Jídelní stoly

Rubrika: Interiér

Jsou nepostradatelným kusem nábytku. Dá se říci, že jsou pomyslným srdcem domu.

Stůl, a stejně tak lavice a sedačky, zaujmou svou robustností a jednoduchostí

Bez dostatečně velkého jídelního stolu se neobejdeme na chatě ani na chalupě. Někdy máme stolů i víc – jeden v kuchyni, další v jídelně nebo v pokoji, jiný na verandě. Stůl slouží většinou mnoha dalším činnostem, nejen stolování. Děti se u něj učí nebo si hrají, dospělí se u něj sesedají k partičce karet či zajímavé společenské hře nebo ke skleničce vína. Stůl poskytuje dost prostoru i pro realizaci různých koníčků: od sběratelství přes modelářství až třeba k různým rukodělným nebo výtvarným činnostem.

Velký nebo malý?

Tenhle stůl byl vyroben na zakázku podle starého selského

Jaký by měl stůl být, aby splňoval všechny nároky? Velikost desky by měla vycházet z našich potřeb. Protože se ve víkendovém stavení leckdy schází i širší rodina nebo nás navštěvují přátelé, hodí se větší stůl, než jaký nám třeba stačí doma. Pokud v chalupě není na takový stůl trvale místo, můžeme to vyřešit stolem rozkládacím nebo dvěma stejnými menšími, které budou v různých místnostech – a v případě potřeby je postavíme k sobě.

Podle přání a prostoru, který máme k dispozici, můžeme zvolit stůl čtvercový, obdélníkový, kulatý nebo oválný, na zakázku vyrobený stůl může mít tvar i jiný.

Kolik nohou má stůl

Většina stolů má samozřejmě čtyři, hodně dlouhé nebo rozkládací stoly jich mohou mít i šest a některé – především ty kulaté – si vystačí i s jednou. Pokud se jídelní stoly něčím výrazněji liší, jsou to právě jejich nohy. Většinou bývají rovné, ale někdy stojí i trochu rozkročeně, jsou hranaté i kulaté nebo také ozdobně soustružené či vyřezávané. Stůl nemusí být celý jen ze dřeva, to lze kombinovat třeba s kovem.

Stůl má hezké soustružené nohy, které tak působí subtilně. Pevnost a stabilitu dodává stolu trnož, spojující nohy

Stabilitu dodává stolu větší tloušťka desky a silné nohy nebo trnož. Stabilnější jsou také stoly s pevnými truhlářskými spoji než ty doma smontované.

Vzhled a údržba

Stůl má většinou přírodní barevnost dřeva, někdy dostane pomocí lazur jiný odstín. Povrchová úprava bývá dokončena lakem nebo voskem. Na vrchní desku stolu ale není vosk příliš praktický, lakovaný povrch se snáze udržuje a nepoškodí se tak. Zvláště u kuchyňského stolu je oblíbený i nátěr krycí barvou – především odstíny bílé, smetanové, šedomodré, modré, zelené. Zajímavě vypadá i kombinace barevného odstínu s přírodním dřevem.

Kouzlo stáří

Nemusíte se zbavovat starého stolu, pokud je zajímavý, má v pořádku konstrukci a je stabilní. I léty poznamenané dřevo má své kouzlo. Nebo mu pomocí barev a štětce můžete dát novou tvář.

www.unis-n.cz, www.jitona.cz, www.rosewood.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Uložit

Jídelní stoly