K čemu se hodí vteřinové lepidlo?

Vteřinové lepidlo je bezpochyby jedním z hodně důležitých vynálezů. Tam, kde to situace vyžaduje, řeší problém vskutku bleskově.

Vteřinové lepidlo je bezpochyby jedním z hodně důležitých vynálezů

V mžiku dokáže pevně slepit kov, sklo či plasty, a proto má v každé domácnosti nezastupitelné místo. Hodí se ale na opravdu pořádnou práci? Za určitých okolností vydrží spoj, lepený vteřinovým lepidlem, skutečně hodně. V roce 2008 například uspořádala pelhřimovská agentura Dobrý den kuriózní pokus o překonání českého rekordu. Deset mladých mužů viselo celých deset vteřin hlavami dolů poté, co si přilepili podrážky bot k dřevotřískové desce. Jako demonstrace pevnosti spoje, lepeného „vteřinovkou“ to byla akce jistě působivá, ale pojďme si říci, jak fungují vteřinová lepidla ve skutečně účelné praxi a kdy se naopak na jejich zdánlivě zázračné schopnosti spolehnout nelze.

Tuhne rychle, někdy až příliš

Vteřinové lepidlo je kyanoakrylát. Ten se vyznačuje schopností bleskově tuhnout ve styku s vodou nebo se vzdušnou vlhkostí. Existuje i aktivátor vteřinového lepidla ve spreji, s jehož pomocí lze slepit i takové materiály, jako je například molitan. Ten má smysl použít, pokud je nutné, aby lepidlo zareagovalo skutečně ve zlomku vteřiny. Což je právě třeba případ molitanu či jakéhokoli podobného materiálu, který je téměř nemožné přitisknout na lepený spoj delší dobu.

Porcelán, sklo, dřevo či kov a spoj, jehož plocha by pokud možno neměla být větší než jeden centimetr čtvereční. V takových případech vteřinové lepidlo téměř s jistotou nezklame. Je však třeba pracovat přesně, rychle a z rozmyslem, protože zázračné vlastnosti kyanoakrylátu jsou vykoupeny nemožností dělat při lepení jakékoli pozdější opravy či dorovnání lepených spojů. Během vteřiny to prostě drží natolik pevně, že už nelze udělat nic.

Kde s ním nevystačíte

Vteřinové lepidlo ovšem není vhodné za všech okolností. Nehodí se k lepení kůže, obuvi či polystyrenu. Není vhodné na lepení spojů, které jsou mechanicky namáhány. A nelze s ním lepit PVC či jiné hladké plasty.

Vteřinové lepidlo je bezpochyby jedním z hodně důležitých vynálezů

Je třeba mít na paměti rovněž to, že kyanoakrylát je jedovatý! Jedním z rozšířených mýtů je, že vteřinová lepidla byla vyvíjena pro potřebu armády k rychlému zacelení drobnějších zranění vojáků. Existují sice lepidla, která se v takových extrémních případech skutečně používají, ale vteřinové lepidlo na bázi kyanokarylátu do domácí lékárničky rozhodně nepatří. Při práci je rovněž třeba dávat pozor na případné potřísnění oděvu či koberců, protože skvrny po vteřinovém lepidle jsou v podstatě neodstranitelné.

Pokud se něco podobného přece jen stane, doporučuje se vyzkoušet použití rozpouštědla na akryláty, s nímž se pracuje například při modelování umělých nehtů. Známému problému slepení dvou prstů k sobě lze předejít použitím mikrotenových rukavic, které „vteřinovka“ neslepí.

Plastelíny lze tvarovat i brousit

Co použít v případě, který možnosti obyčejného vteřinového lepidla přesahuje? Podobné vlastnosti, ale širší spektrum použití mají například gelová lepidla. Mezi jejich skvělé vlastnosti patří především to, že na rozdíl od vteřinového lepidla nestékají. Některá pak obsahují speciální polymery, zaručující pružnost spoje při zachování vlastnosti bleskově tuhnout.

V situacích, kdy by bylo dobré využít výjimečných vlastností vteřinového lepidla, ale lepený spoj bude vystaven přílišné námaze, připadají v úvahu rovněž speciální dvousložkové plastelíny. Jde o měkkou tvárnou hmotu s příměsí epoxidové pryskyřice, která nestéká a lze ji tvarovat. Po vytvrdnutí lze takovou plastelínu i vybrousit a opatřit nátěrem, což se hodí například při opravách nejrůznějších držadel či nádob.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PETR ŽIVNÝ A ARCHIV

K čemu se hodí vteřinové lepidlo?