Kačerov – vesnice s bohatou historií

roubená chalupa v Horním Kačerově

Jedna z pěkných chalup v Horním Kačerově má ve štítové stěně roubení přezděné vysokým soklem. Foto: Marie Rubešová

Kačerov je malebná ves na jihozápadním okraji Orlických hor, vzniklá kolem Liberského potoka v souvislosti s těžbou dřeva a sklářstvím. Tradiční lidové stavby se zde dochovaly hlavně díky chalupářům, kteří vdechli nové kouzlo tomuto zapomenutému místu.

Původ a vývoj Kačerova

Obec Zdobnice zahrnuje pět sídelních jednotek: Zdobnice, Zdobničku, Kačerov, Kunčinu Ves a Souvlastní. Historie Kačerova sahá až do roku 1571, kdy se zde poprvé objevuje zmínka o plavení dřeva po řekách Orlici a Zdobnici. Původně rozdělen na Horní a Dolní Kačerov, ves byla důležitým místem těžby a sklářské výroby.

Jedna z nejstarších chalup u Liberského potoka

Jedna z nejstarších chalup u Liberského potoka má sdružená okna ve štítu a stěny světnice ochráněné bedněním. Foto: Marie Rubešová

Drastická těžba dřeva a její důsledky

V 16. století byla těžba dřeva zásadní pro sklářskou výrobu v Kačerově a okolí. Po získání lesů královskou komorou došlo k masivní těžbě pro doly v Kutné Hoře. Těžba a plavení dřeva zaměstnávala české a německé dělníky, kteří postupně osidlovali Orlické hory.

Zánik sklářské výroby a přeměna vesnice

Po roce 1610 ustala sklářská výroba a Kačerov se změnil na zemědělskou osadu, kde se lidé živili pastevectvím, tkaním lnu a výrobou lubových krabiček. Po druhé světové válce a odsunu německých obyvatel ves téměř vymizela, přičemž 70 % staveb bylo zbořeno, včetně vzácné renesanční sklárny.

chalupa ve svahu s podezdívkou

Chalupa ve svahu má široký vikýř vystupující nad zádveří navazující na ochoz kolem světnice. Foto: Marie Rubešová

tradiční chalupa se zvýšeným podkrovím

Toto stavení má hořejší část zvýšenou o půl patra kvůli možnosti využití podkroví. Foto: Marie Rubešová

Kačerov: unikátní soubor lidových staveb

Díky chalupářům se však Kačerov v roce 1947 začal opět rozvíjet. Zachovalo se 25 chalup, které představují významný soubor lidové architektury v regionu. Nejstarší chalupy z konce 18. století jsou charakteristické sdruženými okny ve štítu a masivním podlomením. Modernější stavby z 19. století mají roubené stěny ze subtilnějších trámů s jednoduchými šambránami.

roubená chalupa s barevnými šambránami

Roubenka nad cestou má sdružená okna ve štítu a u těch v roubení pěkně barevné klasicistní šambrány. Foto: Marie Rubešová

Přírodní poklady a chráněná území Kačerova

Kromě tradiční architektury je Kačerov bohatý i na přírodní krásy. V údolí rozkvétají bledule jarní a v oblasti kolem Liberského potoka můžeme najít chráněné rostliny jako devětsil. Oblast je součástí chráněného území NATURA 2000 a poblíž se nachází i rašeliniště, vyhlášené za přírodní rezervaci v roce 1984.

stará škola a kostel

Přes střechy staré školy vidíme v zeleni kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Foto: Marie Rubešová


Co to znamená šambrána

Ozdobný architektonický prvek, který rámuje, a tím zdůrazňuje okna či dveře na vnější fasádě. Je zpravidla plastický, ale může být jen malovaný. Pro kamenné orámování se užívá název ostění. Šambrána je vedena po všech čtyřech stranách otvoru.


kaple panny marie z roku 1858

Foto: Marie Rubešová

Zkrášlují krajinu

Popelkou nezůstávají ani sakrální památky. Kaple Panny Marie z roku 1858 prošla před čtyřmi lety celkovou rekonstrukcí. Nová střecha i omítky září na dálku. Miletínská firma využila metodu čištění povrchů pomocí suchého ledu. Podařilo se jí v interiéru odkrýt původní nástěnnou malbu. K záchraně kostela sv. Kateřiny Alexandrijské (z r. 1798) přispěli i místní chalupáři.

Text a foto: Marie Rubešová

Kačerov – vesnice s bohatou historií