U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
K výši plateb za odpady
Kategorie: Právo | Autor: Mgr. Barbora Trsková
Na změny v poplatcích za odpady, které obce letos vyžadují vyšší než dříve i od majitelů rekreačních staveb, přestože platí zvýšenou cenu i v místě svého trvalého bydliště, reagovalo více čtenářů. Ing. Holoubek z Vinohrad přišel jménem jejich chatové osady, kde tráví volné chvíle i parta rodin již penzijního věku, osobně. Týká se zvýšení plateb i chatařů? – ptal se. Odpověď je následující.
Zákonem č. 185/2001 Sb., kterým je novelizován zákon o odpadech, jsou nově upravena pravidla pro předcházení vzniku odpadů a pro nakládání s nimi. V souvislosti se svozem odpadů byl též změněn zákon o místních poplatcích (číslo 565/1990 Sb.). Byl doplněn o ustanovení týkající se poplatků za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Zavedení tohoto poplatku podle novely stanoví obec obecně závaznou vyhláškou, ve které upraví podrobnosti jejich vybírání, zejména stanoví konkrétní sazbu poplatku, ohlašovací povinnost ke vzniku poplatkové povinnosti, splatnost, úlevy a případné osvobození od poplatků. Platí se obci, na jejímž území má fyzická osoba trvalý pobyt nebo se na jejím území nachází stavba určená nebo sloužící k individuální rekreaci.
Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platí:
a) fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt; za domácnost může být poplatek odváděn společným zástupcem, za rodinný nebo bytový dům vlastníkem nebo správcem; tyto osoby jsou povinny obci oznámit jména a data narození osob, za které poplatek odvádějí,
b) fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou nebo sloužící k individuální rekreaci, ve které není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba; má-li k této stavbě vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu.
Sazbu poplatku tvoří:
1) částka až 250 Kč za osobu uvedenou výše pod písm. a) i b) a kalendářní rok,
2) částka stanovená na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu, maximálně však 250 Kč za osobu uvedenou pod písm. a) a b) a kalendářní rok; obec v obecně závazné vyhlášce stanoví rozúčtování nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu na osobu.
Podle výše uvedeného je zcela zřejmé, že záleží na obci, jak vysoký poplatek za svoz odpadů určí, je pouze stanovena horní hranice 500 Kč. Zákonem o místních poplatcích je však ust. § 16 dána obci, která poplatky spravuje, možnost ke zmírnění nebo odstranění tvrdosti v jednotlivých případech poplatky snížit nebo prominout. Doporučuji tedy těm, kteří platí poplatky i v místech svých rekreačních chat a domků a mají pocit, že poplatek za svoz odpadů je nepřiměřeně vysoký, popř. nemají finanční prostředky, požádat obec právě v souladu s ust. § 16 zákona o místních poplatcích o jeho snížení nebo prominutí. Upozorňuji však na ustanovení § 11 citovaného zákona, které stanoví, že pro případ nezaplacení poplatku, jeho pozdní úhrady, nebo zaplacení nesprávné výše má obec možnost vyměřit poplatek platebním výměrem s tím, že může zvýšit včas nezaplacené poplatky až o 50 %.