Je nejvyšší čas na letní prořez stromů a keřů!
Chcete mít bohatou úrodu z vlastní zahrádky? Pak nestačí ovocné stromy a keře jen zalévat a čas od času přihnojit. Musíte je také pravidelně prořezávat.
foto:mountfield
Správně udělaný prořez zbaví strom větví, které nepřispívají produkci ovoce. Navíc prosvětlí korunu, což zvyšuje kvalitu úrody a omezuje růst cizopasných mechů a hub. Bez řezu by koruna uvnitř zhoustla větvemi, přetížený strom by pak plodil jen po obvodu.
Od výchovy po zmlazení
V průběhu života ovocného stromu se provádějí tři druhy řezů. V prvních čtyřech až pěti letech je to tzv. výchovný řez, který vytvaruje správně korunu. U vzrostlých stromů v období plodnosti se dělá udržovací řez pro rovnováhu mezi růstem stromu a optimální úrodou. U starších stromů se pak doporučuje řez zmlazovací, který prodlouží životnost stromu, obnoví jeho vegetativní růst a zvýší kvalitu plodů.
Jednoruční nůžky, zleva doprava: Dvoubřité zahradní nůžky Kent & Stowe R20 jsou vhodné pro střih živého květin a čerstvého dřeva o průměru až 1,8 cm. Jednobřité zahradní nůžky Kent & Stowe R40 jsou vhodné pro stříhání suchých větví do průměru 1,8 cm. Dvoučepelové zahradní nůžky Patriot R60 umožňují střih větví do průměru 2,2 cm. Foto: Mountfield
Řeže se v zimě i v létě
Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.
Letním řezem se odstraňují nepotřebné výhony a krátí zbytečně dlouhé větve. Výsledkem je bohatší a kvalitnější úroda. Probíhá buď před sklizní (podpora tvorby květních pupenů v červenci), nebo po sklizni, zhruba od poloviny srpna do poloviny září.
U jádrovin (jabloně, hrušně) a některých peckovin (třešně, višně) se dělá zimní i letní řez, u jiných peckovin (broskve, meruňky, slivoně a švestky) jen letní řez (nejdříve po narašení pupenů). Ovocné keře se prořezávají po sklizni.
Dvouruční nůžky, zleva doprava: Dvoubřité nůžky Kent & Stowe P20 mají čepele z kvalitní oceli s nepřilnavou úpravou, díky které snadno pronikají do dřeva. Nízká hmotnost usnadňuje práci ženám. Jednočepelové nůžky Patriot P60 mají čepele z kované německé oceli, potažené fluoroplastovým povlak Xylan, a bezpečnostní pojistku. Zvládnou střih větví o průměru až 4,5 cm. Teleskopické provedení umožňuje nastavit u každého ramene jinou délku. Foto: Mountfield
Jak prořezávat?
U ovocných stromů nejdříve odstraníte křižující se a nadbytečné větve. Pak zkrátíte dlouhé větve, které chcete přinutit k plodnosti. U stromkových rybízů či angreštů stačí vždy koncem léta zkrátit o třetinu výhony směřující kolmo nahoru. Keře malin a ostružin je potřeba ořezat u země.
Základní principy prořezávání:
- Udržet rozumný poměr mezi vzrůstem stromu, vytvářeným hlavními větvemi, a jeho plodným obrostem.
- U korun orientovaných na výšku tvarovat hlavní větve tak, aby pravidelně vyplnily celý objem koruny.
- U korun orientovaných na šířku směrovat hlavní větve vodorovně – pak pomaleji rostou a lépe nasazují na plod.
- Řez vést tak, aby po uzdravení splynul s původní větví a nezůstaly pahýly.
Silné větve řezat natřikrát, aby nehrozilo podélné rozštípnutí pod váhou větve: napřed větev naříznout do půlky zespoda asi 10 cm od místa, kde ji chcete uříznout. Potom ji naříznout shora ještě o kus dál a odstranit. Vznikne tak zalomený pahýl, který půjde bezpečně a čistě odříznout v požadovaném místě. - Starý zanedbaný strom zmlazovat postupně v průběhu několika let – jinak vyžene spoustu větví, ale žádné květní pupeny.
- Řez musí být hladký a čistý. Větší řezné rány byste měli ošetřit stromovým balzámem nebo štěpařským voskem, aby nedošlo k napadení dřeva infekcí a vysychání.
Teleskopický prořezávač větví Patriot PCS20 40V dosáhne bez problému až do výšky 240 cm, zatímco vy budete bezpečně stát na zemi. Práci usnadňuje také beznářaďové napínání a automatické mazání řetězu. Spojovací tyč s měkčeným ergonomickým úchopem lze nastavit dle potřeby. Umístění baterie na jejím konci vyvažuje tíhu motoru. Foto: Mountfield
Čím prořezávat?
Určitě budete potřebovat pilku a zahradnické nůžky, případně teleskopický prořezávač větví. Pilka odstraní silné větve, s vysokou korunou si poradí teleskopický prořezávač. Na zastřihávání tenčích větví užijete zahradnické nůžky.
Větve do průměru 2,5 cm zvládnou klasické jednoruční nůžky, na ty silnější se vyplatí použít dvouruční nůžky s prodlouženou rukojetí. Pohodlnou práci umožní nízká hmotnost a vyvážená ergonomie nůžek, díky které dobře sednou do ruky. Základem jsou ovšem čepele z kvalitní oceli s nepřilnavou úpravou, umožňující hladký, čistý a šetrný střih.
Zdá se vám to všechno složité? Nebojte, určitě to zvládnete – stačí se řídit výše naznačenými základními pravidly a vsadit na kvalitní nástroje.
www.mountfield.cz