Jarní údržbu střechy nepodceňujte. Zabráníte větším škodám i výdajům

Pálená krytina vydrží hodně a mnohdy ji postačí včas srovnat a přeskládat. Foto: Shutterstock
Naplánujte si kontrolu stavu střechy na chatě či chalupě hned na jaře. Drobné a na první pohled neviditelné škody tak odhalíte dřív, než se projeví naplno.
Vítr, zafoukaný nebo tající sníh, ale i déšť po oblevě, to vše je zdrojem problémů, které na střechu obvykle sešlou zimní měsíce. Neváhejte s jejich odstraněním, jinak vás to přijde zbytečně draho. Největší hrozbou je zatékání a příčinou pronikání vody do konstrukce krovů nebo domu jsou odfouknuté či rozbité tašky i poškozené oplechování. Obojí může způsobit vítr i zátěž sněhu na střeše a někdy je obtížné odhalit místo problému. Kontrolujte pečlivě stav střechy zvenčí i z půdy, sledujte, kudy teče nebo kape, a všímejte si i stékající vody nebo vlhkosti na fasádě. Zatékání kolem komínů pak obvykle způsobují špatně upevněné nebo uvolněné plechy. Příčinou jejich uvolnění bývá rovněž sníh, vítr a led. V břidlicových či vláknocementových krytinách po čase zkorodují hřebíky a šablony uvolní vítr. Ten může odfouknout i plechové tašky, asfaltové šindele či asfaltové pásy a tající sníh pak započne dílo zkázy. Škody mohou hrozit zvláště v nepravidelně využívaných objektech, mezi něž chalupy a chaty mnohdy patří.

Mráz, vítr a neudržovaný starý komín je kombinace věštící nepříjemné problémy. Foto: Shutterstock
Co všechno zkontrolovat
Přesvědčte se co nejdříve na jaře, zda pod střechu nezatéká nebo jestli při pohledu z půdy neprosvítají místa signalizující poškozený hřebenáč či prasklou, případně posunutou střešní tašku. Kontrole zvenčí se nevyhnete u střech s krytinou na bednění nebo s izolovaným podkrovím, kde se zatékání projeví později a o to hůře. Odstraňte při té příležitosti ze střechy větve, listí a mech. Zatékání kolem komína zpravidla odhalíte díky stopám po vodě stékající po stěnách komína na půdě. Uvolněné okrajové tašky, okapnicové plechy nebo další klempířské prvky bývají příčinou vlhkosti na fasádě nebo na štítových zdech.

Bohužel i relativně novou a kvalitní krytinu může poškodit led, vítr nebo spadané větve. Foto: Shutterstock
Pozor na okapy
Zanesené, poškozené či uvolněné okapové žlaby způsobují zatékání, které se obvykle projeví na fasádě. Okapový systém ucpává spadané či zafoukané listí, mechy a jiné nečistoty ze střechy. Ulpí-li tyto nečistoty ve sněhu, s odtáváním se jejich nápor ještě zvýší. V zanesených místech, odkud nemá voda kam odtéct, ale i v ohybech a spojích žlaby často korodují. Okapové žlaby a roury čistěte nejlépe ručně tak, že v rukavicích vyberete nánosy i z nejrůznějších záhybů a spojů. Nakonec žlaby vypláchněte proudem vody z vysokotlakého čističe nebo hadicí s tryskou. To udělejte i v případě, že čistíte střešní krytinu od mechů. Pokud je prorezavění tak rozsáhlé, že žlab teče, bývá nutné poškozený díl vyměnit. Je třeba zachovat minimální nutný spád. Čištění většinou odhalí zkorodovaná místa a netěsné spoje.

Rozsah zimních škod na střeše neobývaného objektu bývá na jaře velký. Foto: Shutterstock
Dbejte na bezpečnost
Při výměně tašek či šablon se po střeše pohybujte opatrně a co nejvíce omezte zatížení dalších tašek. Nadzvedněte za pomoci dřevěných klínků nebo latěk krytinu v přiléhající horní řadě nad poškozenou taškou. Tuto tašku potom opatrně vyjměte. Usnadnit si to lze zasunutím zednické či pokrývačské lžíce pod spodní část tašky. Odstraňte střepy a úlomky a očistěte styčnou spáru. Novou tašku zasuňte tak, aby zapadla ozubem za střešní lať a zároveň sedla přesně mezi původní krytinu.
Speciální postup vyžadují opravy velmi starých krytin, ať už jde například o bobrovky kladené na maltu, břidlicové šablony, nebo ručně dělané tašky, které se těsnily maltou ve spárách. Některé typy tašek se rovněž přibíjely hřebíky. V těchto případech je nutné respektovat původní technologii pokládky.
Při výměně asfaltových šindelů postupujte od spodní části střechy nahoru a v každé řadě od stejného kraje. Takto se šindele navzájem vážou a nejsou až tak vidět odlišné barevné odstíny, kterým se při nahrazování původních šablon novými pravděpodobně nevyhnete.
Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock