadující dostatek živin (například celer, kapusta, pór, hlávkové zelí, rajče, paprika a další) zapravíme do půdy vyzrálý kompost. Za příznivého počasí vyséváme ředkvičku, petržel, karotku, špenát, pórek, cibuli a salát, když se oteplí, sázíme sazeničky raného salátu, rané kedlubny, cibuli sazečku a jarní česnek.
* Trávník vyčistíme a prohrabeme železnými hráběmi. Na mezerovitý porost můžeme rozhodit zeminu a osejeme je vhodnou směsí travních semen.
* Za příznivého počasí odkrýváme, přihnojujeme (cereritem) a ořezáváme záhonové růže. Vyčistíme záhony trvalek, rozdělíme jejich starší a větší trsy a zasadíme dvouletky.