U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JEDNODUCHÁ MOZAIKA

Kategorie: Dílna | Autor: IVA TVRZOVÁ

Žádné složité přenášení předlohy na dekorovaný předmět a lepení jednoho střípku po druhém! Alena Kunovjánková ze studia Recese nám předvedla mnohem jednodušší způsob. S mozaikou, vytvářenou tímto způsobem, se vám bude mnohem lépe pracovat a výsledek bude působit profesionálně.

Pro začátek si s námi zhotovte podložku pod hrnce, příště se můžete pustit do něčeho většího, podnosu či desky stolečku. Kovovou podložku či podnos, keramický materiál na mozaiku a k tomu i nakreslenou předlohu můžete zakoupit jako „keramické puzzle“ ve studiu Recese. Alena Kunovjánková tu nabízí mozaiku vlastní výroby – nepravidelné střepy a tři velikosti kostiček v mnoha barevných odstínech, i s vícebarevnou glazurou. Na rozdíl od střípků získaných rozbitím obkládaček nemá žádné ostré hrany.

BUDEME POTŘEBOVAT

1 Kovovou podložku 2 Keramickou mozaiku 3 Barevnou předlohu 4 Samolepicí průhlednou fólii 5 Gázu 6 Lepidlo Herkules 7 Nůžky 8 Plochý štětec 9 Malou tubu lepidla Pattex-super-fix 10 Spárovací hmotu 11 Gumovou stěrku 12 Misku na rozmíchání hmoty 13 Malou pěnovou houbičku nebo malý kartáček 14 Bavlněné hadříky

***

POSTUP ZHOTOVENÍ MOZAIKY

1) Na kovovou podložku položíme předlohu (nebo pracujeme bez ní) a přímo na ni skládáme jednotlivé dílky mozaiky. Po sestavení můžeme udělat případné opravy.

2) Připravenou mozaiku opatrně přelepíme průhlednou samolepicí fólií tak, abychom dobře zafixovali všechny kousky. Potom mozaiku vyklopíme z podložky.

3)Rubovou stranu potřeme lepidlem Herkules, přiložíme dvě vrstvy gázy a znovu potřeme lepidlem. Necháme uschnout. Přečnívající gázu odstřihneme. Tato fixace je důležitá především u větších mozaik.

4)Na podložku naneseme štětcem silnější vrstvu lepidla Pattex-super-fix, mozaiku do něj rubovou stranou položíme a přitiskneme. Po dvou hodinách odlepíme fólii a vlhkým hadříkem setřeme přebytečné lepidlo.

5) Spárovací hmotu rozmícháme s malým množstvím studené vody, kterou postupně přidáváme, až získáme hustou kaši. Tu naneseme stěrkou na mozaiku, pečlivě ji vetřeme do všech spár, zbytek s povrchu stáhneme.

6)Po zavadnutí (5 až 10 minut) suchou houbičkou nebo kartáčkem pečlivě odstraníme spárovací hmotu z povrchu mozaiky. Otřeme vlhkým hadříkem, na závěr vyleštíme suchým. Necháme aspoň 5 hodin vytvrdnout.

O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ŠTĚPÁN LUŤANSKÝ, REALIZACE: ALENA KUNOVJÁNKOVÁ

JEDNODUCHÁ MOZAIKA