K čemu je vrtací kladivo

Rubrika: Dílna

Vrtací kladivo se vám bude hodit, pokud často vrtáte do tvrdých materiálů. Od příklepové vrtačky se odlišuje konstrukčním principem příklepu, vyšším výkonem a rychlostí vrtání.

Podle zkušeností prodejců nářadí přicházejí méně informovaní zájemci o koupi vrtacího kladiva často s tím, že chtějí příklepovou vrtačku. Jisté zmatení pojmů je možné, protože oba typy nářadí s příklepem skutečně pracují. Ale každý jinak.

vrtání do veškerých zdicích materiálů
včetně betonu je s vrtacím kladivem méně
namáhavé a výrazně rychlejší než s běžnou
příklepovou vrtačkou (bosch)

Do cihel nebo do betonu

U příklepové vrtačky vytváří příklep systém dvou ozubených kol. Vysoká frekvence příklepů s malou energií je poměrně efektivní při vrtání do cihel nebo pórobetonových tvárnic, ale už u kamene a hlavně u betonu zůstává vrtání pomalé a namáhavé i s příklepem. Dalším rozdílem oproti vrtacím kladivům je ten, že příklepové vrtačky mají klasický sklíčidlový systém upínání vrtáků.
V každém případě si s příklepovou vrtačkou s případným rozšířením funkcí o dvourychlostní příklep bez problémů vystačíte při občasné nutnosti vrtání do cihlového zdiva i keramických obkladů, přičemž lze vrtačku tohoto typu samozřejmě využívat i pro vrtání do dřeva, kovu a dalších materiálů. Vše navíc usnadní kvalitní sada vrtáků.
U vrtacího kladiva dává elektromotor do pohybu píst, který pneumaticky pohání úderník. A ten vytváří příklep. Počet úderů je menší, mají však výrazně větší energii oproti běžné příklepové vrtačce se systémem ozubených kol. Tato energie se udává v joulech a představuje jeden ze základních údajů o výkonu kladiva.
Kladiva v hobby kategorii mívají výkon kolem 1,5 joulu a jsou určena pro občasné práce. I tak ovšem výrazně usnadní zejména vrtání do betonu a svoji práci odvedou i při sekání menšího rozsahu. Chcete-li však kladivo, které vydrží například nápor všemožných prací při rozsáhlejší rekonstrukci chalupy, zvolte přístroj s výkonem alespoň 2,5 joulu.
Je důležité vědět, že s vrtacím kladivem můžete vrtat i bez příklepu do dřeva či oceli. Nejlepší využití však vrtací kladiva najdou při vrtání do betonu a plných cihel.
Většina modelů vrtacích kladiv má i funkci sekání. Pomocí příslušného tlačítka se vypne rotační pohyb a pak můžete nářadí efektivně využít třeba na odsekávání obkládaček nebo staré dlažby, ale i na vysekání menších drážek pro instalace v cihlové nebo pórobetonové zdi.

u hobby kladiv převažuje systém snadného
upínání SDS-Plus, který zabraňuje i protáčení vrtáku

Uchycení vrtáků

Jak už jsme se zmínili, liší se vrtací kladiva od klasických vrtaček také systémy uchycení vrtáků. Z pohledu uživatele je zásadním rozdílem při práci s vrtacím kladivem možnost použití speciálních vrtáků do stavebních materiálů s rychloupínacím systémem SDS-Plus, které jsou konstruovány pro maximální využití elektropneumatického příklepu. Běžné vrtáky lze použít rovněž, ale je nutné mít výměnné sklíčidlo nebo příslušnou redukci. Ta je zpravidla konstruovaná jako další sklíčidlo se stopkou, kompatibilní s „esdééskovým“ systémem uchycení, do kterého se jednoduše upne. Tento systém však není ideální, vrtání s klasickými vrtáky v redukci není zrovna přesné, a pokud chcete z přístroje dostat maximum a chcete využívat i standardní vrtáky, vyberte si raději nářadí s výměnným sklíčidlem.
Systém SDS-Plus spočívá v tom, že stopka vrtáku má v sobě drážku, která usnadňuje upnutí a také zabraňuje protáčení vrtáku. V nabídce vrtacích kladiv však bezpochyby narazíte i na přístroje s upínacím systémem SDS-Max.

vrtací kladiva lze využívat jako standardní vrtačky i k vrtání do dřeva nebo kovu
(bosch)

V čem je rozdíl?

Systém jednoduchého a rychlého upínání příklepových vrtáků a sekáčů SDS-Plus je určen pro vrtací a kombinovaná kladiva s elektropneumatickým příklepem v hmotnostní kategorii 2 až 4 kilogramů. Rozsah průměrů vrtáků se systémem SDS-PLUS je od 4 mm do 32 mm. Na trhu lze koupit hobby sady i jednotlivé vrtáky za příznivé ceny, ale i dražší výrobky s vyšší životností určené pro časté vysokorychlostní vrtání do nejtvrdších materiálů včetně betonu a železobetonu.
Systém upínání vrtáků a sekáčů SDS-Max se využívá pro kombinovaná, sekací a bourací kladiva s elektropneumatickým příklepem v hmotnostní kategorii 5 až 11 kg. SDS-MAX zahrnuje vrtáky o průměru 12 mm až 52 mm. Najdete ho zejména v kategorii profesionálních řemeslnických nástrojů, v hobby řadách nářadí pro kutily na něj nenarazíte.

Jinou možností využití je snadné osekávání
starých obkládaček

Netlačte zbytečně

Úderu příklepu dodává u vrtacích kladiv energii stlačený vzduch ve válci a úderný mechanismus pak pohání vrták nebo dláto nezávisle na síle přítlaku, takže stačí nástroj jen přiložit ke zdi. Vrtací kladivo tlak při práci nejen nepotřebuje, je dokonce nežádoucí, protože se jím snižuje síla pístu. Způsob práce s příklepovou vrtačkou a kladivem se tedy výrazně liší a je jednoduše třeba nechat kladivo pracovat bez toho, že bychom mu příliš pomáhali. Platí to i při sekání směrem dolů, tam si kladivo hravě vystačí s tlakem své vlastní váhy.

www.bosch-do-it.com/cz, www.obi.cz, www.rucni-naradi.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

K čemu je vrtací kladivo

K čemu je vrtací kladivo