Kachlová, nebo krbová kamna?
Volba lokálního topidla, mezi která lze kachlová a krbová kamna i krby řadit, je věcí individuální. Těžko si můžeme jednoduše říct, že chceme právě ta pěkná kamna, která mají v sousední chalupě.
Každé stavení má svá specifika – místnosti nejsou stejně velké, stropy stejně vysoké, rozdílné mohou být tloušťka i materiál stěn a stropů a shodné nebývají ani mikroklimatické poměry, v nichž chalupa či chata stojí. Znalost tepelných ztrát prostoru, který chceme vytápět, nám pomůže při rozhodování, jaký by měl být výkon našeho budoucího topidla.
Návrat kachlových kamen
S tím samozřejmě souvisí i způsob vytápění. Pro trvale obývané stavby se může vyplatit investice do těžkých sálavých kachlových kamen (mají-li mít dostatečnou akumulační schopnost, musí jejich hmotnost dosahovat až 1000 kg), popřípadě do hypokaustního krbu s těžkou akumulační vložkou. Počáteční investice je značná, ale díky úspoře dřeva (do takových topidel lze přikládat pár polen třeba jen jednou denně) jde o zajímavé řešení i pro chataře a chalupáře, kteří se z různých důvodů uchylují trvale na venkov.
Pro víkendově využívané stavby se tato těžká sálavá kachlová kamna příliš nehodí. Než se totiž robustní stěny topidla pěkně rozehřejí, což může trvat téměř dva dny, bylo by třeba balit a jet z chalupy domů. V interiérech, které jsou vytápěny sálavým teplem, prohřívajícím tělo do hloubky podobně jako to umí slunce, je však velmi příjemné žít.
Nejčastějším topidlem v rekreačně užívaných chalupách jsou klasické kuchyňské sporáky, které díky teplu proudícímu z plotny rychle zavlaží prostor a za pár hodin začnou šířit příjemně sálavé teplo celým povrchem. To v případě, když chalupáři zvolí tenčí kachle a taky šetrnější výmaz kamnářskou hlínou, díky čemuž se teplo dostane rychle na povrch kamen. Takovými „kachláky“ lze vytápět nejen kuchyň, navazující obvykle na velkou sednici, ale při osazení výměníkem na teplou vodu také další místnosti (třeba v kombinaci s malým elektrokotlem). Samozřejmě je do takového ústředního topení třeba vždy po pár hodinách přiložit.
Krása živého ohně
Majitelům kachlových kamen (pokud si nezvolí typy se speciálními prosklenými topeništi) může ke štěstí chybět snad jen pohled do plamenů. A jsme u krbů, které se díky své rozmanitosti staly pěknou součástí interiérů menších i velkých chat (a často i hlavním topidlem). Najdeme je však i v mnohých chalupách, kde fungují nejčastěji jako doplňková topidla v bývalých hospodářských prostorách. S vhodnou dvouplášťovou vložkou a třeba i obestavbou podobající se kachlovým kamnům či peci se i ony mohou stát součástí otopné soustavy. Nejnižší výkon krbů začíná na 7 kW, na trhu se však objevují i výrobky o výkonu 30 kW!
Stejný požitek z živého ohně jako krby mohou majitelům dopřát i krbová kamna, která jsou s nimi v úzkém „příbuzenském poměru“. Některá se jim podobají i vzhledově. Podstatně jednodušší však je jejich instalace. Krbová kamna stačí přivézt na rudlíku na místo s připravenou žáruvzdornou podložkou a připojit kouřovod (podle ČSN 734230 by kamna s výkonem přes 6 kW měla osazovat kominická firma, což mnozí nevědí).
Další výhodou krbových kamen v porovnání s krbem je jejich umístění v prostoru. Zatímco část tepla z krbu postaveného u stěny či v rohu mizí ve zdi, krbová kamna je mohou rozdávat nejen prosklenými dvířky, ale i celým povrchem. (Některé firmy nabízejí i krby částečně nebo zcela otočné, které se rovněž instalují do prostoru; hodí se však hlavně do novostaveb, kde se s tím počítá už při umísťování komínu.)
Zvolíte-li krbová kamna konvekční (dvoupláštová), získáte navíc porci teplého vzduchu, který se ohřívá prouděním mezi dvěma horkými stěnami. Studený vzduch u podlahy vstupuje mezi boční stěny kamen, zde se ohřeje a vystupuje v jejich horní části.
Krbová kamna lze použít do všech prostorů. Vyrábějí se v různých velikostech a výkonových parametrech. Zájemců o ně přibývá i v souvislosti s rychle rostoucími cenami elektřiny, plynu nebo ekologickou daní zatíženého uhlí. Topení palivovým dřevem je stále tou nejúspornější variantou. Nové konstrukce krbových kamen s dvoustupňovým a u některých kvalitních kamen i třístupňovým spalováním, snižujícím emise CO2, totiž zaručují efektivní a zároveň ekologicky šetrný provoz.
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: FRANTIŠEK MALÝ, MARTIN MAŠÍN A TOP-EL