Jarní očista a ošetření dřevěného zahradního nábytku
Pokud je nábytek během zimy dobře chráněn před povětrnostními vlivy, ušetříme si spoustu práce a prodlužujeme jeho životnost. Než se na něj opět usadíme, bude ale potřebovat minimálně očistit.
Rozsah předsezónní péče se odvíjí od toho, zda musel dřevěný nábytek čelit větru, dešti a sněhu, nebo se pod ochranou kůlny či zahradního domku „oddával zimnímu spánku“. Způsob ošetření pak závisí na druhu použitého dřeva.
Očista je základ
Nábytek, který má za sebou teprve jedno léto a po skutečně důkladném ošetření přečkal zimu na čistém, suchém místě, postačí zbavit prachu vlhčí houbičkou.
Středního špindíru dáme do pucu pomocí vody s trochou neutrálního mýdla nebo čisticího prostředku vhodného pro dřevěné materiály či přímo určeného na zahradní nábytek, který odstraní mastnotu, saze, prach, z lesklých povrchů i otisky prstů. Čističe se vyrábějí také ve spreji, takže stačí nábytek nastříkat, nechat působit dle návodu a poté uvolněnou nečistotu spláchnout čistou vodou. Na dřevě zůstane film, jenž ho chrání proti opětovnému znečištění i stárnutí.
Na otužilce ošlehaného zimními větry, zavátého listím a dalšími nečistotami bude lépe jít s technikou. Tlakový čistič z něj dostane bláto, ptačí trus, případně mechovou vrstvu. Účinek opět zesílí použití vhodného čisticího přípravku.
Pro čištění teakového dřeva použijeme, kvůli zachování jeho charakteristické medové barvy, speciální přípravky, které dřevo navíc nevysušují.
Několikanásobná ochrana
Měkké dřevo, jako je modřín, borovice či smrk, potřebuje komplexní ochranu, začít musíme tou proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Má-li dřevo hloubkovou impregnaci, odolává jejich nájezdům celkem statečně. Při povrchové impregnaci fungicidním nátěrem ho budeme muset po určitém čase zopakovat. Napouštědlo na dřevo materiál chrání před zamodráním, plísněmi, houbami a dřevokazným hmyzem.
Nábytek ze dřeva tradičních evropských jehličnanů rovněž hůř snáší vystavení povětrnostním vlivům, proto potřebuje i povrchovou úpravu. Tu je možné provést lazurou zdůrazňující kresbu a strukturu dřeva. Některé lazury obsahují i impregnaci, což aplikaci urychlí. Lazuru volíme raději tenkovrstvou, neboť nemá nepříjemný lepicí efekt.
Jiný než lazura je lak. Lakem můžeme nábytku dodat transparentní lesklý, matný či polomatný vzhled či požadovaný barevný odstín.
Další možnost představuje přípravek na bázi přírodních olejů, který se do dřevní hmoty vpije a vytváří tak hlubší ochranu před povětrnostními vlivy včetně vody i UV záření a zeleným povlakem. Olejové přípravky jsou určeny buď pro konkrétní druh dřeva, nebo mají univerzální použití. Nábytek, který jimi chceme ošetřit, nesmí být lakovaný, protože se do něj olej pochopitelně nevsákne.
Když se stříbro nelíbí
Pro nábytek z dřevin exotických jmen, jako bangkirai nebo teak, musíme sáhnout při nákupu hlouběji do kapsy, investice se nám ale vrátí v jeho dlouhé životnosti, která je odvislá od odolnosti povětrnostním vlivům a škůdcům. Prvně jmenovaná dřevina zajistí venkovnímu posezení životnost dvacet až třicet let, a to i bez chemického ošetření. Jedinou možnou vadou na kráse je, že neošetřené dřeviny vlivem působení počasí postupně získávají stříbrnou patinu, která však není znakem snížení kvality materiálu. Vzniku patiny lze zabránit napuštěním nábytku speciálními přírodními oleji nebo prostředky na olejové bázi, případně venkovní lazurou určenou přímo na teak. Původní barvu lze obnovit prostředky na bázi pryskyřice a přírodních olejů, nicméně vždy je snazší udržování než obnova.
Při ošetření teakovým olejem nás může překvapit, že dřevo po čase tmavne, je to dáno tím, že olej částečně zadržuje špínu. Při dalším ošetření je proto nutné starý zčernalý olej z povrchu dřeva odstranit brusnou houbičkou, a teprve po očištění můžeme aplikovat novou vrstvu. Při odstraňování odolných skvrn pracujeme s houbičkou vždy ve směru viditelných vláken.
Mnoho plusů mají ošetřovací přípravky jako Teak Protector. Jsou založené na vodní bázi, tudíž jsou ekologické, nejsou mastné, a tak nezanechávají skvrny na textilu. Dále zabraňují vzniku plísně, udržují teaku jeho charakteristickou medově hnědou barvu až 4× déle než teakový olej, současně dřevo chrání před vznikem skvrn. Vhodný čas na ošetření přichází v momentě, kdy teak začíná viditelně blednout.
Oleje jsou vhodné i pro nábytek z tradičních tvrdých dřevin. Lakovat lze pouze buk.
S včelí pomocí
Méně namáhanému nábytku, tedy takovému, který je umístěn v altánku nebo na kryté terase, můžeme poskytnout ochranu voskováním. Docílíme tak sametově hebkého vzhledu.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem